Yurtdışına seyahat söz konusu olduğunda aklımıza ilk önce vize masrafları gelir, gözümüzü korkuturdu. Artık vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkelerin listesi gün geçtikte genişledi ve sayı 110’u buldu. Buna ek olarak havayolu şirketleri bu ülkelerin bir çoğuna aktarmasız direkt uçuş seferleri de ekledi.
Bu güzel gelişmelere rağmen gün geçtikçe değer kaybeden Türk Lirası ile seyahat bütçesi denkleştirmek oldukça zor görünüyor. Bu yüzden size az harcayarak keyifle gezebileceğiniz yerlerin listesini yaptık.

Vietnam

Özellikle Batılı gezginler tarafından yoğun ilgi gören Vietnam, ekonomik fiyatlarıyla öne çıkıyor.
Ekonomik olması dışında huzur dolu kırsalı, keyifli plajları, eğlenceli şehirleri, Mekong Deltası’ndaki hareketli, canlı yaşamı ülkeyi oldukça cazip kılıyor.

Az Parayla Çok Gezilebilecek Yerler Bununla da bitmiyor, sınırları içinde dünyanın en büyük mağarası Son Doong’u da barındıran Vietnam, keşif meraklısı gezginlere eşsiz deneyimler sunuyor.

Güney Afrika

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkentlerinden biri olan Cape Town, ülkenin en çok turist ağırlayan şehri. Burda birkaç gün geçirmek elbette ki mümkün ancak konaklanılan her gece para demek. Bu yüzden ülkenin diğer şehirlerini de gezmek oldukça farklı deneyimler yaşamanıza imkan sağlayacaktır. Mesela Hluhluwe-Imfolozi’ye gidip 960 kilometrekarelik alanda beyaz gergedanları görebilir, Lesotho’daki Drakensberg Ulusal Parkı içindeki patika yollarda yürüyebilir hatta safari bile yapabilirsiniz.

Az Parayla Çok Gezilebilecek Yerler

Tayland

Pastoral adaları, lezzetli yemekleri, zengin kültürü, adrenalin tutkunlarına sunduğu fırsatlar, düşük bütçeli tatil arayışında olanların yüzünü gülümsetmesiyle sırt çantalı gezginlerin uğrak yeri Tayland.

Eğer siz “Ben bir bakınıp çıkıcam” diyenlerdenseniz ülkenin güneyinde tüm kültürü içine barındıran Nakhon Si Thammarat’a gidebilirsiniz. Buraya gidip büyülenince kendinizi kiralık bir motorsikletle Mae Hong Son’u takip edip ülkenin kuzeyine doğru yapacağınız 600 kilometrelik yolun ortalarında bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Az Parayla Çok Gezilebilecek Yerler

Bulgaristan

Bulgaristan, turistler tarafından Yunanistan ve Türkiye’ye göre daha az tercih edilse de, Avrupa’nın güneyindeki en güzel plajlardan bazılarına sahip olması, kayak merkezlerinin sunduğu imkanlar ve çok daha fazlasıyla diğer ülkelerden aşağıda kalmıyor, özellikle sırt çantalı gezginlerin son zamanlarda daha sık ziyaret ettiği bir ülke haline gelmesine sebep oluyor.

Az Parayla Çok Gezilebilecek Yerler

Portekiz

Tıpkı Bulgaristan gibi komşularının gölgesinde kalan bir diğer ülke de Portekiz. Portekiz’de tercihizini Algarve’den yana kullanırsanız herkes gibi bir tatil yapmış olursunuz. Ancak Alenjeto size Batı Avrupa’nın Atlas Okyanusu’na açılan, köklü geçmişe ve kültüre sahip, üstelik oldukça sakin bir atmosferde, oldukça düşük bir bütçeyle, son derece keyifli bir tatil yapma imkanı sunuyor.

Az Parayla Çok Gezilebilecek Yerler

Uruguay

Brezilya ve Arjantin kültürlerini merak ediyor, zengin mutfaklarını deneyimlemek istiyor ancak çok da para harcamak istemiyorsanız size tek bir kelime söyleyeceğim; Uruguay.

Az Parayla Çok Gezilebilecek Yerler

Burası Cabo Polonio ve Montevideo gibi plajlarıyla, zengin mutfağıyla, kültürüyle, Brezilya ve Arjantin’den aşağı kalır tek yanının daha az parayla gezilebilir bir yer olmasıyla, ziyaret edenleri fazlasıyla memnun eden bir destinasyon.

Guatemala

Sahip olduğu doğal güzellikleriyle, Mayalardan kalma ritüelleriyle, koloni döneminden kalma değerleriyle ziyaretçilerini fazlasıyla büyüleyen Guatemala, İspanyolca bilen turistlerle sıcakkanlı yerel halkının samimi ilişkiler kurabildiğini, düşük bütçeyle keyifli gezilebilecek bir Orta Amerika ülkesi.

Az Parayla Çok Gezilebilecek Yerler

Gambiya

Düşük bütçeli tatil önerilerine son olarak Afrika kıtasının en küçük ülkesi Gambiya’yı ekleyelim. Burada geçirdiğiniz tatil boyunca dilerseniz sudan hiç çıkmayıp ülkenin birbirinden güzel plajlarının tadına varabilir, dilerseniz doğal güzelliklerine odaklanabilirsiniz. Yerel şempanzeleri gözlemlemek isteyenler için önerim Gambiya Nehri Ulusal Parkı içerisinde yer alan Şempanze Rehabilitasyon Merkezi.Gün batımı manzaraları ile adından fazlaca söz ettiren Baobolong Koruma Alanı, bir sürü kuş türünü de içinde barındırıyor. 

Az Parayla Çok Gezilebilecek Yerler

Benim tavsiyem hangi mevsimde, hangi ülkeye giderseniz gidin, hem tarihini öğrenmeniz, hem de doğal güzelliklerinin, popüler kültürlerinin tadını çıkarmanız.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler başlıklı makalemizde Kaş antik kentleri, kaş gezi planı ve kaş gezi rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın