Batum Gezi Rehberi

Geniş bir düzlük üzerinde kurulmuş olan ülke yemyeşil atmosferi ile Gürcistan’ ın özerk bölgelerinden bir tanesidir. Acara Cumhuriyeti’ nin başkenti olan ülke Karadeniz bölgesinden sınır komşumuzdur. Vizesiz ve pasaportsuz seyahat edebileceğiniz ülke sınırından uzun bekleyişler sonrasında geçiş yapabilirsiniz. gerek doğası gerekse gece hayatı ile ünlü bir ülkedir. Mimari yapısı ile huzurlu bir atmosfer sunan ülke kısa bir tarihe sahiptir. Upuzun plajlara sahip olan şehir Karadeniz sahilinden başlayarak geniş düzlüklere yayılmış bir beldedir. Seyahat durumunu değerlendirecek olursak ülkemizden aktif olarak özellikle de Karadeniz’ e yakın olmasından dolayı sık sık ziyaret edildiğini bilmekteyiz. Zamanında kazanılan serbest liman özelliği ile şimdilerde Avrupa ve Asya arasında bir nevi köprü oluşturmakta olup hızla gelişen ve büyümeye devam eden ülkelerden biri haline dönüşmüştür. Burada bulunan bir çok inşaat yapımında Türk şirketlerinin katkılarının olduğunu söylememiz mümkün. Şehir merkezi oldukça hareketli olmakla beraber büyük uluslararası otel zincirlerinde kumarhane bulunmakta olan dev oteller vardır.

Batum Gezilecek Yerler

Liman kenti olan Batum turistik açıdan her yıl yaz kış binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Batum’ da gezilecek alanlara yürüyerek ulaşmak mümkün diyebiliriz. Her bir bölge birbirine yakın mesafededir.

Batum Bulvarı

Batum Gezi Rehberi

Merkeze ortalama 7 km uzaklıkta olan palmiyeler ile süslü bir yapıda sizleri karşılayan Batum Bulvarı kafeleri, çeşmeleri, park alanları ve heykelleri ile dikkatleri üzerine toplayan gezi alanlarından bir tanesidir.

Tiyatro Meydanı

Oldukça renkli bir yapıda olan Tiyatro Meydanı’ da altın renkli Poseidon Heykeli bulunmaktadır.

Piazza Meydanı

Batum’ da gezilecek alanlardan bir tanesi de Piazza Meydanı olmakta. Burası bir nevi bizlere Avrupa Şehirlerini anımsatmakta.

Astronomik Saat

Batum Gezi Rehberi

Inturist oteli arkasında Eski Nationel Bank of Georgia binasının üzerinde bulunan Astronomik Saat Medea Heykeli’ nin de üzerinde olduğu bir bulvarda bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra Chacha Tower, Batum Feneri, Ali Nino Heykeli, Ferris Wheel ve Alfabe Kulesi de beldede görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Virgi Mary Kilisesi, Ermen, Apostolik Kilisesi, St Nickolas Church, Orta Camii, Batum Botanik Bahçe, Batum Akvaryum, Sputnik Tepesi, Danseden Çeşme, Apsaros Kalesi, Ganio, Kobuleti, Kvariati yine gezip görebileceğiniz yerlerdir.

Batum konaklama alanı bakımından ekonomik düzeyli bütçenize uygun bir çok konaklama alanı bulunmakta.

Batum’ da Ne Yemeli

Batum mutfağında sıklıkla rastladığımız ürün grubu et ve hamur işi olmakta. Batum mutfağında en çok tercih edilen pide çeşidi Karadeniz pidesini andıran haçapuri olmakta. Bol hamurlu ve peyniri ile az pişirilmiş yumurta ile yapılan pide olmakta.

Bir diğer Batum mutfağına özgü yemek de hınkal olmakta. Hınkal etli ve sebzeli olarak yapılan bir nevi mantıdır.

Harço çorbası: inek sütü ile yapılan çorbanın içerisinde kuşbaşı et bulunmaktadır. Yöreye ait olan çorba bir nevi pirinçli şehriye çorbasına benzemektedir. Bir diğer yemeğimiz ise kuzu şaşlık bunun yanı sıra mezeler ve salatalar da oldukça lezzetli. Kırmızı şaraplar ile muhakkak tadılması gereken içecekler. Sofra kültürü ve adabı konusunda gürciler oldukça hassastır.

Gürci mutfağının tadına bakmak için Lazuri yerel yemek kültürüne tanık olmak için ise Gorki Caddesi üzerindeki restoranları ziyaret edebilirsiniz.Abhaz mutfağını tatmak isteyenler ise Era Caddesi’ nde bulunan Sazandari’ ye uğramalı.

Batum Ulaşım

Ulaşım yörüngesinde bir çok alternatif bulunmakta. Havayolu, karayolu ile ulaşımınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik şehir içerisinde kullanacağınız taksiler oldukça uygun tarifede.

 

Bir önceki yazımız olan Almanya’da Nereler Gezilir? başlıklı makalemizde Almanya, Almanya Gezi Rehberi ve Almanya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın