Türkiye’de ki sayısız güzelliklerden olan Ayvalık, Ege Bölgesinin adeta süsü olarak kabul edilmektedir.
Lezzetli mutfağı, denize olan yakınlığı ve mahsulleriyle insanların damağında tadını bırakan Ayvalık gezilip görülecek yerlerin başında gelmektedir.
Balıkesir’in ilçesi olan bu görkemli şehir çevresin de adaya yer vermektedir. Konak zenginliği bakımından da fazla olan Ayvalık ülkemizin en güzel evlerine sahiptir.
Batısında egeyi kuzeyinde ise kaz dağlarını bırakan Ayvalığın geçmişi 500 yıl öncesine dayanmaktadır.
Zamanında Kydonia adıyla söylenilen mübadeleler yaşamış ve farklı kültürden insanlara ev sahipliği yapmıştır. Eskiden kilise olup camiye çevrilen ibadethaneler bulunmaktadır. Hıristiyanlığın simgesi olan haç ile Kuran-Kerim ayetlerinin bir arada olması da farklı kültürlere duyulan saygıyı göstermektedir buna örnek olan Rumlara ait birçok yapıtın hala günümüzde var olması bu durumu kanıtlamaktadır.
Yine bölgeye ev sahipliği yapan onlarca köy ve sokaklarında tarihi evler sizleri beklemektedir.
Ayvalık gibi Cunda Adası da şehrin tuzu biberi gibidir.

Cunda Adası

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık’ın en muhteşem yerlerinden biri olan Cunda Adasının yeni adı Alibey olmuştur. Lale adasıyla Alibey Adasını birbirine bağlayan köprü ise Türkiye’nin ilk Boğaz Köprüsü olarak bilinmektedir.
Alibey Adası olarak değişen adanın ismi ise Kurtuluş Savaşında Yunanlılara karşı gelen Yarbay Ali Çetinkayadan alınmaktadır.

Ayvalık ‘a Ulaşım ve Konaklama

Yaz aylarında aktif olan teknelerin yanı sıra kullandığımız sefer araçlarının kendilerine ait ücretsiz servisleri de hizmet vermektedir.  Sahil boyunda ise plaj üzerinde kurulmuş pek çok otel ve konuk evleri bulunmaktadır.
Bu plajın yanı sıra birde Badavut Plajı da yer almaktadır. Ayvalık merkez çarşısına gidip gezildiğinde ise meşhur sakızlı dondurması ve  ‘Güller Pastanesi’ adıyla anılan yerlerle karşılaşmak kaçınılmazdır.

Sarımsaklı Plajı

Ayvalık Gezi Rehberi

Sarımsaklı plajı 7 km uzunluğunda olup sapsarı kumlardan oluşmaktadır. En güzel yerlerinden biri olan Şeytan Sofrası da Ayvalık manzarasına sahip olan bir tepede yer almaktadır. İçerisine madeni paralar atılıp dilek dilenilen bu yerin şeytanın ayak izlerini bulundurduğuna inanılmaktadır. Yine aynı şekilde bu yere gün batımında çıkıldığı zaman eşsiz bir manzarayla karşılaşılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Mykonos’da Nereleri Gezmeli? 2 başlıklı makalemizde gezi rehberi, Mikonos gezi ve Mykonos gezi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın