Avrupa ülkesine seyahat edecek ve vize derdi ile uğraşmadan seyahatinizi sürdürebilecek bir alternatif arayanlar için harika bir önerimiz var ‘ ’! Hem Avrupa havasının solumak hem de son derece ekonomik bir tatil olanağına tabi olmak için oldukça yerli yerinde bir şehir olmaktadır. Burada Osmanlı mutfağına özgü tatlar tadarken aynı zamanda ekonomik olanaklar ile eğlenceli bir seyahat süreci geçirebilirsiniz.

Belgrad Gezi Rehberim

Konaklama alanında sıkıntı çekmemek adına beldede yakın konumlarda ev kiralayabilir veya şık ve uygun fiyatlı bölgeye hakim hotellerde kalabilirsiniz.

Para birimi Dnar olduğundan dolayı orada fiyat endeksi bakımından değerlendirmede bulunduğumuz da sonuç oldukça ekonomik olmakta. Öyle ki örnekle açıklayacak olursa 1095 DIN karşılığı 38 TL olmakta bu tutara eş değer Belgrad’ daki bir restoranda bir porsiyon biftek yemeniz mümkün.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad Gezi Rehberim

Knez Mihailova Heykeli’ nin bulunduğu yer şehir merkezi olmakla beraber çevresinde Ulusal Tiyatro,  Ulusal Müze ve benzeri alanları barındırmaktadır.

Taş Meydan

Belgrad Gezi Rehberim

Belgrad beldesinde bulunan ve gezginlerin dinlenmek, yürüyüş yapmak adına tercih edebileceğiniz alanlardan bir tanesidir. Beldenin en güzel parklarından bir tanesine ev sahipliği yapar. Park içerisinde bir de tarihi yapı değerinde St. Mark Kilisesi bulunmaktadır. Kilise 1940′ lı yıllarda yapılmıştır.

Zemun Bölgesi

Belgrad Gezi Rehberim

Tuna Nehri kıyısında bulunan bu bölgede sahil şeridi bulunmaktadır.Burada keyifli bir şekilde yürüyüşler yaparak yorgunluğunuzu kahve molası ile atabilir veya yan yana sıralanmış restoranlarda bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Zemun Bölgesi’ nde öneri olarak bulunabileceğimiz birimler bulunmaktadır. Millenium Kulesi, Millenium Tower, Gardos Hill, Gardos Tepe’ si de yine Zemun Bölgesi’ nde ziyaret edebileceğiniz alanlardan bir kaçı.

Toma Pekara

24 saat hizmet vermekte olan Toma Pekara bir nevi pastane veya fast food alanı gibi tanımlayabiliriz. Beldeye yabancı olduğunuzdan ilk olarak bu tarz atıştırmalıklar ile karnınızı doyurabilirsiniz. Burada satılan yiyecekler her zaman bol çeşitli ve taze malzemeler ile hazırlanmaktadır.

Aziz Sava Katedrali Kilisesini Ziyaret Edin

Belgrad Gezi Rehberim

Her ne kadar görünümü bir nevi camii andırsa da heybetli görünümüyle bu bir Ortodoks mimarisinden etkilenmiş olan kilisedir. Buraya gelmişken ziyaret etmeniz gereken bir diğer alanda Nikola Tesla Müzesi’ dir. Nikola Tesla Müzesine giriş ücreti 500 Dinar. Müze içerisinde Nikola Tesla’ nın eserleri gözlemleyebilirsiniz.

Skadarlija’ da Gezin Dolaşın

Her ne kadar bu alanda bölgeye özel bir zaman dilimi ayırmasanız dahi caddesinde salına salına gezmek adına kısa süreli bir süre ayırmanızı öneririz. Eski şehir anlamına gelen Skadarlija beldede meşhur olarak bilinen bir hayli küçük bir mahalledir.

Kısa Bir Kahve Molası

Türk kahvesi olarak bildiğimiz kahve Sırbistan’ da Sırp kahvesi olarak bilinmektedir. Kafana olarak adlandırılan kahve zaman kahve durağında canlı müziklere rastlamanız mümkün.

Belgrad’ da Kendiniz İçin Para Bastırın

Belgrad geziniz esnasında sizlere anı olarak bir hediye kalması adına yapılan uygulama kapsamında Sırbistan Ulusal Bankası tarafından geziniz esnasında ücretsiz bir şekilde Dinar üzerine resminizi basmaktalar. Hatırlatmakta fayda var Belgrad’ da banka kağanış saati bölgesel zamanlamaya göre 16:00 olmakta.

Belgrad Ormanını ve Belgrad Kalesi’ ni Gezin

Belgrad Gezi Rehberim

Tarihe adeta yön veren Belgrad Kalesi Tuna ve Ava nehrinin birleştiği noktada yer almaktadır. Osmanlı döneminde henüz yapım aşamasında olan kale M.Ö. 85 yılında yapılmaya başlanmıştır.

Belgrad’ a gittiğiniz seyahat etmeniz gereken bir diğer yerlerde başta Karadağ olmak üzere Budva, Perast, Sveti, Stefan ve Kotor olmakta.

Bir önceki yazımız olan Hırvatistan Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Hırvatistan hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın