Balıkesir Gezi Rehberi
balıkkesir haritası

Üzerinde bulunduğumuz coğrafya jeopolitik konumu itibariyle yüzyıllar boyunca birçok medeniyete hizmet etmiş ve her medeniyetten günümüze kalan birçok tarihi yapıtlar kalmıştır. Bu tarihi yapıtların dışında cennet vatanımızın her bir karış toprağı altın değerindedir. Ülkemizde hiçbir il yoktur ki tatil yapılacak bir mekan, gezip görmeye değer yerler olmasın. Ülkemizin en gözde tatil şehirlerinden bir tanesi de ’dir.

Konum İtibariyle Balıkesir Şehri

Balıkesir şehri konum itibariyle hem Ege Bölgesine hem de Marmara Bölgesine dahildir. İki bölgeye de ( Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi) kıyısı olan 6 şehirden biri de Balıkesir şehridir. İki denize de kıyısı olması itibariyle de yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisine maruz kalabilmektedir.

Balıkesir şehri Türkiye Cumhuriyeti’nin en kalabalık şehirler sıralamasında 7 sırada yerini almaktadır. Merkez ilçesi dahil toplam da 19 ilçeye sahip olan şehir, yüzölçümü bakımından ise Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük 12 şehri olma unvanına sahiptir. 2010 Nüfus sayımına göre de 1.152.323 kişi Balıkesir şehrinde yaşamaktadır.

Balıkesir’de Egemenlik Süren Medeniyetler

Balıkesir Gezi Rehberi
Balıkesir

Balıkesir yöresi Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu Devleti, Karesi Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğunun egemenlik sürdüğü topraklardır. Bu kadar çok medeniyetin hüküm sürmüş olduğu bu topraklarda tabiî ki de bir çok tatil yapılacak mekan ve gezilip görülmeye değer yerler ve tarihi eserler bulunmaktadır.

Adası

Balıkesir Gezi Rehberi
Cunda Adası

Cunda adası Balıkesir bölgesinde bulunan birden çok ada içerisinde en büyüğü ve yerleşime tek açık olan adadır. Cunda adası Balıkesir’de tatil yapılacak yerler denildiği zaman en başta gelen isimlerden bir tanesidir. Cunda adasının bir diğer ismi ise Ali Bey adasıdır. Bu isim Kurtuluş Savaşı zamanında mücadele veren komutanlardan olan Yarbay Ali Çetinkaya’dan gelmektedir. Cunda adası 1964 yılında bir köprü yardımı ile birlikte dolaylı yoldan şehir merkezine bağlanmıştır. Bu adaya Cunda isminin verilmesinin sebebi ise kuş bakışı ile bakıldığı zaman gemi cundasına benzemesinden ötürüdür. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü ise Cunda adası ile Cunda adasına göre çok daha küçük olan Lale adası arasında yapılan köprüdür. Cunda adası içerisinde bulundurduğu Aşıklar Tepesi, Taksiyarhis Kilisesi ile özellikle son yıllarda yabancı turistler için Balıkesir’de tatil yapılacak yerler arasında ilk sırada yerini almıştır. Saatli Cami ve Panaya Kilisesi de Cunda adasında gezilebilecek yerler arasındadır. Aynı zamanda kamp tutkunu iseniz Cunda adası içerisinde bulunan kamp alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Balıkesir Gezi Rehberi
Ayvalık

Balıkesir şehrinin Ege kıyısında yer alan Ayvalık ilçesi Balıkesir’de tatil yapılacak yerler içerisindedir.

Sadece Türkiye’de bulunan yerli turistlerin değil aynı zamanda yabancı turistlerin de sıkça uğradığı tatil mekanlarından bir tanesi de Ayvalık’tır.

Balıkesir merkeze yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika kadar bir süre uzaklıkta olan Ayvalık ilçesi çeşitli taşıt vasıtaları ile merkezle olan bağlantısını sağlamaktadır. Birçok medeniyetin de izleri bulunan Ayvalık ilçesinde özellikle Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunun izlerine rastlamak mümkündür. Kurtuluş Savaşı yıllarında İzmir’in işgal edilmesinden sonra Yunanların işgaline uğrayan ilçe Kurtuluş Savaşı mücadelesine de tanıklık etmiştir. Ayvalık ilçesine bağlı olarak bulunan toplamda 22 ada bulunmakla birlikte bu adalar içerisinde en büyük olanı ise Cunda adasıdır. İlçede yaşayan vatandaşların en önemli geçim kaynakları ise zeytinciliktir. İlçede bulunan hemen hemen her çiftçi zeytincilik ile uğraşmakta ve özellikle yurtiçinde önemli ölçülerde ihracat yapmaktadırlar. Eğer Ayvalık ilçesinde gün batımını izlemek isterseniz Şeytan Sofrası’nı ziyaret edebilir, bölgede gün batımının keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda Sarımsaklı bölgesi de tarihi kalıntılar bakımından ziyaretçilerin uğrak alanlarından bir tanesidir. Ayvalık ilçesi konum itibariyle sıcak bir ilçe olduğundan dolayı sadece yazın değil, kış ve bahar aylarında da tatilcilerin uğrak alanlarından bir tanesi olmuştur. Aynı zamanda Ayvalık ilçesi çevre iller ile sadece kara değil, deniz yolu ile de bağlantısını sağlayabilme özelliğine sahiptir.

Balıkesir Gezi Rehberi
Edremit

Balıkesir’de tatil yapılacak yerler içerisinde bir diğer yer ise Edremit’tir. Edremit günümüzde 150 kişilik nüfusu ile birlikte tatilcilerin uğrak noktalarından olmuştur. Özellikle dağ ve deniz turizmin geniş alanlar kapladığı ilçede termal turizm de son yıllarda etkili olmaya başlamıştır. Yılın nerdeyse 12 ayı da tatilcilere açık olan bu ilçede kış aylarında özellikle dağcılık faaliyetleri gerçekleştirilirken yaz aylarında ise denizin tadını çıkarmak için yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Kuzey Ege’ye bağlı olan ilçede tarihin kalıntılarına da rastlamak mümkündür.

Balıkesir’in en büyük üçüncü ilçesi olan Edremit Kazdağları ile ayrı bir üne sahiptir. Aynı zamanda bölgede yaşayan vatandaşların en önemli geçim kaynağı Ayvalık ilçesinde de olduğu gibi zeytinciliktir. Yüzölçümü olarak 708 kilometrekareye sahip olan ilçenin kuruluşu milattan önceki yıllara( antik zamanlar) kadar dayanmaktadır. Bu durum beraberinde tarihi kalıntılar olarak da Edremit ilçesinin zengin bir geçmişe sahip olduğunun en açık göstergelerinden biridir. Aynı zamanda Edremit ilçesi birçok medeniyetin buluşma noktası da olmuştur. Deniz seviyesinin biraz üstünde yeşil alanlarla dolmaya başlayan Edremit ilçesi Karaçam, Kızılçam, Ihlamur, kavak, çınar, kestane ağaçları ile doludur. Biraz yukarılara çıkıldığında ise tepelerin çam ağaçları ile dolu olduğu görülmektedir. Yer altı kaynakları bakımından da zengin olan ilçede Bostancı köyünde bulunan Derman kaplıcaları ve Edremit Güre kaplıcaları termal faaliyetlerin sürdürülmesinde etkin rol oynamaktadır.

Ulaşım yönünden kolay, rahat ve güvenli olması da Edremit ilçesinin Balıkesir’de tatil yapılacak yerler içerisinde önemli bir yerde olmasını sağlamaktadır.

Balıkesir Gezi Rehberi
Marmara

Balıkesir iline bağlı bulunan bu ada Marmara Denizi’nin güney batısında bulunan adalar içerisinde en büyüğü ve aynı zamanda en çok tatilcilerin ziyarette bulunduğu adalardan bir tanesidir. Aynı zamanda Marmara Adası Gökçeada’dan sonra Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan en büyük ikinci ada olma özelliğine de sahiptir. Marmara Adası’nı özel kılan bir diğer özelliği ise ulaşımın kolaylığı ve rahatlığıdır. İstanbul iline deniz yolu ile 2,5 saat gibi bir sürede gidilebilinir. Marmara Adası’nın ismi ise bölgede bulunan mermer yataklarından geldiği ileri sürülmektedir. Bölgede çıkartılan mermerlere çok eski zamanlarda yunanlılar tarafından mermer anlamına gelen marmaro ismi verilmiştir. Günümüzde ise Marmara Adası’nın ismi buradan geldiği düşünülmektedir. Antik dönemlerde üst düzey yöneticilerin ve burjuva sınıfının oturduğu evler, köşkler, saraylar Marmara Adası’ndan alınan mermerler ile yapıldığı bilinmektedir.

Sağlamlığı ve pürüzsüz mükemmel görünüşü ile Marmara Adası’ndan elde edilen mermerlerin ünü ülke sınırlarını geçmiş bulunmaktadır. Marmara Adası’na seyahat etmek isteyen tatilciler için birçok otel ve pansiyon seçenekleri de adada bulunmaktadır. Marmara Adası’na ziyaret eden tatilciler özellikle Çınarlı Köyü, Asmalı Köyü, Manastır Koyunu seçmektedirler. Çınarlı Köyü denize kıyısı olması ve plaja sahip olması itibariyle tatilcilerin denizin keyfini çıkarabilmek için seçtikleri uğrak mekanlardan biridir. Asmalı Köy ise daha çok zeytinciliğin gelişmiş olduğu bir mekandır. Bunların dışında ise Gündoğdu Köyü ve Saraylar Beldesi de Marmara Adası’nda ziyaret edilebilecek mekanlardandır.

Kapıdağ Yarımadası

Balıkesir Gezi Rehberi
Kapıdağ Yarımadası

Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı olan Kapıdağ Yarımadası kara ile bağlantısı bulunmasından ötürü yarımada özelliği göstermektedir. Yaklaşık 300 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan Kapıdağ Yarımadasında yüksekliği 700-800 metrelere kadar ulaşan dağlara da sahiptir. Aynı zamanda Marmara Deniz’i içerisinde bulunmaktadır. Oldukça fazla yeşil alanlara sahip olan Kapıdağ Yarımadası’nın yaklaşık olarak %70 gibi büyük bir kısmı ormanlık alanlar ile kaplı bulunmaktadır. Özellikle plajları ile tatilcilerin dikkatini çekmiş bulunan Kapıdağ Yarımadası içerisinde tatilcilik dışında tarımsal faaliyetler, madencilik çalışmaları, ormancılık ve deniz ürünleri üretimi ile ilgili de uğraşlar mevcuttur. Bu uğraşlar bölge halkının geçim biçimlerini oluşturmaktadır.

Tarihin tozlu kalıntılarını da bünyesinde barındıran Kapıdağ Yarımadası Kyzikos Antik Kenti, Dünya’nın 8. Harikası olarak değerlendirilen Hadrianus Tapınağı, Rumların dini aktivitelerini gerçekleştirmiş oldukları Kirazlı Manastırı, Zeytinli Ada, Seyit Gazi Tepesi ile de tatilcilerin dikkatlerini üzerine çekmeyi başarmıştır. Aynı zamanda Çuğra Halk Plajları ve Kurbağalı Halk Plajları ile de Sahil Şeridi Kapıdağ Yarımadasının tatil mekanı olmasında önemli rol oynamaktadır.

Balıkesir Gezi Rehberi
Manyas Kuşgölü

Balıkesir’in Bandırma ilçesi sınırları içerisinde yer alan Manyas Gölü tektonik göl olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Yaklaşık olarak 20 kilometre uzunluk ve 15 kilometre genişliğe sahip olan gölün çevresinde geniş ovalar ve yüksek dağlar ile birlikte yaylalar da yer almaktadır. Aynı zamanda Manyas Gölü 1959 yılı itibariyle Milli Park özelliği de göstermeye başlamıştır. Bölge topraklarının çok verimli topraklardan oluşması Manyas Kuş gölü çevresinde tarım ve hayvancılığın fazla gelişmesine katkıda bulunmuş olmaktadır. Topraklardaki bu verimlilik sayesinde yılda iki defa ürün almak mümkündür. Milli Park olma özelliği ve tektonik göl olması Manyas Kuş gölü çevresinin tatilcilerin uğradığı mekanlardan olmasını sağlamaktadır.

Şifalı Suları

Bölgenin tatilciler tarafından tercih edilmesinin bir diğer önemli sebebi ise Manyas Kuş gölünün şifalı suları ile de ün salmış olmasıdır. Özellikle yaz aylarında daha çok tatilcinin uğradığı Manyas Kuş gölü termal turizmin etkisiyle de diğer mevsimlerde de tatilci çekmeyi başarabilir. Yaklaşık olarak 45- 50 derece sıcaklığa ulaşan şifalı suları içildiği zaman böbrek ve bağırsak hastalıklarına, onun dışında stres, bel rahatsızlıkları, boyun rahatsızlıkları, eklem rahatsızlıkları ve daha birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Diğer Tatil Mekanları

, Tatlısu Köyü, , Akçay’da Balıkesir’de tatil yapılabilecek diğer mekanlardandır.

 

Bir önceki yazımız olan Zemun Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Ada Ciganlija, Aziz Sava Kilisesi ve Belgrad hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın