Belarus Gezi
belarus_nerede

Eski bir SSCB ülkesi olan Belarus daha çok Beyaz Rusya olarak bilinmektedir. Kuzey Avrupa’da yer alan Belarus’un başkenti Minsk şehridir. Belarus denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Düz ve bataklık arazisi çok fazla fazla denilebilir. Aynı zamanda bu ülkenin %40’ı orman şeklindedir. Belarus, Rusya’nın en yakın müttefiki olarak bilinmektedir. Güzel doğa alanları ve tarihi yerleri ile görülmesi gereken yerlerden biridir. Belarus gezi planı yapan insanların öncelikle kendilerine gezilecek yerler listesi yapması gerekiyor. Konaklama ve alışveriş konusunda son derece geniş imkanları olan Belarus gezmek isteyenler için ideal bir ülkedir. Belarus’a gitmeden önce güzel yerleri hakkında bilgi edinmeniz oldukça önemlidir. Özellikle kısa tatil düşünen insanların belli başları yerleri gezmesi oldukça önemlidir. Tatilin boşa gitmemesi için mutlaka görmeniz gereken yerler;

Belarus Gezi

 

Aziz Simon ve Helena Kilisesi

Belarus Gezi
Aziz Simon ve Helena Kilisesi

Tatil için Belarus’u seçen insanların Belarus gezi rehberinde mutlaka yer alması gereken bir kilisedir. İhtişamlı görüntüsü ve son derece farklı mimarisi ile her gelen insanda hayranlık uyandıran bir yapıdır. Aziz Simon ve Helena Kilisesi Belarus ülkesinin Minsk şehrinde bulunuyor. Kırmızı Kilise olarak da bilinen bu tarihi yapı Minsk’in Bağımsızlık Meydanında yer alan bir Roma Katolik kilisesidir. Polonyalı mimarlar olan Tomasz Pajzderski ve Wladyslaw Marconi tarafından yapılmış olan kilise yeni Romanesk üslupta tasarlanmıştır. Kilisenin köşe taşı 1905 tarihinde atılmıştır. Tamamlanma tarihi ise 1910 yılıdır. Yapı projesinin hayata geçirilmesinde önemli bir finansman kaynağı sunan kişi Belarus- Polonyalı olan toprak sahibi Edward Woynillowicz’tir. Bu kilise Edward Woynillowicz’in ölmüş olan iki çocuğu Simon ve Helena adına yaptırılmıştır. Belarus gezi listenizde görülmesi gereken yerler arasında bulunan bu güzel kilise günümüzde dışarıdan gelen ziyaretçilerin gezebilmesine olanak tanıyor.

 

Belarus Ulusal Sanat Müzesi

Belarus Gezi
Belarus Ulusal Sanat Müzesi

Gezi listenizde bulunması gereken bir diğer ise Belarus Ulusal Sanat Müzesidir. Ziyaretçilerine görsel şölen sunan bu güzel müze içinde 30 binden fazla eser bulunduruyor. 6 farklı koleksiyon yanında aynı zamanda sanal sergilere ve kültür sanat etkinliklerine de yer veren müze görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.  Belarus Ulusal Sanat Müzesi, 1939 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Uzun yıllar sanat galerisi olarak kullanılsa da mekan 1957 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Ulusal Sanat Müzesi, Lenin Caddesi üzerinde bulunuyor. Birçok eseri en detaylı şekilde izleyebileceğini müze tarih meraklılarına oldukça güzel zaman geçirme imkanı sunuyor.

 

Gözyaşı Adası

Belarus Gezi
Gözyaşı Adası

Svislac Nehri üzerinde bulunan Gözyaşı Adası, Belarus gezi rehberinin olmazsa olmaz yerleri arasında bulunuyor. Yaya köprüsü ile Minsk şehrinin Trinity Bölgesine bağlanan ada, 1988 yılında kurulmuştur. Adanın merkezinde heykellerle çevrili olan bir şapel bulunmaktadır. Gözyaşı Adasında bulunan bu şapel Afganistan’da şehit düşen 700 asker için 1979 ve 1988 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Askerlerin isimlerinin yazılmış olduğu heykeller ise bu askerlerin ailelerini temsil ediyor. Ayrıca şapel önünde bulunan ağlayan melek heykeli ise dünyada yaşanan birçok şiddet olayına karşı dikilmiş olan bir heykeldir. Gözyaşı Adası doğası ve insanlara sundukları ile Belarus’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

 

Zafer Meydanı

Belarus Gezi
Zafer Meydanı

 

Minsk şehrinde bulunan Zafer Meydanı da görülmesi gereken önemli bir meydandır. Bu meydan Bağımsızlık Bulvarı ile Zakharau Caddesinin keşistiği noktada yer alıyor. Moskova’da bulunan Kızıl Meydan ile önemli benzerlikleri vardır. Zafer Meydanının tam ortasında Sovyet döneminde orduda verilen en yüksek ödüllerden biri olan Zafer Nişanının bir kopyası bulunuyor. Meydanda bulunan alt geçit içerisinde bulunan anıt salon 1985 yılında açılmış olup şehri Nazilerden kurtaran askerlere adanmıştır. Bu meydana yakın yerde gezilmesi gereken önemli müze ve parklar bulunuyor. Geziye devam edenler için Belarus Minsk şehri oldukça geniş imkanlar sunuyor.

 

Nesvizh Kalesi

Belarus Gezi
Nesvizh Kalesi

Şehrin kuzeydoğusunda bulunan Nesvizh saray ve kale topluluğu, Minsk şehrine 100 km mesafededir. Usha Nehrinin göletleri ile çevrili olan kale muazzam bir yapıdır. Belarus gezi rehberinde mutlaka gezilmesi gereken bir mekan olan kale son derece görkemli görüntüsü ile gelenleri büyüleyen bir yapıdadır. Sularla ve ağaçlarla çevrilmiş olan Nesvizh Kalesinin inşaatı 1583 tarihinde başlatılmıştır. Niazvizh Mikolaj Krysztof tarafından başlatılmıştır. 16. yüzyılın başlarında büyük ölçüde yapı tamamlanmak üzereydi. Turistlerin çok fazla ilgisini çeken kale Beyaz Rusya’nın en ikonik tarzdaki eserlerinden biridir. UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesinde yer alan bu kaleyi görmek için her yıl binlerce insan Belarus’u ziyaret ediyor. Gerek çevresindeki doğal alanlar gerekse yapının görülmeye değer şaheserliği gelenlerin burada biraz zaman geçirmek istemesini sağlıyor.

 

Minsk- Taş Müzesi

Belarus Gezi
Minsk- Taş Müzesi

Minsk şehrinde bulunan müzelerden biri olan Taş Müzesi gelenlerin ilgisini çeken ve oldukça farklı eserlere yer veren bir müzedir. Shuageva ve Akademica Kuprevica caddelerinin kesiştiği yerde bulunan müze 6,5 hektar bir arazi üzerine kurulmuştur. 2.134 kaya parçası ile Belarus’un haritası çizilmiş olan müzede son buzul çağında buzulların sürüklemiş olduğu 500 kaya parçasını görebilirsiniz. Müze içerisinde sergilenen kayaların bazılarına yöre halkının bu taşlara anlam yüklemesi ile birlikte farklı efsaneler de ortaya çıkmıştır. Minsk şehrini gezerken bu müzenin de es geçilmemesi gerekiyor.

 

Botanik Bahçeleri

 

Merkez Botanik Bahçeleri, 53 hektarlık alana kurulmuş olan güzel bir ortamdır. 1932 yılında kurulmuş olan botanik park, ortasında küçük bir gölet bulunduruyor. Bahçe kompleksinde 9 binden fazla tür bulunuyor ve bu türler Kuzey Amerika, Kafkaslar, Orta Asya ve Avrupa gibi farklı yerlerde yetiştişen türlerdir. Ayrıca botanik bahçeleri içerisinde egzotik tür bitkilerin bulunduğu bir piramit de bulunuyor. Doğaya, çiçeklere ve bitkilere ilgisi olan birçok insan tarafından gezilmesi gereken önemli bir yerdir. Burada dünya üzerinde hiçbir zaman göremeyeceğiniz türden farklı bitki türlerini görme imkanı bulabilirsiniz.

 

Aziz Francis Katedrali

Belarus Gezi
Aziz Francis Katedrali

Belarus’ta bulunan Aziz Francis Katedrali, Polonya Kralı Stehpan Bathory tarafından Korkunç Ivan’a karşı kazanılan zafer sonucunda inşa edilmiştir. Polonya Kralı Grodno’yu ziyaret ettiğinde burayı çok beğendiği için bir kilise inşa ettirmek istemiştir. Bu kilisenin yapımı için kral yaklaşık olarak 10.000 zloty bağışta bulunmuştur. Ancak kralın aniden ölmesi sonucunda bu proje rafa kaldırılmak zorunda kalmıştır. 1647 yılında ise burada yeniden bir katedral inşası fikri gündeme gelince inşaat çalışmaları yeniden başlamıştır. Barok ve Rokoko mimarisinden oluşan katedral yarım yüzyıldan fazla sürmüş bir inşaat geçmişine sahiptir.  1705 yılında yapımı tamamlanan bu mimari eser 2. Dünya Savaşı da dahil olmak üzere birçok savaştan ve olaydan hasar almadan kurtulmuştur. Günümüze kadar sağlamlığını koruyan Aziz Francis Katedralinde bulunan sunak görülmeye değer bir eserdir.

 

Mir Kalesi

Belarus Gezi
Mir Kalesi

UNESCO’nun Dünya Mirası Koruma Listesinde bulunan ve Belarus’un önemli mimari eserlerinden biri olan Mir Kalesi de görülmeye değer bir mekandır. Deniz seviyesinde 164 metre daha yukarıda yapılan bu kalenin yapımı 16. yüzyılda kesintiye uğrayarak inşaatına ara verilmiştir. Kale çevresinde bulunan beş kule ve duvarları her iki tarafta 75 metreden oluşuyordu. Kale İlyinich Hanedanı öldüğünde 1568 yılında Mikoqaj Kryzstof’un eline geçmiştir. Bu tarihten sonra ise yapıya ek olarak pencereler, balkonlar ve çeşitli eklemeler yapılarak yapı Rönesans tarzı bir yapıya dönüştürüldü. 1812 yılında gerçekleşen Mir Savaşı sırasında ciddi anlamda hasar gördü. Yaklaşık 1 yüzyıl boyunca terk edilen kale 19. yüzyıla gelindiğinde park olacak şekilde yeniden restore edildi ve halkın kullanımına sunuldu.

 

Brest Kalesi

Belarus Gezi
Brest Kalesi

İnşaatına 1842 yılında başlanan kale Ruslar tarafından yapılmıştır. 4 kilometrekarelik bir alanı kaplayan kale 19. yüzyıldan kalma önemli eserler arasında bulunuyor. Ancak yapılan eklemeler ve restorasyon çalışmaları sonucunda bu alan 30 kilometrekareyi bulmuştur. Nazilerin güçlü saldırısı karşısında kalede bulunan bir grup asker tam 4 gün boyunca kaleyi savunmayı başarmışlardır. Ancak bu saldırı esnasında kale önemli zararlar almıştır. 1941 yılında yine Sovyet Rusya askerleri Alman askerleri karşısındaki savunmasını yine bu kalede yapmışlardır. Bu saldırı sırasında ise kalenin yaklaşık yarıya yakını yıkılmıştır. Kaleden kalanlar ise daha sonra bu kalede hayatını kaybedenler için bir anıta dönüştürülmüştür. Aldığı darbeleri, hasarları olduğu gibi korunan kale birçok insan tarafından merak edilen bir mimari yapıdır.

 

Belarus Gezi
Diriliş Kilisesi

Belarus gezisi sırasında görmeniz gereken yerlerden biri de Diriliş Kilisesidir. 2. Dünya Savaşı kurbanlarını anmak için yapılan kilise oldukça önemli yapılar arasında yer alıyor. 90’lı yıllarda yapılan Diriliş Kilisesi Brest şehrinin en önemli kilisesi durumundadır. Ziyaret etmek isteyenler burayı gezebilir ve fotoğraflarını çekebilir.

 

Belarus  Yeme Ve İçme

 

Belarus seyahati sırasında konaklamak için gezmek istediğiniz şehrin merkezindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Mutfağı konusunda ise kendine özgü tatları olduğu söylenebilir. Mutfağın hakim olan besin maddeleri mantar ve patatestir. Ana yemeklerde kırmızı et kullanımı oldukça yaygındır. Patatesten yaklaşık olarak 300 farklı yemek yapılabiliyor. Bu yemeklerin en meşhuru ise Draniki yemeğidir. Çok fazla tercih edilen yemeklerin başında da yine pancardan yapılan Borşç çorbası geliyor. Farklı bir sosis olan Zrani ve Piroşki Belarus’un önemli yemekleri arasında bulunuyor. Belarus süt ve süt ürünlerinin ucuz satıldığı bir ülkedir. Smetana kaşar peyiri bu ürünler içerisinde en fazla tüketilen peynir çeşididir. Belarus’a giden insanlar yeme ve içme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazlar. Her damak zevkine uygun bir yemek mutlaka bulabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Ukrayna’da Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde kiev, KIRIM ve Lubart’ın Kalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

7 YORUM

 1. When some one searches for his essential thing, so he/she wants to
  be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 2. It’s handcrafted, largely from silver-plated pewter in a workshop in Tel Aviv – a household run business which
  has been producing gorgeous jewellery because the mid-seventies.
  What I love about it is its bohemian look.

 3. Magnificent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how
  could i subscribe for a weblog web site? The account helped me a appropriate deal.
  I were tiny bit familiar of this your broadcast offered bright transparent idea

 4. I got this site from my buddy who shared with me about this website and
  now this time I am visiting this web site and reading very informative content at this place.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın