Karadeniz Bölgesi’nin gözde ve şirin yerlerinden birisi olan Artvin hem doğal güzellikleri hem de kültürel özellikleri açısından gezilip görülmeye değer yerlerden birisidir. kuzeyde ’e, batıda Rize’ye, güneyde Erzurum’a, kuzeybatı’da ise Gürcistan’a yakındır. Artvin’in en büyük özelliklerinden birisi doğal güzellikler açısından harika bir yapıya sahip olmasıdır. Şehir her ne kadar engebeli ve bir o kadar da zorlu bir yapıya sahip olsa da doğasının güzelliği bu eksikliği en güzel şekilde tamamlamaktadır. Artvin’in üst kısımları karlarla kaplıdır. Yüksek dağlarının içinde ise krater göllerinin oluşması Artvin’in doğal atmosferine ayrı bir önem katmaktadır. Artvin ili tüm bunların dışında aynı zamanda kültürel açıdan da zengin bir şehirdir. Şehir pek çok medeniyetin etkisi altında kaldığı için eski dönemlere ait pek çok uygarlığın etkileri günümüze kadar gelmektedir. O dönemlere ait, camiler, kiliseler, köprüler Artvin ilinin kültürel mirasının simgeleridir. Artvin bu açıdan hem doğal güzellikler hem de kültürel özellikler açısından gezilip görülmeye değer pek çok yeri ile meşhurdur. Artvin ziyaretçilerinin  bu güzel ilde gezip görebilecekleri pek çok yer mevcuttur. Sadece Artvin içinde değil Artvin belde ve diğer yerlerinde de gezip görme imkanı bulabileceğiniz harika yerler bulunmaktadır. Artvin’in her bölgesini keşfetmek ve tanımak için kendi özel aracınız varsa aracınız ile Artvin’i gezebilir, özel aracınız yoksa araba kiralayarak Artvin ilini rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Artvin’de Gezilecek Yerler

Kafkasör Yaylası: Artvin ili söylenince akla ilk gelen yerlerden birisi Kafkasör Yaylası’dır. Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezine 10 km kadar mesafede yer alan almaktadır. Doğal atmosferi muhteşem olan yayla, yayla turizmi seven kişiler için özellikle ideal yerlerden birisidir. Yüksekliği 1.250 metre kadar olan yayla içinde konaklama yapmak için 10 adet 80 kişiyi ağırlayacak kadar bungalov evler bulunmaktadır. Yayla içinde sosyal aktivite olarak boğa güreşleri yapılmaktadır. Boğa güreşleri temmuz ayı içerisinde gerçekleşmekte ve üç gün kadar güreşler devam etmektedir. Artvin iline gelen turistlerin oldukça ilgisini çeken boğa güreşleri yayla turizminde ilgi ve keyifle seyredilmektedir. Boğa güreşleri dışında yaylada aynı zamanda folklor etkinlikler, müzik gösterileri gibi aktivitelerde düzenlenmektedir. Tüm bu aktiviteler buraya gelen ziyaretçileri daha çok kendisine çekmektedir. Kafkasör Yaylası, pek çok eğlenceli etkinlikleri, muhteşem doğal güzellikleri gibi daha pek çok görsel şölenleriyle bölgede gezilip görülmeye değer yerler içerisinde yer almaktadır. Doğa severler için ideal merkezlerden birisi olan yayla özellikle yayla turizmine meraklı kişiler için mutlaka gidilip görülmesi gerekli yerlerdendir. Artvin yolculuğunuzun ilk durağı olarak mutlaka bu güzel atmosferi tatmanızı tavsiye ederiz. Yaylaya geldiğinde konaklama için 80 yatak kapasiteli bungalov evlerini tercih edebilirsiniz. Yaylada kaldığınız gün boyunca bu evlerde rahatça konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Artvin’de Gezilecek Yerler
Kafkasör Yaylası

: Artvin’de gezilip görülecek yerlerden birisi de Atatepe’dir. Burasını önemli kılan üç vadiye yakın olması, Atatürk heykelinin bulunmasıdır. Artvin ilini rahatça gözlemleyebilmek için burası en ideal merkezlerden birisidir.  Buradan üç vadiyi kolayca görebilirsiniz. Ayrica Artvin’in pek çok güzelliklerini de bu noktadan rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Bu açıdan Artvin ilini detaylı bir şekilde gezmek ve tanımak isteyen kişiler bölgenin bu noktasına mutlaka gelmeleri gerekir. Atatepe’de  bulunan Atatürk Heykeli, 10 ton bakır ve 40 ton çelik kullanılarak inşa edilmiştir. Burası ulu önder Atatürk’ümüzün Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe’de duruşunu sergilemektedir. Bu bakımdan burası manevi olarak da pek çok güzel anlamları çağrıştırdığı için özel bir yerdir. Artvin’e gelen kişiler ziyaretleri içinde Atatepe’yi de eklemeyi kesinlikle unutmasınlar. Buraya gezip görmek için geldikten sonra bölgeyi güzelce tanıdıktan sonra dinlenmek ve bölgenin güzelliklerini doyasıya seyretmek için bölgede bulunan kafeterya ya da restoranlarda mola verebilirsiniz. Hem keyifli bir ziyaret hem de dinlenmek için ideal bir köşe için Atatepe Artvin’de uğrayabileceğiniz en ideal merkezlerden birisidir.

Artvin’de Gezilecek Yerler
Atatepe

: Artvin ilinin kültürel olarak ziyaret edilecek yerlerinden birisi de Dolishane Kilisesi’dir. Dolishane Kilisesi, 10. Yüzyıl ortalarında Bagratlı Kral Sumbath tarafından yaptırılmıştır. Artvin’in tarihini en iyi şekilde anlatan ve o dönemdeki kültürü ve yaşadığı dönemi anlatan yerlerden birisidir. Dolishane Kilisesi, Artvin’in merkez ilçesi olan Hamamlı köyünde bulunmaktadır. Kilise aslında daha önceleri manastır olarak yapılandırılmıştı Daha sonra kilise olarak kullanılmıştır. Bölgede İslamiyet hakim olduktan sonra ise kilise bir süre cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Cami olarak kilisenin yapılandırılması için kilise içinde bulunan freskler badana edilmiştir. Bu şekilde burası bir süre camiye dönüştürülmüştür. Bundan anlıyoruz ki yapı pek çok değişik inançlar amacıyla kullanılmıştır. Bu durum bölgede farklı inanç ve kültürde yaşayan uygarlıkları tanıtması için de ayrıca önemlidir. Yapı bu açıdan ilin medeniyetini ve kültürel tarihini bu zamana kadar tanıtması açısından da oldukça önemlidir. Artvin iline gelince bu yapıyı da ziyaretleriniz içine katabilirsiniz.

Artvin’de Gezilecek Yerler
Dolishane Kilisesi

Artvin Nerede?

Artvin’de Gezilecek Yerler
Artvin Nerede?

Artvin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Ayrıca Gürcistan ülkesi ile de sınırı bulunmaktadır. Artvin ilinin komşu illerinden bahsedecek olursak doğusunda Ardahan, güneyinde , batısında Rize bulunur. Artvin ili ülkemizin en düşük nüfusa bağlı illerinden birisidir. İlin 9 ilçesi bulunur. Tüm bu ilçeler içinde 38 mahalle ve 320 köy bulunur. İlin büyük merkeze olan uzaklıkları şöyledir; İstanbul’a olan uzaklığı Merzifon, Giresun, Sakarya, Trabzon üzerinden 1.346 km dir. Ankara’ya olan uzaklığı 1045 km’dir. İzmir’e olan uzaklığı ise 1.640 km kadardır.

Artvin’e Ne Zaman Gidilir?

Artvin doğal güzellikler ve kültürel etkinlikler açısından gezilip görülmesi gereken en gözde yerlerden birisidir. Ancak il Karadeniz’in en doğu kesiminde yer aldığı için Karadeniz ikliminin tüm etkileri bölgede görülmektedir. Yılın hemen her dönemi yağışlı olarak geçmektedir. En çok yağış Aralık ayında en az yağış ise Temmuz ayında düşmektedir. Bu bakımdan ile gezmek için gitmek için en uygun dönem yaz zamanıdır. Temmuz ayı gibi özellikle bölgeye gelerek ziyaretinizi yapabilirsiniz.

Artvin’e Nasıl Gidilir?

Artvin iline ulaşmak için hızlı bir yol olarak hava yolunu tercih edebilirsiniz. Bölgeye uçakla hızlı bir şekilde gidebileceğiniz gibi aynı zamanda kara yolu ile ya da tren yolu ile de gidebilirsiniz. Uçakla Artvin’e gitmek için Artvin Hopa Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz. Trabzon ve Kars havalimanları üzerinden de Artvin üzerine ulaşım sağlamanız mümkündür.

Artvin’e ulaşmak için kara yolunla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Artvin iline karayoluyla ulaşım sağlamak için Türkiye’nin hemen her yerinden otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Artvin’e ulaşım sağlamak için diğer bir yol da kendi özel aracınızla gitmektir. Özel aracınızla da çok rahat bir şekilde Artvin iline ulaşım sağlamanız mümkündür. Kendi araçlarıyla Artvin’e gitmek isteyen kişiler Sakarya üzerinden hareket ederek sonrasında sırasıyla Bolu, Merzifon, Ordu, Trabzon ve Rize üzerinden 17 saatte Artvin’e kolay bir şekilde ulaşabilirler. Ankara üzerinden Artvin’e ulaşmak istiyorsanız Çorlu, Merzifon rotasını takip etmeniz gerekir.

Artvin’e ulaşım sağlamak için diğer bir yol da tren yolu ile ulaşım sağlamaktır. Tren ile ulaşım sağlamak için Erzurum ve Kars üzerinden trenle gelip buralardan karayoluyla Artvin’e ulaşabilirsiniz.

Artvin’de Nerede Kalınır?

Doğu Karadeniz’in turizm açısından önemli ve değerli yerlerinden birisi olan Artvin ili ziyaretlerinizde konaklama merkezi tercih edebileceğiniz pek çok seçenek mevcuttur. Örneğin doğa turizmi olarak Artvin’i tercih eden kişiler için yaylalarda yayla evleri konaklama için iyi bir seçenektir. Konaklama için şehir merkezini tercih edenler için butik otellerden lüks otellere kadar pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Artvin ilinde gezilebilecek yerler genelde şehir dışında olmadığı ve bölgede doğa turizmi daha aktif olduğu içim konaklama daha çok yaylalarda yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Buraları hem doğayla iç içe bir yaşam imkanı size sunarken aynı zamanda diğer konaklama seçeneklerine göre çok daha uygun bir bütçeyle konaklamanıza olanak sağlamaktadır. Şehir merkezinde konaklama tercihi için en çok tercih edilen ve tavsiye edilen otellerden birisi Grand Otel’dir. Otel lük otel seçeneğinde olup otel içinde kahvaltı ve akşam yemekleri için özel yöresel yemekler ikram edilmektedir. Otelin müşterilerine sunduğu imkanlardan birisi de araba kiralamasıdır. Grand Otel dışında ilde şehir merkezine yakın otellerden birisi de Koliva Otel’dir. Otelin il merkezine olan uzaklığı 4 km kadardır. Marina Tatil Köyü tesislerinde de konaklama imkanı bulabilirsiniz. Bu şirin yerde tesisin odaları Çoruh nehrine doğru bakmaktadır. Şehir merkezine yakın olan diğer yakın otellerden birisi de Koru oteldir. Oda ve kahvaltı olanağı sunan otel doğayla iç içe olmanıza imkan tanımaktadır.

Artvin ilinin ilçelerinde de konaklama açısından tercih edebileceğiniz pek çok mekan bulunmaktadır. Örneğin Hopa ilçesinde konaklama açısından pek çok seçenek bulmanız mümkündür. Hopa’da en çok tercih edilen mekanlardan birisi Cihan oteldir. Otel Hopa’nın merkezinde yer almaktadır ve sahil karşısında bulunmaktadır.

Artvin genelde doğa turizmi hakim olduğu için köylerde konaklama imkanı daha yoğun olmaktadır Örneğin Küçükköy Mençuna Şelalesi yakınında Mençuna konakları en ilgi gören konaklama tesislerindendir. Odalar burada göl manzaralıdır. Şehrin gürültüsünden uzak durmak isteyen ve doğayla iç içe olmak isteyen kişiler için burası ideal konaklama merkezidir.

 

Bir önceki yazımız olan Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri başlıklı makalemizde Antep peyniri, Bakırcılar Çarşısı ve Baklava hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın