Aruba, Karayip Denizi’nde bulunan oldukça ufak bir ada ülkesidir. Hollanda Krallığı’na bağlı bu ülkenin nüfusu 102 bin kişidir. Karayip Denizi’nde bulunduğu için burada tamamen tropikal bir iklim görülür. Sadece yaz mevsiminin yaşandığı ülkede hava sıcaklıkları 25 ile 35 derece arasında değişiklik gösterir. Çok fazla yağmur yağdığı görülmez ancak yağmur yağdığında ise nemli bir hava olduğundan bunun etkisi hemen geçer.

1499 yılında İspanyol denizciler tarafından keşfedilen ada daha sonra 1636 yılında ise Hollanda kontrolüne geçmiştir. Adanın geçimi tamamen turizm üzerinedir. Özellikle zengin Avrupalı turistler yatlar ve büyük gemilerle adaya gelerek tatil yapmaktadırlar. Adanın resmi dili Felemenkçedir.

Aruba Gezi Rehberi

Vize Alırken Dikkat

Buraya gelecek turistlerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta adanın Hollanda’ya bağlı olmasına karşın Schengen vizesinin burada geçersiz olduğudur. Buraya gelmek isteyenler Karayip vizesi adı altında bir vize almak durumundalar. Aruba’da büyük bir uluslararası havaalanı bulunmasına karşın ülkemizden buraya direkt uçuş yoktur. Avrupa’nın Amsterdam ve Paris gibi önde gelen havaalanlarından buraya uçakla gelmek mümkün. Bununla birlikte tatil için fazlaca zaman ayırdıysanız Avrupa’dan buraya gelen cruise gemilerini de kullanabilirsiniz.

Aruba Gezi Rehberi

Aruba’ya gelince elbette yapılacak şeylerin başında eşsiz okyanusa girmek geliyor. Bununla birlikte burada sıklıkla sörf yapmak için büyük dalgalar oluşmakta. Kiralayacağınız bir sörf tahtasıyla eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Tabi sörf yapmasını biliyorsanız. Adada bir adet tarih ve arkeoloji müzesi bulunmakta. Bu müzede adanın sömürge olduğu zamanlardan kalma pek çok tarihi esere ve eşyaya rastlamak mümkün.

Bir önceki yazımız olan Venezuela Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Angel Şelalesi, gezi rehberi ve gezip görülecek hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

4 YORUM

  1. 1499 yılında keşfedildiği için çok fazla tarihi eser yok ancak, doğallığı fazlasıyla koruduğu için fazlasıyla gezecek yer var.

  2. Yanlış bilgi veriyorsunuz; Aruba elinde multi-entry Schengen vizesi bulunduran tüm ülke vatandaşlarını kabul ediyor, ayrıca Karayipler vizesine ihtiyaç yok… Ancak ABD vizesini Türkler için kabul etmiyor.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın