Bangladeş Gezi Rehberi

Güney Asya ülkelerinden biri olan Bangladeş, özellikle tarihi yapıları bakımından oldukça zengin bir ülke. Çok sayıda tapınak, kale, müze ve camiye ev sahipliği yapıyor. Bangladeş’in nüfusu yaklaşık 170 milyon olmakla beraber, yüzölçümü ise 147 bin kilometrekaredir. Bugün sizlere Bangladeş gezinizde gezip görülecek yerleri tanıtacağız.

 

Bangladeş Gezi Rehberi

Pakistan’ın egemenliğinden kurtulmak için başlattıkları kurtuluş savaşının anısına kurulan bir müzedir. 1996 senesinde açılan Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde çok sayıda tarihi eser ve savaştan kalma eşyaları görebilirsiniz. Müzenin bir bölümünde ise savaşta hayatını yitirmiş insanların kafataslarının sergilendiğini görebilirsiniz.

 

Bangladeş

Bangladeş Gezi Rehberi

Bangladeş’in başkenti ’da bulunan müze, 1913 senesinde faaliyete girmiştir. Bangladeş Ulusal Müzesi’nde dekoratif ve etnografik eserlerle birlikte, savaş zamanı kullanılan işkence aletleri, haritalar, Bengal Kaplanı heykeli gibi sayısız farklı eser bulunuyor. Bangladeş Ulusal Müzesi, ülkenin en çok turist çeken noktalardan biridir.

 

Bangladeş Gezi Rehberi

Başkent Dakka’da bulunan Ahsan Manzil, meşhur Nawab Ailesi’nin resmi konutudur. Yalnız konut dediğimize bakmayın, burası oldukça büyük ve görkemli bir saraydır. Dakka’nın en önemli simgesel yapılarından biri olan Ahsan Manzil, her sene 2.5-3 milyon turiste ev sahipliği yapıyor.

 

Lalbagh Kalesi

Bangladeş Gezi Rehberi

Buriganga Nehri civarında bulunan Lalbagh Kalesi, 1600’lü senelerde Subahdar Muhammed Azam Şah tarafından inşa ettirilmiş. Geçmişten bugüne başarılı bir şekilde ayakta kalmayı başaran Lalbagh Kalesi’ni, Bangladeş ziyaretinizde görmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Cibuti Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Cibuti Gezi Rehberi, Cibuti mutfağı nasıl ve Cibuti nerede? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

4 YORUM

  1. Ahsan Manzil beni çok etkilemeşti o kadar büyük bir saray ki sadece dış görüntüsü bile sizi kendinizden alıyor.

  2. Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne gitmiştim ben bir çok tarihi eser ve savaş ekipmanını görmek mümkün, bilmediğim bir çok şeyi öğrendim.

  3. Gitmek istediğim bir yer. Bilgilendirici oldu. Tarihi açısından zengin bir ülke. Merak uyandıran bir havası var. Paylaşımınız için teşekkürler.Emeğinize sağlık..

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın