İspanya’nın doğusunda bulunan Katalonya özerk bölgesinin başkenti olan sahip olduğu sıra dışı mimarisi, lezzetli yemekleri ve zengin kültüre sahip müzeleri ile ön plana çıkıyor.

Milattan önce 3. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulan şehir M.Ö. 15 yılında Romalılar tarafından fethedilmiş ve askeri bir kamp haline getirilmiş. Romalılar tarafından bu bölgede yaşayan halk Faventia olarak adlandırılmış ve bu topluluk kısa bir süre içerisinde ekonomik olarak oldukça güçlenmişi. Liman sayesinde ekonomisini oldukça güçlendiren bu topluluk zamanla kendi parasını dahi basmaya başlamış. 415 yılına gelindiğinde Vizigotlar tarafından işgal edilen şehir 8. Yüzyıla gelindiğinde Endülüs Emevi devleti tarafından fethedilmiş ve uzun bir süre şehir Müslümanların hakimiyetinde kalmıştır.

1936 – 1939 yılları arasında İspanya’da yaşanan iç savaş nedeniyle Barselona şehri bir hayli yıpranmış ve nüfus ciddi düşüşler meydana gelmiştir. Komünist topluluklar ve cumhuriyet yanlılarının baskıları Franco’nun öldüğü 1975 yılına kadar sürmüştür. Günümüzde özerk bir bölge olan Katalonya’nın başkenti konumundaki Barselona’da yaklaşık 6 milyon insan yaşamaktadır. İşte İber yarım adasının en gözde şehirlerinden bir tanesi olan Barselona’da gezip görülecek yerler.

Sagrada Familia Bazilikası

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona şehrinin en gözde simgelerinden bir tanesi olan Sagrada Familia Bazilikası, Antoni Gaudi’nin en önemli eseri olarak görülmektedir. Bazilikanın yapımı için ilk olarak Francisco de Paula de Villar y Lozano ile anlaşan San Jose Dindarları Birliği yaşanan anlaşmazlıklar sonrası yapıyı Gaudi’ye devretmiştir. Antoni Gauidi 1883 yılında başladığı ve 1926 yılında bir kaza sonucu yaşamını yitirene kadar bu bazilikanın tamamlanması için çalışmıştır. Günümüzde Barselona’nın en çok ziyaret edilen noktalarından bir tanesidir.

Park Güell

Barselona Gezilecek Yerler

Antoni Gaudi tarafından tasarlanan Park Güell Carmell Tepesinde yer almaktadır. Proje ilk olarak 20.yüzyıl başlarında Eusebio Güell tarafından planlanmış Katalan modernizmini yansıtmak amacıyla 60 ev içeren bir çalışma idi. Anca 14 yılda yalnızca 2 ev inşa edilebilince proje bir parka dönüştürülmüş ve 1922 yılında halka açılmıştır. Enfes bir deniz manzarasına sahip Sala Hospitala, birçok farklı mimari yapının yer aldığı yapı her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Barselona şehrinin en gözde parklarından bir tanesidir.

Casa Mila

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona şehrinin her bir köşesinde bir eseri bulunan Gauidi’nin birçok kişiye göre en değerli 2. eseri olan Casa Mila 1912 yılında dönemin en önemli iş adamlarından bir tanesi olan Pere Mila için tasarlanıp inşa edilmiş.

Tamamlandıktan sonra birçok kişi tarafından ağır eleştirilere maruz kalan Gauidi, yapıyı tasarlarken dalgalı bir deniz tasvir etmeye çalışmış.

Bir önceki yazımız olan Budapeşte'de Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Budapeşte hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın