muhteşem mimarisinin yanı sıra Kıbrıs’ın en önemli gezi merkezlerinden biridir. Günümüzdeki ismini Abbaye de la Paix kelimesinden almaktadır. Fransızca ’da bu kelimenin anlamı Barış Manastırı’dır. 1158 yılında yapılmaya başlayan tarihi manastırın inşası 1205’te tamamlanmıştır. Bellapais Manastırı’nın korunmuş yapısı fazlasıyla dikkat çekicidir. Bu nedenle Kıbrıs’ta gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır.

Bellapais Manastırı Nerededir?

diye merak edenlere kısaca Kıbrıs-Girne’de diyebiliriz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Beylerbeyi köyü sınırları içerisinde yer alan manastır, gotik mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. Beşparmak dağlarının eteğine, bir kayalık üzerine kurulmuştur. Manastır ön avlu ve bir kapıyla başlar: Avlunun diğer ucunda kilise yer almaktadır. Kilise, manastırın inşasından bu yana en iyi durumda kalan kısımdır.

Bellapais Manastırı | Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

 

Bellapais Manastırı Avlusu

Manastırın ortasında bir avlu daha bulunmaktadır. Çevresi revaklı olan bu avlunun bir köşesinde bir zamanlar rahiplerin lavabosu olarak kullanılan, üst üste iki mermer lahit yer almaktadır. Roma döneminden kalma lahitlerin arka kısmından yemekhaneye geçilir. Bellapais Manastırı‘nın avlusundaki yemekhane ve diğer alanlar IV. Hugh tarafından inşa ettirilmiştir. Yemekhaneye girilen kapının üst sövesinde Kudüs, Lüzinyan ve Kıbrıs krallıklarının armaları asılıdır.

Bellapais Manastırı | Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Manastırın Yemekhanesi

Bellapais Manastırı‘nda bulunan yemekhane, Gotik satanın en kusursuz örneklerinden biri olarak kabul edilmiştir. Dikdörtgen yapıdaki alan oldukça geniştir ve tonozlu (kemerlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan tavan) bir salona sahiptir. Papazlara vaaz verirken kullanılan kürsü aynen olduğu gibi yerinde durmaktadır. Bellapais Manastırı yemekhanesinin batı tarafındaki kapı, alt kata inen merdivenlere açılmaktadır. Bu katta mahzen ve mutfak yer almaktadır.

Bellapais Manastırı’nın orta avlusunda meclis odası ve rahiplere ayrılan yerler bulunuyor. Manastırın idari işleri, buradaki meclis odasından yürütürdü. Mekânın dış kabartmaları, Gotik taş işçiliğinin en başarılı örneklerindendir. Kabartmaların arasında çeşitli figürler mevcut. İlk bakışta göze çarpan figürler ise sırtında merdiven taşıyan bir adam, tesbihli bir kadın, iki denizkızının arasındaki başka bir adam, dallarında maymun ve kedi bulunan armut ağacının altındaki kalkanlı adamdır.

Bellapais Manastırı | Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Manastırın Hazine Odası

Rahiplerin çalışma alanı olarak inşa edilen odalar üst katta yer almaktadır. Bir de üst katın kuzeybatı cephesinde manastırın hazine odası bulunuyor. Küçük bir oda fakat hazinelerin muhafaza edilmesi için kullanıldığı biliniyor. Osmanlı Devleti, Kıbrıs’ı fethettikten sonra Ortodoks Kilisesi’ne verilmiştir. Bu nedenle kilise bölümüne Ortodoks Kilisesi’ne ait özellikler eklenmiş ve Rum Ortodokslarca kullanılmıştır. Daha sonra Rumlar, 1974 Barış Harekatı gerçekleşince adanın güney kısmına göç geçmiş. Böylelikle Bellapais Manastırı, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin korunmasına verilmiş.

Bellapais Manastırı | Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Alanı

Bellapais Manastırı ve Beylerbeyi köyünün sokakları, gezi sırasında insana inanılmaz bir huzur veriyor. Özellikle renkli Rum evleri ve şirin, muhteşem Girne manzarası, küçük dükkanları ve korunmuş yapısıyla inşa edildiği yüzyıla kadar uzanan bir yolculuğa çıkmamızı sağlıyor. Günümüzde Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin himayesinde olan manastırda dönem dönem festivallerde ve konserlerde kullanılan bir de salon mevcuttur. Bellapais Manastırı konser alanı olarak bilinen bu salonda, savaş yıllarından kalma kurşun izlerini görmeniz mümkün. KKTC’ne yolunuz düşerse Kıbrıs’ta gezilecek yerler içerisine Bellapais Manastırı’nı da eklemeyi unutmayın. Özellikle müzik festivallerinin gerçekleşeceği tarihlerde giderseniz, prova yapan sanatçıların eserleri gezinize ayrı bir güzellik katacaktır…

?

Araçla seyahat edecekler için Bellapais Manastırı’na nasıl gidilir: Kuzey Kıbrıs’taki liman kenti Girne’ye varılır. Şehir merkezinden tabelalar takip edilerek Beylerbeyi köyüne geçilir. Yaklaşık 10 dakika içerisinde köye ulaşmış olacaksınız.

Uçakla seyahat edecekler için Bellapais Manastırı nasıl gidilir: İzmir, İstanbul ve Ankara’dan tarifeli seferlerle Kıbrıs’a uçabilirsiniz. Burada önce Girne’ye, daha sonra da Beylerbeyi köyüne gitmek için araç kiralayabilirsiniz.

Bellapais Manastırı ziyaret saatleri gezinizi düzenleyeceğiniz mevsime göre değişecektir. Kış döneminde sabah 08:00 ila 15.30 saat aralığında ziyaretçilere açık olan manastır, yaz döneminde ise sabah 8’den akşam üstü 6’ya kadar faaliyet göstermektedir. Kış dönemi; Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarını içermektedir. Diğer tüm aylar yaz dönemi kapsamında olup yılın tüm günlerinde, Bellapais Manastırı ziyaret saatleri içerisinde Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu manastırı gezebilirsiniz. Gitmişken yakındaki diğer yerleri de keşfedeyim derseniz, Kıbrıs Gezi Rehberi başlıklı yazımızdan ilham alabilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, kıbrıs ve Kıbrıs Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın