Karadeniz Bölgesi kıyısında yer alan Gürcistan’ın önemli kentlerinden birisi olan gezi rehberimize hoş geldiniz. Makalemizde hakkında bilgilendirici pek çok içerikler bulacaksınız. , Küçük Kafkas Dağları eteklerinde subtropikal bir bölgede yer almaktadır. yaz ayları sıcak geçen iklimiyle pek çok ziyaretçisini kendisinde toplayan bir sahil beldesidir. Kışım ise karların etkisi altındadır. turizm açısından hareketli bir yerdir. ’a gidenlerin konaklamaları için pek çok otel bulunmaktadır. Bu bakımdan ’a geldiğinizde yer sıkıntısı çekmezsiniz.

Batum Gezi Rehberi
batum

Batum’un görsel kimliğine göz atacak olursak, mükemmel mimari ile inşa edilmiş konforlu lüks binaları ve anıtlarıyla ünlü bir kenttir. Batum’da yer alan en ünlü yapılar olarak Kamu Hizmeti Salonu, Hilton Batum, Leogrand, Koz Tower, Radisson Blu Otel ve Büyük Kempinski Otel bulunmaktadır. Şehirde ayrıca Akropolis ve baş aşağı Beyaz Saray şeklinde düzenlenmiş binalarda şehrin lüks atmosferine katkı sağlamaktadır.

Batum’da Gezilecek Mekanlar

Batum genel olarak huzurlu ve sakin olarak adlandırabileceğimiz aynı zamanda yoğun insan kalabalığı ve coşkusuyla dolup taşan güzel ve şirin bir liman kentidir. Batum çok büyük bir şehir olmamasına rağmen içinde gezilip görülmeye değer pek çok yapı ve yer bulunmaktadır. Batum’da gezilebilecek pek çok müze, sanat eseri ve tarihi pek çok binaları bulabilirsiniz. Batum mükemmel mimari ile taçlandırılmış lüks binaları ve mitolojik havasıyla da kişileri büyülemektedir.

Batum Gezi Rehberi
Gonio Kalesi

Batum şehrinin 15 km kadar güneyinde bulunan Gonio Kalesi, Chorokhi Nehri ağzında yer alan bir kaledir. Daha öncelerden Gürcistan’ın Adjara bölgesinde kale Roma suru olarak bilinmekteydi. Bölgede Ceneviz ticaret fabrikası bulunmaktadır. 1547 yılında imzalanan Gonio, San- Stefano antlaşmasıyla 1878 yılına kadar Osmanlı Devleti’nin himayesinde kalmıştır.

Gonio Kalesi içinde olduğu düşünülen On iki havariden biri olan Matthias’ın mezarlığı da burada bulunmaktadır. Kalede bazı arkeolojik kazılar da yapılmaktadır.  Gonio ayrıca plajıyla da ünlü bir yerdir. Pek çok turist yazın serinlemek için burasını tercih etmektedir. Gonio’da plaja gelen turistler daha sonra gezmek için Gonio Kalesi’ne gelmektedir.

Batum Gezi Rehberi
Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, eski Sovyetler Birliği’ndeki en büyük botanik bahçelerden birisidir. Muhteşem doğal görünümüyle kendisine hayran bıraktıran bahçe ziyaretçilerini etkisi altında bırakmaktadır. 1912 yılında bahçe resmi olarak ziyaretçilere açılmış ve bugüne kadar ziyaretçisi gün geçtikçe artmaktadır. Bahçe Doğu Asya, Meksika, Avusturalya ve Akdeniz, Kafkas nemli topraklarından oluşur. Bahçenin içerisinde 1047 Kafkasyalı kökenli 2037 taksonomik ağaççı bitki bulunmaktadır.

Batum Gezi Rehberi
Medea Anıtı

Medea Anıtı, Yunan mitolojisinin ünlü karakteri olan Medea’dan ilham alınarak tasarlanmıştır. Heykel Batum şehrinin hemen hemen her noktasından gözükmektedir. Heykel, heykeltraş David Khmaladze tarafından yapılmış bir heykeldir. Heykelin yapılma maliyeti bir hayli fazladır. 1 Milyon Lari kadar heykelin yapılma maliyeti tutmuştur.

Heykeli anlatacak olursak, el kısmında altın bir post bulunmaktadır. Bu altın post mitolojide oldukça önemlidir.

Batum’a Ne Zaman Gidilir?

Batum iklimi sıcak olduğu için 4 mevsim de ılıman bir iklime sahip bir şehirdir. Bu açıdan Batum’u ziyaret etmek isteyen kişiler 4 mevsim de de şehri ziyaret edebilirler. Yazın plaj keyfi yapmak isteyenler yaz zamanında şehre gelebilirler. Batum sıklıkla yağış alan bir yer olduğu için en uygun zaman olarak Mayıs ayı gezmek için tercih edilebilir. Mayıs ve Kasım ayları arasında bölgede kamp ve doğa yürüyüşleri sıklıkla yapılmaktadır. Doğa turizmi için gelmek isteyenler Batum’a bu aylar arasında gelebilirler.

Batum’a Nasıl Gidilir?

Batum’a gitmek için en hızlı ve pratik yol hava yolu ile Batum’a gitmektir. Ülkemizden Batum’a gitmek için direk uçuş seferleri düzenlenmektedir. Uçakla Türkiye’den Batum’a ulaşmak 1 saat 30 dakika kadar sürmektedir. Ülkeye gitmek için ayrıca vize gerekmemektedir. Bu bakımdan Batum’a gitmek çok zor değildir.

Batum’a ülkemizin sınır komşusu olduğu için Batum’a gitmek için özel aracınızı da tercih edebilirsiniz. Özel aracınızla gitmek ülkede istediğiniz yere rahatça gitmeniz için sizlere olanak sağlamaktadır. İsteyenler ulaşım için otobüsleri de tercih edebilir. Artvin ilinden Batum’a otobüs ve münibüs seferleri düzenlenmektedir. İsteyen kişiler otobüs ya da münibüslerle de Batum’a kolayca gidebilirler.

Batum’da Nerede Kalınır?

Batum tatil yapmak ya da gezmek için tercih edilen ideal yerlerden birisidir. Son zamanlarda insanlar gezip görülebilecek yerlerden biri olarak Batum’ tercih etmektedir. Batum’a gittikten sonra ihtiyacınız olan ilk şey konaklama merkezidir. Batum’da konaklama yapabileceğiniz pek çok otel, hostel, konuk evi gibi mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlardan istediğinizi seçerek Batum’da konaklayabilirsiniz. Lüks konaklama imkanlarından uygun bütçeli konaklama mekanlarına kadar pek çok konaklama mekanı ülkede yer almaktadır. Yani kısaca Batum’da her bütçeye uygun konaklama merkezleri bulmak mümkündür. Seçeceğiniz konaklama merkezi hangisi olursa olsun en az iki ya da üç ay öncesinden randevu alıp rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde konaklama ücretinizi çok daha uygun fiyata getirebilirsiniz.

Batum Otelleri

Batum’da konaklama açısından lüks otelden uygun bütçeli otele kadar pek çok otel seçeneği bulabilirsiniz. Batum’da tercih edebileceğiniz kategorisine göre otelleri size anlatmaya çalışacağız;

Batum lüks oteller

Batum’da konforlu ve rahat bir şekilde konaklamak isteyen kişiler için lüks oteller içinde Sheraton Batumi Otel, Hilton Batumi, Leogrand Hotel, Euphoria Batumi Hotel, Hotel Intourist Palace otellerini önerebiliriz.

Batum Merkez Otelleri

Batum içinde merkez oteller olarak Dream Apartment, Apartment on Rustaveli 6, Sashka Jordania 3, Cozy Apartment in Batumi 2, Holiday Home Nino otellerini önerebiliriz.

Ucuz Batum Otelleri

Batum’da ekonomik fiyatlı otel arayışında olanlar için önerebileceğimiz oteller içinde Guest House Quiet Home, House Urekhi, Orbi Plaza Batumi Beach otel bulunmaktadır.

Batum İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Batum’u rahat bir şekilde gezmek için kendi aracınızla gezebileceğiniz gibi Batum’a uçakla gidip aracı olmayanlar burada araba kiralayabilirler. Ülkede araba kiralama makul fiyat aralıklarında bulunmaktadır. Araba kiralayarak konforlu bir şekilde Batum’u gezebilirsiniz.

Taksi dışında Batum’da gezmek için bisiklette kiralayabilirsiniz. Batum’u bisikletle gezmek de keyifli olabilir.

Batum Mutfağı

Gürcü mutfağı Batum’un yerel mutfak kültürüdür. Batum’un en meşhur yemeklerinden birisi Haçapuri’dir. Diğer bir adı Gürcü pidesidir. Gürcü mantısı da bölgede çok bilinmekte ve tercih edilmektedir. Canı mantı çekenler Batum’a gelince Gürcü mantısını da mutlaka denemelidirler. Ana yemek olarak bölgede şaşlık ismi verilen yemek yenilmektedir. Tatlı olarak da churchkhela ismi verilen cevizli sucuk kullanılan tatlı tercih edilmektedir.

Batum Festivalleri

Batum’da festivaller genel olarak temmuz ve eylül ayında yapılmaktadır. Bu aylarda ülkede toplamda üç festival gerçekleşmektedir. Bunlar; Karedeniz Jazz festivali, Batum Uluslararası Film Festivali ve Batum Müzik Festivali olmak üzere üç adet festivaldir.

Batum’da Alışveriş

Batum’da canınız alışveriş yapmak istediğiniz bulabileceğiniz pek çok alışveriş merkezi vardır. Batum’dan dönerken ülkenize götürmek üzere kendinize ya da sevdiklerinize hediyelik eşyalar, parfüm ve tekstil ürünleri gibi eşyalar götürebilirsiniz. Batum’dan yiyecek bir şey almak isteyen kişiler buranın yöresel balını alabilirler. Bunun dışında Batum’u en iyi hatırlatacak yöresel el işi ürünleri buradan satın alıp sevdiklerinize hediye edebilir ya da kendiniz için alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kars Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Çıldır Gölü ve kars hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın