Karadeniz’in muazzam doğasını keşfedebileceğiniz Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Ormanlar ile kaplı bu yaylada, doğanın kucağına kendinizi bırakmış gibi hissediyorsunuz. 1350 m rakıma sahip Ayder Yaylası, tertemiz havası ile de şehrin stresinden sizleri uzaklaştırıyor.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası’nda leziz bir kahvaltının yerini ne tutabilir ki? Açık havada kahvaltınızı yaparken, karşınızdaki dağlardaki büyüleyen orman manzarasını izlerken çayınızı yudumlarsınız ve çam ormanlarından gelen eşsiz doğa kokusu ile güne enerjik bir başlangıç yaparsınız. Sevdikleriniz ile Karadeniz’de gezilecek yerler üzerine planlar yaparken, Ayder Yaylasında bulunan işletmelerde yeme, içme gereksinimlerinizi giderebilirsiniz…

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder Yaylasında Görülecek Yerler

Özellikle de en az 1 gün konaklama yapmayı planlayan tatilcilerin, Ayder Yaylasında görülecek yerler konusunda alternatifi bol diyebiliriz. Çünkü yayla ve çevresinde gezip görebilecekleri pek çok yer mevcut. Zil Kale de bu yerlerden birisidir. Tepe üzerinde kurulan Zil Kale 8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşmakta olup, bu kalenin 1871 yıllarında Trabzon İmparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Çamlıhemşine gelip, Palovit Şelalesi’ni görmemek büyük bir eksiklik olur. Bu muazzam şelale, yeşillikler içerisinde fışkırın berrak bir kaynaktır. Yaklaşık 15 metre yüksekliğindeki bu şelale de ZilKale harabesinin hemen yanı başındadır. Ayder Yaylası’nda kalmaya karar verdiyseniz, Sal Yaylası’nı da ziyaret etmenizi öneririz. Rize’nin en güzel yaylalarından biri olduğu için Rize’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder Yaylasına Giderken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer çok zengin değilseniz, dikkat etmeniz gerekenlerin başında esnaflar gelmektedir. Bu yaylalar ve çevresinde bulunan işletmelerde fiyatlar oldukça uçuk olmaktadır. Ancak özellikle de aile otelleri de bulunmakta ve bu evler daha makul fiyatlarda konaklama imkânı sunmaktadır. Ayrıca kahvaltı da dâhil olan işletme türü evlerde mevcuttur.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Geçmiş yıllardaki ziyaretçilerin yakındığı bir diğer durum ise bu bölgenin hızla şehirleşmeye başlaması ve bu nedenden dolayı doğal alanların eskisi kadar etkileyici olmamasıdır. Bu nedenle Ayder Yaylasına gidecek tatilcilerin, kısa sürede bu planlarını gerçekleştirmelerini öneririz.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Bir önceki yazımız olan Gözlerinize İnanamayacağınız 5 Doğa Harikası başlıklı makalemizde baykal, cehennem kapısı ve doğa harikası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın