Çanakkale şehrimizin Berhamkale Köyü’nde bulunan Assos Antik Kenti, Midilli Adası’nın karşısında, Ege Denizi’nin sunduğu görsel şölenle bezenmiş kıymetli yerlerimizden biri. Aristoteles’i ve felsefe okulunu burada barındıran Assos’un geçmişi milattan önce yedinci yüzyıla kadar gidiyor.

Midilli Adası’ndan gelen Aioller ve Methymnalılar’ın kurduğu yerleşim antik çağlardan günümüze kadar devam etmiş. Bir dönemin en zengin liman kenti olan Assos, günümüzde tapınakları, koyları ve antik limanıyla ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Assos, limanı ve surlarla çevrilmiş şehir ile iki parçadan meydana geliyor. Liman kenti olmasına rağmen şehir kıyıdan tam 250 metre uzaktaki tepeye inşa edilmiş. Behramkale ise antik kentin surlarının girişinde bulunuyor. Turistler ve bölge halkı da Assos adını tercih ediyor. Bundan 2000 sene önce filozofların yaşadığı şehir, Aristo’nun düğünü burada yapmasına vesile olacak kadar güzel bir mekan.

Assos Gezilecek Yerler

Athena Tapınağı

Ören’de bulunan en önemli kalıntılardan biri Athena Tapınağı, muhteşem gün batımı manzarası ile Assos’a gelen kişilerin hayranlıkla baklığı bir noktada inşa edilmiş. Adaletli savaşların ve üretici zekanın tanrıçası olan Athena, adına farklı şehirlerde de tapınaklar inşa edilmiş.

Behramkale

Assos Görmeniz Gereken Yerler

Edremit, Ayvalık ve Kazdağları arasında yolculuk edenlerin mutlaka uğraması gereken rotalardan olan Assos Antik Kenti’ni keşfetmek için ilk noktanız Behramkale Köyü olmalıdır. Pek zarar görmemiş dokusu ile ziyaretçileri farklı zaman dilimlerine çeken köy, 5 bin yıldır ayakta olan kente en yakın yaşam alanı. Tarihi evlerden meydana gelen köy bir yamaca kurulmuş, sokak araları kıvrım kıvrım patikalardan oluşuyor. Antik kenti gezebilmeniz için köyün içinden geçerek, tepeye çıkmalısınız.

Agora

Antik dönemlerde şehirle alakalı ticari, dini, politik hemen her çeşlit faaliyetin olduğu, tüm kamu yapılarının etrafında dizildiği, halka açık geniş alanlara Agora adı veriliyor, bir nevi kent merkezi diyebiliriz.

Assos Agorası, milattan önce 2. yüzyıla kadar giden kalıntılarıyla gözlemlenebiliyor. Sonrasında kiliseye çevirilen Agora’nın orijinal planı hakkında bir bilgimiz bulunmuyor.

Behramkale Köprüsü

Tuzla Çayı’nın üzerine 14. yüzyılda konumlanan Behramkale Köprüsü, taş dokusuyla Assos’un muhteşem yapıları arasında bulunuyor. Zaman içerisinde yatağın dolmuş olması köprünün tam görkemini yansıtamamasına neden oluyor.

Assos Antik Limanı

Assos Görmeniz Gereken Yerler

Assos gezilmesi gerekenler arasında, antik liman olarak da adlandırılan sahil bulunuyor. Antik kentin aşağısına giden yolu takip ederseniz limana ulaşabilirsiniz. Limanın 50 metre kadar mesafe gerisinde otopark bulunuyor.

Teknelerle süslenen sahil, dar taş sokaklardan meydana geliyor. Assos’un tatil merkezi olarak bilinen iskele bir çanağı andırıyor. Sit alanı ilan edildiği için yeni binaların inşa edilmesine izin verilmiyor. Yüz yılı aşkın tarihi bulunan binalar restore edilmiş ve otel, restoran ve pansiyon olarak kullanılıyorlar.

Kullanımda olan limanın doğusunda antik çağlardan kalan limanın kalıntıları bulunuyor. Batan limanın yerine inşa edilmiş olan iskele, tarihindeki o görkemli hareketliliğini yitirse de güzelliği aynen duruyor.

Bir önceki yazımız olan Dünya Harikası Mitoloji - Mısır başlıklı makalemizde keops, mısır gezi ve mısır gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın