Hem Marmara hem de Ege Bölgesi’nde yer alan , doğayla iç içe bir gezi fırsatı sunuyor. Hem yemyeşil ağaçları hem de insanın içine huzur veren denizleriyle adeta bir cennet niteliğinde. Doğal ve yöresel yiyecek ile el sanatları çeşitlerini de orada kolaylıkla bulabilirsiniz. Çok temiz bir havaya sahip olması nedeni ile de kafanızı dinlemeniz için çok güzel bir gezi yeri olacaktır.

Zaman içerisinde birçok devlete de ev sahipliği yapmıştır Balıkesir. Yöre halkı geçimini genellikle tarım ve de hayvancılık yaparak sağlıyor. Aynı zamanda belirli dönemlerde de birçok festivale ev sahipliği yapıyor Balıkesir.

Birçok yöresel lezzet de burayı ziyaret eden gezginler tarafından oldukça beğeni alıyor. Kavun, zeytin, börülce, Ayvalık tostu gibi çok sayıda yöresel ürünün yanı sıra höşmerim adında bir peynir tatlısı ile adından sıkça bahsettiriyor Balıkesir.

Sındırgı ilçesine has olan Yağcıbedir halıları da çok ünlü bir halıdır. Kolonya konusunda da adından sıkça bahsettirir Balıkesir. Saçaklı mantı ve kozak üzümü denilince de yenmeden gidilmemesi gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Balıkesir’de gezilecek yerler listemize geçelim;

Sarımsaklı Plajı

Balıkesir Gezi Rehberi

Türkiye’de yer alan en eski kumsallardan birisidir burası. Ayvalık içerisinde yer alıyor. Denizin genel olarak sığ olması da bu plajın tercih edilme sebeplerinden birisi oluyor.

Kaz Dağları

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir ile Çanakkale’nin arasında bulunan dağlardır. Büyük bir kısmı ormandan oluşur buraların. Doğaseverlerin ve kampçıların seveceği bir yerdir kesinlikle. Ayrıca bir de o bölgede Kazdağı milli parkı vardır. Bol oksijen ve doğasıyla sizi mutlaka etkileyecek olan bir bölgedir burası.

Kuşcenneti Milli Parkı

Balıkesir Gezi Rehberi

Yine bir mili park olan Kuşcenneti, Manyas Kuşgölü’nün yukarısında kalıyor. Bu park içerisinde bulunan kuş türleri ve park nedeniyle A sınıfı Avrupa diploması verilmiştir.

Ziyaret saatleri ise 09.00 ile 18.00 saatleri arasıdır. Giriş ücreti ise 2017 yılı için 10 TL olarak belirlenmiş.

 Antandros Antik Kenti

Balıkesir Gezi Rehberi

Edremit ilçesinde bulunan ve de mozaikleri ile bilinen bir antik kenttir. MÖ 8. Yüzyıllara kadar tarihi uzanır. Bu isim Troia Savaşı sırasında da geçmiştir.

arasında birçok doğal ve tarihi bölge bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ankara’da Ziyaret Edilebilecek Yerler başlıklı makalemizde ankara gezi rehberi, ankara gezilecek yerler ve ankara kalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın