listesinde merkez ve 17 ilçesindeki tüm turistik yerler mevcuttur. Ülkemizin Ege Bölgesi’nde yer alan bu yazımızda sizlere fotoğraflarıyla birlikte tanıtılmaktadır. Türkiye’ye tatil yönünden ziyaretçi çeken illerin başında Kuşadası, Didim ve Güzelçamlı gibi merkezleriyle Aydın gezilecek yerler gelmektedir. Özellikle yazın denizin tadını çıkarmak, kışında ılıman iklim bir yerde tatil yapmak istiyorsanız planı yapmalısınız.

Aydın Gezilecek Yerler (Detaylı ve Fotoğraflı Aydın Gezi Listesi)

Aydın Gezilecek Yerler / Didim

Ödüllü plajları ile tanınan Didim, aynı zamanda Ege Bölgesi’nde köklü bir tarihe sahiptir. Herkesin bütçesine ve beklentisine hitap eden mekanları ile Didim, Aydın gezilecek yerler listesinin zirvesinde yer almaktadır. Tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan bölgede ihtişamıyla göz kamaştıran ile gezinize başlayabilirsiniz. Antik Yunan dönemine ait lahitleri, yazıtları, heykeller ve sütun başlıklarını görmek için de ’ne geçebilirsiniz. Ardından Didim’in simgesi haline gelen Medusa figürünü görmek için Apollon Tapınağı’nı ziyaret edebilir, serinlemek için mavi bayrak ödüllü Altınkum Plajına gidebilirsiniz.

Didim’in diğer ünlü plajı ise Akbük’tür. Bu iki plaj arasında kalan Saplı Ada ise özgün fotoğraf kareleri yakalamak isteyenler için bir fırsat noktasıdır. Karadan yürüyerek ulaşabileceğiniz Saplı Ada’da farklı bir kumsal deneyimi de yaşayabilirsiniz. Aydın gezilecek yerler içerisinde yer alması gereken bir diğer mevki ise Didim’e yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Bafa Gölü Tabiat Parkı’dır. Burada zeytin ve çam ağaçlarının içerisindeki yüzücü kuş türlerini ve balık çeşitlerini görmek mümkün.

Aydın Gezilecek Yerler (Detaylı ve Fotoğraflı Aydın Gezi Listesi)

Aydın Gezilecek Yerler / Kuşadası

Kuşadası aslında çok büyük bir ilçe değildir fakat ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Bu nedenle bölge halkına Aydın’da gezilecek yerler nereleri dediğinizde ilk alacağınız yanıtlardan biri Kuşadası’dır. Adanın bulunduğu körfez, çok eski zamanlardan beridir birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı için ilçede görülmesi gereken önemli tarihi alanlar bulunmaktadır. Ayrıca tatil olanakları ve muhteşem doğasıyla da ziyaretçilere tadını çıkartabilecekleri bir gezi imkanı sunmaktadır.

Aydın Gezilecek Yerler-Kuşadası gezinize Milli Park ve mavi bayraklı plajından başlayabilirsiniz. Nesli tükenmekte olan bitki ve hayvan türlerinin yaşadığı , merkeze yakınlığı sebebiyle de tercih edilmektedir. Selçuk ilçe sınırlarında bulunan fakat Kuşadası’na oldukça yakın olan Meryem Ana Evi ve Efes Antik Kenti’ni de mutlaka listenize eklemelisiniz. Hem dünya tarihi, hem de Türkiye tarihi için önem taşıyan bu noktalar Kuşadası’na gelen turistlerin en uğrak yerleri içerisindedir.

Aydın Gezilecek Yerler (Detaylı ve Fotoğraflı Aydın Gezi Listesi)

Aydın Gezilecek Yerler / Güzelçamlı

Güneş-deniz-sahil üçlüsünü sevenler Aydın gezilecek yerler listelerine mutlaka Güzelçamlı’yı da eklemelidirler. Burası özellikle tatilde huzur arayanlar için ideal bir destinasyon diyebiliriz. Kuşadası’na yaklaşık 26 km uzaklıktaki bu şirin ilçede , Panionion Antik Kenti ve Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı gibi gezilip görülecek önemli yerler bulunmaktadır. Zeus Mağarası Yunan mitolojisine göre Zeus’un, kardeşi Pasedion’u kızdırdığı zamanlarda onun gazabından kaçmak için saklandığı mağaradır. Yeşil-mavi renkli karbonatlı su ile dolu olan mağaranın suyu; tuzlu deniz suyuyla dağdan gelen kaynak suyunun bir karışımıdır.

Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı ülkemizin en zengin milli parkı olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise parkın flora ve faunasıdır. Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Marmara kıyılarının bitki örtülerini görebilir, koydan benzersiz manzarayı izleyebilir ve denize girebilirsiniz. Aydın gezilecek yerler içerisindeki Panionion Antik Kenti’de Güzelçamlı-Davutlar yolu üzerinde kalmaktadır. Burada düzenlenen oyunların ve festivallerin varlığı Roma İmparatorluğu dönemine kadar sürdürmüştür.

Aydın Gezilecek Yerler (Detaylı ve Fotoğraflı Aydın Gezi Listesi)

Aydın Gezilecek Yerler / Davutlar

Türkiye’de son yıllarda doğal yerleriyle dikkat çeken Davutlar popüler tatil yerlerinden biri olmayı başardı. Doğal zenginlikleri ve iklimi nedeniyle ilk çağlardan bu yana çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Davutlar, Efes ve Milet gibi noktalara da yakın olduğu için tarihte siyasi ve ticari bakımdan önemli bir yer olmuştur. Davutlar’da halk çarşısı, Kurşunlu Manastırı ve sahil yolu turistler tarafından çok beğenilmektedir.

Kurşunlu Manastırı içerisindeki tavan ayrı bir öneme sahiptir. Bu şapelin özelliği kresklerdir. Üzüm, balık ve horoz gibi dinsel simgelerin barındığı manastır Aydın gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin denize girmek için en çok beğendikleri plaj ise Sevgi Plajı’dır. Yayalar için ücretsiz olan plajı, yol levhalarını takip ederek kolayca bulabilirsiniz.

Aydın gezilecek yerler listesine eklenmesini istediğiniz tarihi ve doğal mekanları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İl merkezini ve ilçelerini daha çok kişiye tanıtmak, ülke içi turizm sektörünü desteklemek isterseniz de sosyal medya hesaplarınızda Aydın Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı paylaşmayı ihmal etmeyin. Neyerdenegokte.com Ege’nin en güzel gezi rotalarından birini oluşturan Aydın’da iyi tatiller diler…

Bir önceki yazımız olan Iğdır Gezilecek Yerler Listesi başlıklı makalemizde Iğdır, Iğdır gezilecek tarihi yerler ve Iğdır gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın