, dünyanın en küçük ülkelerinden biri olmasına rağmen en ilginç ülkelerinden de biridir. Konum olarak Atlas Okyanusu’nda yer alan Karayip Denizi’nin güneyinde yer alır. Yüzölçümü 179 km2 iken nüfusu 102 bindir. , Hollanda Krallığı’na bağlıdır. Başkenti ise Oranjestad’tır.

Aruba Hakkında Bilinmesi Gerekenler
aruba

Aruba her ne kadar Hollanda Krallığına bağlı olsa da eğer gitmek isterseniz Schengen Vizesi geçerli değildir. Bu sebeple Vizesi almanız gerekmektedir.

Aruba tarih olarak 1499 yılında İspanyollar tarafından keşfedilmiş ve 1636 yılına kadar İspanya sömürgesi altında kalmıştır. 1636 yılından bu yana Hollanda Krallığı’na bağlıdır. 20 yüzyıla kadar geçim kaynağı çeşitli sanayi kolları olmuş olsa da turizmin patlama yaşamasıyla beraber Aruba kendi bölgesinin en önde gelen turizm yerlerinden biri oldu. Günümüzde halen turistlerin ilgi odağında bir bölgedir.

Aruba aynen bağlı olduğu Hollanda gibi dümdüz bir arazi yapısına sahiptir. Adanın en yüksek noktası sadece 188 metredir. Resmi dil olarak Felemenkçe konulurken, para birimi olarak Aruba Florini kullanılmaktadır. 1 Aruba Florini (AWG) Ocak 2020 itibariyle 3,26 Türk Lirasına eşittir.

Aruba tam bir tropikal iklim ülkesidir. Yıl boyu sıcaklık 30 derece civarındadır. Aruba’da yağmur yağması pek görülen bir durum değildir. Yağdığı zamanda gece saatlerinde çok kısa bir süre içinde yağar ve okyanustan gelen rüzgarlar ile hava ne kadar sıcak olursa olsun aşırı derecede rahatsız eden bir sıcaklık görülmez.

Aruba Hakkında Bilinmesi Gerekenler
aruba iklimi

Aruba’ya gitmek isterseniz Karayip vizesini aldıktan sonra aktarmalı bir şekilde gidebilirsiniz. Hollanda, Fransa, Belçika, İspanya, ABD ve Latin Amerika ülkeleri gibi birçok yerden direkt uçuşlar mümkündür. Fakat, ülkemizden henüz Aruba’ya bir uçuş yoktur. Hava yolu ile gitmek istemezseniz Avrupa’da birçok limandan cruise gemileri ile yolculuk yapabilirsiniz.

Aruba aynı zamanda Karayipler’deki Kaktüs adası olarak da bilinir. Kaktüs çiçek açması zor bir çiçek olmasına rağmen Aruba’da kaktüslerin birçoğunun çiçek açtığını görürsünüz. Deniz ve güneşin tadını tam anlamıyla çıkarabileceğiniz bir bölgedir. Aşırı sıcak olmadan tatilin keyfini sürebilirsiniz. Ayrıca Arashi Beach, Eagle Beach, Palm Beach en ünlü plajlarıdır. Adada sörf, dalış ve su kayağı gibi sporlar da yapabilirsiniz.

Aruba’nın en meşhur ve önemli yerlerinden birisi Natural Pool yada Conchi’dir. Buranın özelliği okyanus kıyısında kayaların aşınması sonucu oluşmuş doğal bir havuzdur. Konum olarak adanın en kuzeyinde yer almaktadır. Ayrıca, adanın kuzey bölgesine gitmişken görülmesi gereken yerlerden birisi de California Deniz Feneri’dir. Muazzam bir manzaraya sahip olan fenerde turistler güneşin batış manzarasını izlemekten büyük keyif aldıklarını söylemektedirler.

Tırmanış yapmayı sevenler yada denemek isteyenler için Casibari Rock ve Ayo Rock Formations bölgesi tırmanış için harika bir bölgedir. Tırmanışın bitiş noktasında tırmanıcıları harika bir şehir manzarası beklemektedir.

Ayrıca Aruba’nın ünlü olmasında doğal köprülerin de etkisi çoktur. Adada toplam 7 tane doğal köprü bulunmaktadır. En büyük doğal köprü Boca Andicuri bölgesinde yer alan Natural Bridge’dir. Fakat, bu köprü 2005 yılında çökmüş, şu an için sadece yıkıntıları yer almaktadır. Bu köprünün etrafında çeşitli boylarda 6 köprü daha yer almaktadır.

Bunun haricinde adada tarih müzesi, ulusal park ve yöresel lezzetli yemekler yapan yerler bulunmaktadır. Bunun haricinde adaya gidenlerin en büyük tavsiyelerinden biri de Aruba gece turudur. Bir tur ile anlaşıp yapılan bu gezi sizin otelden alınmanız akşam yemeği, üç farklı bar ve tüm şehrin gezilmesi ile gene otele geri bırakılarak son bulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu başlıklı makalemizde Tayland turu hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın