Almanya’nın Türkiye ayağı olarak benimsenen ve ülkenin hem başkenti hem de en kalabalık şehri olan yüzyıllar boyunca tarihi değerleri kapsamında günümüze kadar bir dokuya sahip olmakta. Şehrin genel görünümü tarihsel bir yapıyı andırsa da baştan sona modernliğin ve dünya kentlerinin en başında gelen bir özelliğe sahip olmaktadır. Birçoğumuz geçmişe yönelik şehrin doğu ve batı senteziyle anıldığını bilmekteyiz. Buna dayalı olarak Batı ve Doğu kavramı şehrin ne denli büyük ve göz kamaştırıcı bir güzellikte olduğunu göstermektedir. Eyalet sistemine tabii tutulan kentin II. Dünya Savaş’ında 4,3 milyona yakın bir insanın yaşadığı ve günümüz tarihleri çerçevesinde yer alan 2008 kayıtlarında şehrin 3,5 milyon dolaylarında bir nüfusa sahip olduğunu görmekteyiz. Tarih, sanat ve birçok kültürden oluşan genel yapısının dünya şehrinin var olmasını sağlamıştır. Uçtan uca korkutucu bir metro sistemi var olsa da dünyanın en güvenli ve en ulaşabilirliği kolay olan bir sisteme sahip olmaktadır.

Berlin Gezilecek Yerler

Şehrin genel mimari yapıları sokaklara ve hatta caddelere kadar uzanmakta. Yani diyelim ki kayboldunuz ve kimseden yardım alamıyorsunuz çok kısa bir süre zarfında daha önce geçtiğiniz caddelere sokaklara rahatlıkla erişebiliyorsunuz. Şehrin genel yapısı öyle muazzam bir biçimde sıralanmış ki kaybolmak neredeyse imkansız. Şehri küçük çapta da olsa gezebilmek için minimum 4 güne ihtiyacınız var. Bu duruma dayalı olarak Berlin uçak bileti işlemlerinizi yapmadan evvel bir not defterine yapacağınız tüm faaliyetleri yazarak yola koyulmanız daha mantıklı olacaktır. Özellikle de Berlin’e ne zaman gidilir ve buna dayalı olarak ne denli bir hazırlık yapılmalıdır gibi konuları iyi bilmeniz gerekmekte. Ülkemizin kuzey kısmına düşen Almanya şehri ülkemiz hava koşullarına göre daha zorlu bir iklime sahip olmaktadır. Yani şehirde her an her türlü hava koşullarına karşın hazırlıklı olabilirsiniz. İlkbahar’ın ortalarında gidecekseniz dahi mutlak suretle ceket veya hırkanızı yanınızdan eksik etmeyin. Özelliklede kış aylarında derece 0’ın altına vurduğundan ötürü buna karşın hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

BERLİN’DE GEZİLECEK YERLER

Gezi kapsamında satın alacağınız Berlin uçak bileti işlemlerinizi tamamlarken aklınızda her daim şu bilginin olması yararınıza olacaktır. “Gezilmesi gereken yerler” cümle ifadesi mutlak suretle gezi öncesinden not edilmelidir. Bunun sebebi ise kentin oldukça büyük olması ve görülmesi gerekilen oldukça fazladan yere sahip olması üzerinedir. Eğer planlı bir şekilde şehrin en can alıcı yerlerine ulaşmak istiyorsanız konumuz dahilinde yer alan yerlerin bir listesini yaparak ve hatta daha da araştırmaya dayalı bir planlama yaparak seyahat etmeniz daha iyi olacaktır.

Berlin Gezilecek Yerler

Brandenburg Kapısı: Berlin’in ana simgelerinden biri olan Brandenburg Kapısı hem yaz, hem de kış aylarında turistlerin tarafından sıklıkla ziyaret edilen kalabalık bir tarihi yer olmakta. Yürümeyi seven biriyseniz Brandenburg Kapısı’na yakın olan Unter den Linden’i kullanmalısınız. Kuzeyinde ise Reichstag bulunuyor ve mutlak suretle buraya da ister istemez ziyarette bulunacaksınız. Brandenburg Kapısı yılbaşı kutlamaları ve çeşitli büyük şehir festivallerinin yapıldığı bölge olmaktadır. Berlin’de geziye başlama noktası olarak burayı belirleyebilir ve mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Berlin Gezilecek Yerler

Reichstag: Aslında her ne kadar parlamento binası olarak vuku bulsa da turistlerin kesinlikle görmesi gerektiği bir yerdir. Ziyaret edilmesi gerekilen bir değere sahip olan Reichstag Parlamento Binası’nda yer alan cam kubbe oldukça büyüleyici bir güzelliğe sahip olmaktadır. Enteresan bir görünüme sahip olsa da büyüleyici güzelliği ile herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer olmakta. En yukarı çıkıldığı vakit Berlin’in en güzel manzaralarından birine şahit olacaksınız.

Berlin Gezilecek Yerler

Museum Island: Berlin’in tam ortasında yer alan Spree nehri üzerinde kurulu olan bu ada 5 farklı müzeden oluşan bir ada yapısını oluşturmaktadır. Sadece müzeler için yapılandıran ada bölgesinde oldukça etkileyici bir mimari yer almakta. Alte Nationalgalerie, Neues Museum, Bode-Museum ve Altes Museum adına sahip 5 farklı müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

Berlin Gezilecek Yerler

Pergamonmuseum: Bilindiği üzere Bergama Müzesi olarak faaliyet gören müze binasında 3 farklı bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler; Klasik Antik Çağlar, Eski Yakın Doğu Müzesi ve son olarak İslam Sanatı Müzesi olmaktadır. Bu bölümlerde yer alan birçok kalıntılar inanılmaz bir büyüleyici güzelliğe sahip olmaktadır.

Berlin Gezilecek Yerler

Berliner Dom: Berlin şehrinin simgelerinden biri olan Berliner Dom, eski yapı bir katedral olmakta. Büyüleyici ve etkileyici bir mimariye sahip olan Berliner Dom, Berlin’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olmaktadır. Özelliklede üşenmeyip tüm merdivenleri aşarak en tepeye çıkmanız halinde muazzam bir Berlin manzarasına şahit olacaksınız. Eğer panaromik çekimler yapmaya niyetiniz var ise bu adımı kesinlikle gerçekleştirmelisiniz.

Diğer Gezilecek Yerler;

 • Holocaust Memorial
 • Potsdamer Platz
 • Kaiser-Wilhelm-Gedächniskirche (Yıkık Kilise)
 • Kreuzber
 • Tiergarten
 • Checkpoint Charlie
 • East Side Gallery
 • Alexanderplatz

BERLİN’DE NEREDE KALMALI?(KONAKLAMA)

On iki ilçeden oluşan Berlin şehir yapısının tamamı tarihi kalıntıları simgelemektedir. Bu ilçeler arasında yer alan Mitte ilçesi ise şehrin merkezi olmaktadır. Berlin uçak bileti işlemlerinizi yaparken bir diğer notlar arasında mutlaka konaklayacağınız oteli öncesinden not almanız gerekmektedir. Nedeni ise daha fazla para ödeyerek pek güzel olmayan otellere maruz kalmamanız üzerine olmaktadır. Eğer Berlin’de konaklayacak bir adres arıyorsanız mutlaka City West(Merkez Batı) ya da Mitte ilçesini tercih etmelisiniz.

Berlin tarihinin ana merkezi ve aynı zaman’da Berlin’de gezeceğiniz tüm yerlerin merkezi konumunda bulunan Mitte öncelikli tercihiniz olmalıdır. City West seçeneği de tamamen konaklama üzerine kurulu bir ilçe yapısını oluşturmaktadır. Orta düzey ve lüks düzeye sahip birçok otelin bulunduğu bu ilçede aynı zaman’da ekonomik hoteller ve hosteller de rahatlıkla bulunabilmektedir. Sanatsal alanlara dayalı ve Bohem ruhunu yaşamak istiyorsanız Türklerin çoğunlukla takıldığı East Central yani Merkez Doğu bölgesini tercihleriniz arasında bulundurabilirsiniz.

Diğer Konaklama Merkezleri;

 • Baxpax downtown Hostel/Hotel
 • St Christopher’s Inn Berlin
 • Heart of Gold Hostel Berlin
 • Hotel-Pension Adamshof
 • Generator Berlin Prenzlauer Berg
 • A&O Berlin Hauptbahnhof

BERLİN HAVALİMANI HAKKINDA BİLGİ

Kentin bünyesine ait iki farklı küçük havaalanı bulunmaktadır. Ülkemizden direk olarak Berlin şehrine Türk Havayolları tarafından düzenli seferler yapılmakta. Özelliklede Berlin Tegel Havaalanına düzenli olarak uçuşlar düzenlenmektedir. Bir diğeri olan Schönefeld Havaalanına ise özelliklede gece saatlerinde uçuşlar düzenlenmekte. Bu kapsamda yolculuğunuzun hangi saatlerde olacağına ilişkin bir planlama yaparken Berlin uçak bileti rezervasyonunuzu dikkatlice işleme almanız gerekmektedir.

BERLİN ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Dünyanın şehir içi ulaşımı kapsamında en gelişmiş ve en iyi sistemlerini barındıran Berlin şehri metro hatları ve diğer ulaşım yolları ile gezginlere kolaylıklar sağlamaktadır. Berlin uçak bileti işleminizi gerçekleştirerek yapacağınız uluslar arası hava yolcuğu sonrasında geriye kalan şehir içi ulaşımında ise oldukça rahat olacağınızdan emin olun. Turist danışma noktalarından veya terminallerden temin edebileceğiniz raylı sistemler haritası ile ilgili kitapçık sayesinde Berlin’in her bir bölümünü rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Şehir iç gezintilerinde dikkat edeceğiniz en önemli nokta ise bilet sistemi üzerine olmakta. Toplu taşıma araçlarına binmeden evvel mutlaka istasyonlarda bulunan gelişmiş otomat sistemlerinden biletinizi alarak toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Hong Kong' da gezilecek yerler başlıklı makalemizde Hong Kong hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

 1. Hello. I have checked your neyerdenegokte.com and i see you’ve got some duplicate content so probably it is the reason that you don’t rank hi in google.
  But you can fix this issue fast. There is a tool
  that creates content like human, just search in google:
  miftolo’s tools

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın