Hakkında Bilinmeyenler

Ülkemiz için turizm bölgelerinin en hareketli olduğu bölgelerinden bir tanesi de Ayvalık’ tır. Leziz Ege yemeklerini tadabileceğiniz beldemiz yüzyıllara dayanan tarihi değere sahip evleri ve özgün yapılı olan mimari özellikleri ile dingin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için birebir alternatif.

Ayvalık Hakkında Bilinmeyenler

Tescillenmiş Evlerin Zarif Kapılarında Fotoğraf Çekin

Ayvalık’ da tesillenmiş olan 1860 tane ev bulunmaktadır. Birbirinden güzel kapıları, ferforjeleri ve cumbaları ile bizler için Ayvalık adeta görsel bir şölen oluşturuyor.

Sualtı yaşamına merak salanlar için adeta bir velinimet olan Avyalık 22 tane ada bulundurmakta. Bunlardan en fazla rağbet gören bilindiği Cunda Adası’ dır. Dalış eğitiminiz yok ise Adayı ziyaret ederek tekne turuna katılabilirsiniz.

Ayvalık Hakkında Bilinmeyenler

En Leziz Zeytinyağı

Ege dediğimiz vakit aklımıza gelen en bilindik ürün zeytinyağı olmakta. Ayvalık toprakları üzerinde 1 milyon 750 binden zeytin ağacı bulunmaktadır.

Ayvalık Hakkında Bilinmeyenler

Leziz Mezeler

Mevsimine göre hazırlanmakta olan meze çeşidi ile yine Ayvalık bir numara. Deniz ürünlerinden ve bölgede yetiştirilen bitkisel ürünlerden tamı tamına 150′ den fazla meze çeşidi bulunmaktadır. Cunda Ada’ sındaki restoranları ziyaret ederek usta ellerden tadabilirsiniz.

Lale Adası’ na bağlı olan ve 1964 yılı itibari ile hizmet veren ülkemizin en uzun köprüsü burada bulunmaktadır. Cunda Adası’ da Ayvalık Koyu’ ndan bağlanmış en büyük köprüdür.

Ayvalık Hakkında Bilinmeyenler

Yeniçarhori

Henüz neredeyse bir çoğumuzun ismini bile duymadığı kültürel ve tarihi özelliklere sahip olan bu köy yaratıcı projeler ile hayata döndürülmeye çalışan köylerimizden sadece bir tanesidir. Ayvalık’ a yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan köy manzarası ve içtenliği ile ülkemizin yeni tasarım ve sanat köyüdür. Burada sanat galerilerine, tarihi evlere, tasarım butiklerine, caz mekanlarına ve gurme restoranlara rastlamanız olağan. Tek kelimeyle gidin ve görün.

Ayvalık Hakkında Bilinmeyenler

Kozak Yaylası

Çam fıstığı ormanları ile ünlü olan Ayvalık ziyaretçilerine bambaşka bir huzur bambaşka bir atmosfer oluşturmakta. Kilosu şimdilerde 150 tl olan çam fıstığı 800 tondan fazla üretilmektedir. Buradan toplanan fıstığın %80′ i yurt dışı ülkelerine gönderilmektedir. Doğa ile iç içe olmak istiyorsanız atılın bisikletiniz eve gezebildiğiniz kadar gezin çağ ağaçları içerisinde.

Ayvalık Hakkında Bilinmeyenler

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Açılan Kanyon: Vezirköprü! başlıklı makalemizde Vezirköprü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın