Yelkenler Şehri

Auckland Yelkenler Şehri

Doğal yaşam standartları ve bununla beraber doğa olayları baz alınarak söylemeliyiz ki Yeni Zelanda en güzel şehirlerden bir tanesidir. Bölgenin yerli halkı olarak bilinen Maorilerin, Tamaki Makaurau olarak adlandırdığı Auckland ada üzerinde konumlandırılmış adeta bir cennet misali görünümü ile yeşil tepeler üzerinde konumlandırılmıştır. Hauraki Körfezi’ nde demir almış olan binlerce tekne ile beldenin bir nevi tekneler ile donatılmış olan belde Yelkenler Şehri olarak bilinmektedir. 1,5 milyon nüfus sayısı olan Auckland Yeni Zelanda’ nın en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Auckland oldukça büyük bir şehirdir.

Auckland Yelkenler Şehri

Huzur arayan ve hayallerinde sakin ve zamanın yavaş yavaş aktığı bir yerleşim alanı hayali olanlar için en ideal yaşam alanlarından bir tanesi diyebiliriz. Yerli halk yaşam standartları bakımından son derece sakin, cool ve samimi bir yaşantı sürmektedir. 2012 Mercer Yaşam Kalitesi İndeksi tarafından baz alındığında ülke 3. sırada yer almaktadır. Yerleşim alanınız neresi olursa olsun sadece 30 dakikalık bir mesafelik yolculuk sonrasında harika plajlara seyahat edebilirsiniz. Bunun yanı sıra aktivite olarak golf oynayabilir, subtropikal ormanlarda yürüyüşe çıkabilir veya yelkenliniz ile keşfe çıkabilirsiniz.

Yerleşim alanı kapsamında birden fazla kültüre ev sahipliği yapan şehir İngiliz kökenli Avrupalılar, Polinezyalı ve Asyalı nüfusuna sahip ülkelerden bir tanesidir. Ülkenin en kozmopolit şehri olan Auckland’ da bir diğer yerleşik hayata geçiş yapmış kültüre sahip olan kişilerde Maoriler olmakta. Maoriler yapı gereği özgürlüğüne son derece düşkün ve savaşçı bir ruha sahip kişilerdir.

Auckland Yelkenler Şehri

Ülkede çiftçilik ve sanat alanın yanı sıra birde siyaset ve ticaret tutumu oldukça aktiftir. Aborjilerin tam tersi olmak üzere Maoriler daha modern bir topluluktur. Maoriler iri yapıları ile ve dövmeleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Şehrin en ünlü caddesi olan ve sanat, kültür ve ticareti bir arada barındıran Queen Caddesi üzerinde bir çok mekana rastlamanız mümkün. Dünyaca ünlü lüks markaların yer aldığı alışveriş mağazalarının bulunduğu alanlar, barlar, kafeler, kültürel lezzet sunumları ile lezzetli yemeklerini sergileyen restoranlar ve daha bir çok dükkan bir arada bulunmaktadır.Queen Street’ de Avrupalı nüfus kesiminden en sık rastlayacağınız kültürler Çinliler, Koreliler, Tayvanlılar, Japonlar ve Hintliler olmaktadır.

 

Çok kültürlü bir şehir olan Auckland farklı kültür sunumları ile her alanda farkındalık yaratmakla beraber tam bir gastronomi cenneti olmakta. Şehirde her ne kadar az bir sayıya sahip olsa da Türklerin yaşadığını da söyleyebiliriz. Bununla beraber Türklere ait barlar ve restoranlarda şehirde bulunmaktadır. Bunlarda bazıları Midnight Express, Kebap on Queen ve Limon olmakta. Bazen şehirde gezinirken sahibi Arap olan lakin Türk bayrağı ikonu bulunan tabelalara rastladığınızda şaşırtıcı gelmektedir. Türk bayrağı olan restoranlarda menülerde Türk yemeklerine rastlamanız ve tatmanız mümkün.

Auckland Yelkenler Şehri

Queen Caddesi’ nde yer alan bina yapılanmalarının bir çoğunda eğitim kurumları bulunmaktadır. Bölgede adeta eğitim sektörü bir endüstriye dönüşmüştür. Aucland’ da dil okulları ve bununla beraber katılım sağlamak isteyenler için ise sertifika programları kursları imkanı sunulmaktadır. Ülkemizde İngilizce dil eğitimi için her ne kadar ABD ve İngiltere ülkeleri çoğunlukla tercih edilmekte olsa da Yeni Zelanda ülkesi bu alanda bireylere daha farklı alternatifler sunmakta. Yeni Zelanda’ da sizi şaşırtan bir diğer durumda beldenin dondurma tüketimi olmakta. Dünyanın en çok dondurma tüketilen ülkesi olan Yeni Zelanda kişi başı 23 lt dondurma tüketildiği belirtilmektedir. Auckland seyahatinizde buzdolabınızdan dondurmanız eksik olmayacak diyebiliriz. Bunun yanı sıra otlaklarda beslenen koyunların sütü ile yapılan Anzac kurabiyesini tadarak sokak çalgıcılarının enstürmanlarından çıkan şahane sesleri dinleyerek her şeyden bir sürelikte olsa uzaklaşın.

 

Bir önceki yazımız olan Gezilmesi Gereken Yer: Aydın başlıklı makalemizde Aydın, Aydın Gezi Rehberi ve Aydın Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın