Bakü

Azerbaycan Gezintisi İçin Yerler

Kardeş ülke ’ın başkenti Bakü’dür. Buraya gezi ve iş anlamında Türklerden çok yoğun bir ilgi yaşanıyor. ’ın her türlü en gelişmiş ve de en tercih edilen şehridir burası. Uçak seferleri de yoğun olarak bu şehre doğru olmaktadır. Bu şehir oldukça düzenli ve gelişmekte olan bir yer. Mimari yapısı genel olarak Komünizm ve Rus esintileri içeriyor. Hazar Denizi çevresinde de oldukça güzel bir çevre düzenlemesi de yapılmış durumda.

Bu şehirden kuzey taraflara doğru giderseniz Kafkaslar ile karışılacaksınız. Doğa yürüyüşleri yapmak isterseniz ve temiz bir dağ havası almak isterseniz sizin için güzel bir tercih olacaktır kesinlikle. Ayrıca Bakü’de çok sayıda yöresel lezzeti tatma fırsatını bulacaksınız ve hediyelik eşyalar da alacaksınız.

Şeki

Azerbaycan Gezintisi İçin Yerler

Kafkaslar içerisinde yer alan en eski yerleşim yerlerinden birisi burası. Ayrıca bu şehir İpekyolu üzerinde de yer alıyor. Çeşitli sanatçı ve zanaatçılar için önemli bir konumda yer alıyor burası. Azerbaycan’ın en güzel mimari eserlerini burada görme imkânınız da olacak. Bakü’den buraya hem otobüs hem de tren ile gelme imkânınızda var.

İsmayıllı

Azerbaycan Gezintisi İçin Yerler

Kafkas Dağları ile çok güzel bir manzara sunuyor ziyarete gidenlere burası. Bu bölgede Lezgiler, Malakanlar ve Yahudiler gibi birçok aile de yaşamakta. Buraya ait olan Lahiç köyü bilinen bir köydür. Ayrıca bu köy koruma altına da alınmıştır.

Gobustan

Azerbaycan Gezintisi İçin Yerler

Bakü’ye yaklaşık uzaklığı 40 km civarında olan bir şehir burası. Taşlara belirli yöntemlerle çizilen birçok figürün de ilk insanlara ait olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla yerleşmek için uygun bir yer olduğu da buradan anlaşılmaktadır. Müzelere meraklıysanız da Gobustan Rock Art Landscape müzesini kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Burada yer alan birçok volkanı da kendiniz keşfedebilirsiniz. Gezinti için ideal yerlerden birisi burası kesinlikle.

Gence

Azerbaycan Gezintisi İçin Yerler

Başkent Bakü’den sonra gelen ikinci büyük şehir burası. Ayrıca İstanbul’dan bu şehre aktarmasız olarak uçakla gelebilirsiniz. Bu şehir Azeri şair Nizami ve çok sayıda sanatçının da memleketi ayrıca.

Bu şehirde Şah Abbas Kervansarayı, Juma Cami, Han Bağı, Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Kafkas Arnavut Kilisesi, Merkez Müze, Bottle House, Javad Khan Mezarı gibi yerleri de kesinlikle gezmelisiniz.

Azerbaycan gezilip görülecek yerler bakımından oldukça zengin bir geçmişe sahip ülkelerden bir tanesidir. Azerbaycan ülkemizin kardeş şehri olarak ön plana çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Batum Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Batum ve Batum Gezi Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın