1.   Amasra Tavşan Adası

Bartın Gezilecek Yerler

Bu ada Amasra’da yer alan önemli adalardan birisidir. Ayrıca karşısında tarihi Amasra Kemere Köprüsü de bulunur. Üzerinde Cenevizlilere ait olan Bizans Kilisesi ve manastır gibi çeşitli tarihi dokular yer alır. İsmini de hala üzerinde yaşayan tavşanlardan almıştır bu ada. Bu ada Amasra’da karayla bağlantısı bulunan tek ada olma özelliğini de taşıyor. Adanın kuzey kısmında bir mağara yer alıyor ve bu mağarayı yüzerek geçebilirsiniz.

2.   Güzelcehisar Lav Sütunları

Bu tarihi doğa güzellikleri yaklaşık olarak 80 milyon yıl öncesinden günümüze kadar gelmiştir. Çapı 50 ila 100 cm, boyu ise 30 metreden fazla olan bu lav sütunları dünyada ender doğal olaylardan bir tanesidir. Bu oluşumun sebebinin ise çok eski bir yanardağ olduğu günümüzde biliniyor. Ayrıca dünya üzerinde en eski 3 yanardağ kalıntısı da burada yer alıyor. Burayı kesinlikle görmelisiniz!

3.   Güzelcehisar Koyu

Bu koy Karadeniz’de yer alan koylardan en güzellerinden birsidir kesinlikle. Ayrıca Karadeniz’in en büyük sahillerinden birisi de buraya aittir. Burası İnkumu’na yaklaşık olarak 5 km bir mesafede yer alıyor fakat burada yerleşim yeri bulunmuyor. Bu yüzden çevre güzellikleri kendini korumayı başarmıştır. Buranın güzelliğinin devam etmesi için sit alanı ilan edilmiştir bu koy. Ayrıca kendi şemsiye ve eşyalarınıza da kendiniz getirmeniz gerekli.

4.   Gürcüoluk Mağarası

Bartın Gezilecek Yerler

Merkeze yaklaşık olarak 10 km bir mesafede yer alır bu turistik mağara. Burası tek galeriden oluşmaktadır. İçerisinde damlataş sütunları odacıklar oluşturmuştur. Mağaranın içerisinde sarkıt, dikit ve sütunlar sizi gerçekten etkileyecektir. Bu mağarayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

5.   Fatih Cami

Bu tarihi caminin geçmişine bakarsak aslında cami olarak değil kilise olarak inşa edildiği ortaya çıkar. Bu yapı 9. Yy da İstanbul’un fethiyle beraber camiye çevrilmiştir. Bizans mimarisini çok iyi yansıtan cami sonraki tarihlerde onarıma alınınca orijinalliğini maalesef kaybetmiştir. Amasra’da çoğu kişi tarafından bilinen bu tarihi camiyi siz de ziyaret edebilirsiniz.

6.   Direkli Kaya

Amasra ilçesinde yer alan Direkli kaya turistik bir yerdir ve deniz manzarası harikadır. Yapılış amacı ise denizi aydınlatmak ve gözetlemektir. Siz de burayı gezebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kastamonu ’da Tatil Yapılacak Yerler başlıklı makalemizde Kastamonu Çadır, Kastamonu Kamp ve Kastamonu karavan hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın