Atatürk Arboretumu, İstanbul’da doğayla gerçek anlamda baş başa kalabileceğiniz, cıvıl cıvıl kuş sesleri arasında iliklerinize kadar huzur hissedebileceğiniz, sizi şaşırtacak sayıda yeşilin tonunu görebileceğiniz, bir tür canlı ağaç müzesi.

Saklı Huzur Bahçesi Atatürk Arboretumu - İstanbul

Adını bilmeseniz de fotoğraflarda defalarca gördüğünüz, her seferinde yüzünüzde tatlı bir gülümseme oluşmasına neden olarak sizi kendine hayran bırakan yerin artık neresi olduğunu biliyorsunuz. Hadi, hava ister yağmurlu çamurlu olsun, ister güneş teninizi yaksın, ister sisten adım attığınız yeri görmeyin, ister muhteşem bir bahar havası olsun, kalkın gidin. Bu muhteşem huzuru yaşamaya her an ihtiyacınız var.

Biraz Bilgi

Arboretum, latince kökenli bir kelime olup, ağaç anlamındaki ”arbor” kelimesi ile belli bitkilerin yetiştirildiği alan anlamındaki ”etum” ekinin birleşimiyle oluşmaktadır. Ağaçların, küçük ağaçların yada çalı gibi odunsu bitkilerin kökeni ve yaşlarının belli olanlarının, doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilip araştırılması ve gözlemlenmesi amacıyla bakımlarının yapıldığı ve yetiştirildiği botanik bahçesi ”arboretum” olarak ifade ediliyor.

Atatürk Arboretumu Kuruluşu

Atatürk Arboretumu ise İstanbul Üniversitesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün işbirliği yapmasıyla 1949’da Bahçeköy-Kilyos yolu üzerinde kurulmuş. Belgrad Ormanlarının hemen kıyısındaki 296 hektarlık Atatürk Arboretumu üzerinde dünyanın dört bir yanından 2000 bitki çeşidi yer alıyor.

Saklı Huzur Bahçesi Atatürk Arboretumu - İstanbul

Sarıyer’de bulunan Atatürk Arboretumu eğitim amaçlı kurulan bir yer olmasına rağmen halka açık. Arboretumun temelleri 1949’da İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın Orman Genel Müdürlüğü’ne arboretum kurma önerisiyle atılmış. Ardından Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz asfaltı kenarında Orman Fakültesi ve Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’nün işbirliğiyle 38 hektarlık bir alanda çalışmalara başlanmış. Sonraki yıllarda Sorbon Üniversitesi Botanik Bahçesi Enspektörü Camille Guinet, arboretum projesini hazırlaması için İstanbul’a davet edilmiş. Camille Guinet’in çalışmalarıyla 1959-1961 yılları arasında arboretumun yol ağı planlanmış. Altyapı ve dikim çalışmaları 1982 yılına kadar devam etmiş. Arboretum Atatürk adını 1981’de doğumunun 100. yıl kutlamaları sırasında almış ve 12 Temmuz 1982’de Orman Bakanlığı’nın en küçük idari birimi ”işletme şefliği” statüsü kazanmış.

Atatürk Arboretumunda Peruka Çalısı’ndan Amerikan Lale Ağacı’na, Mamut Ağacı’ndan Maymun Çıkmaz Ağacı’na, Japon Tesbih Çalısı’ndan Çin Tırpan Ağacı’na yüzlerce çeşit ağaç görebilirsiniz.
Bu bitki çeşitliliği arasında yalnızca nefes almak, saatlerce yürümek, bir ağaca sırt dayayıp kitap okumak, uzunca yürümek, uzanmak, etrafı saatlerce gözlemlemek, gözlemleri fotoğraflayarak ölümsüzleştirmek gibi çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz.

Saklı Huzur Bahçesi Atatürk Arboretumu - İstanbul

Aklınızda Bulunsun

Atatürk Arboretumu’na girişte arama yapılıyor, çocuk maması ve su hariç, hiçbir türlü yiyecek, alkolsüz veya alkollü içecek, haliyle mangal malzemeleri, evcil hayvan, tripot, top, uçurtma, bisiklet, motor, konfeti, açık havada oynanabilecekler oyunlara dair malzemeler, profesyonel çekim yapma amacıyla kullanılabilecek ekipmanlarla giriş yapılmasına izin verilmiyor. Tabii ki araçla giriş de yasak, araçların arboretumun dışında ayrılmış ücretsiz park alanında bırakılması gerekiyor.

Saklı Huzur Bahçesi Atatürk Arboretumu - İstanbul

Saatlerce gezilebilecek bu güzel yerde yemek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir yer olmadığından dolayı karnınızı doyurup gezmeye öyle başlamanızı tavsiye ediyorum.

Arboretumda fotoğraf çekimleri tripot kullanılmadığı taktirde ücretsiz. Ancak nikah, düğün, sünnet, mezuniyet gibi özel günlere dair yapılacak çekimler için rezervasyon yapılması, 6 kişilik giriş ve fotoğraf çekim ücreti olarak 2018 yılında 415 TL talep ediliyor.

Diğer giriş ücretleri de;
Haftaiçi: Öğrenci 2 TL  Yetişkin 5 TL
Haftasonu: Öğrenci 5 TL Yetişkin 15 TL şeklinde.

Atatürk Arboretumu;
Yaz aylarında 08.30-20.00
Kış aylarında 08.30- 17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Arboretumun onarım ve temizlik çalışmaları nedeniyle pazartesi günleri kapalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Saklı Huzur Bahçesi Atatürk Arboretumu - İstanbul

Atatürk Arbortumu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa 0212 226 2335 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adım Adım Bursa 2- Bursa Gezi Rehberi başlıklı makalemizde 2 günde bursa, bursa gezi rehberi ve Bursa rehber hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın