Artvin, görkemli ormanları, ulusal parkları, akarsuları, şelaleleri, tarihi kalıntıları, gölleri ve yaylaları ile ülkemizin yayla turizmi yönünden en varlıklı şehirlerinden birisidir. Şimdi size Artvin’in birbirinden güzel, oksijen deposu yaylalarından bazılarını tanıtmaya çalışacağız…

KAÇKAR TURİZM MERKEZİ ()

Artvin Yaylaları Gezilecek Yerler
KAÇKAR YAYLASI

kazasına 60 kilometre mesafededir. Kaçkar Dağı’nın güney yamaçlarında bulunan yayla, defa geniş orman ve çayır alanlarıyla kaplı olup; yayla ve dağ turizmi için en uygun tek konuma sahiptir. köyü, Kaçkar Dağı’na tırmanmak isteyenlerin ara konaklama merkezi pozüsyonundadır. Kaçkar Dağları zirvesine en yakın kamp yeri, 3.328 metre yükseklikteki Dilberdüzü’dür. Bol soğuk suyu tespit edilen Dilberdüzü’nde altyapı mevcut değildir. Dilberdüzü’nden ardından 3932 metre rakımlı Kaçkar Dağları’na kılavuzsuz çıkmak tehlikelidir. Bölgede vaşak, ayı, yaban keçisi, kurt, uyanık, tilki gibi yaban hayvanları izlenip görüntülenebilir. Yaylalar köyü yolu üstünde Altıparmak köyünde, Altıparmak (Barhal) Kilisesi ziyaret edilebilir.

KAFKASÖR TURİZM MERKEZİ ()

Artvin Yaylaları Gezilecek Yerler
KAFKASÖR YAYLASI

’in güneybatısı kısmındaki yayla 1250 metre yükseklikte olup görülmeye kıymet güzelliktedir. Her sene Haziran ayının nihai haftasında tertip eden ve üç gün süren boğa güreşleri, yöre halkı doğrulusunda kesif alaka görmekte ve şenlik havasında geçmektedir.
Yaylada; Cıskaro, Yalnız hasan ve Acı su diye isimlendirilen şifalı sular yer almaktadır.

Artvin Yaylaları Gezilecek Yerler
MERSİVAN YAYLASI

Artvin merkezini çevreleyen Genya Dağı eteklerinde tespit edilen Mersivan Yaylası, ormanlarla çevrili olan geniş düzlüklerle kaplıdır.

BORÇKA KARAGÖL YAYLASI

Artvin Yaylaları Gezilecek Yerler
BORÇKA KARAGÖL YAYLASI

Borçka – Camili yolunun 27.  kilometresinden doğuya bölünen toprak yoldan 20 kilometre gittikçe Karagöl’e ulaşılır.  Göl etrafında tespit edilen ormanlarda; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebilir ve gölde alabalık avlanabilir.
Karagöl’de konaklama için kamp malzemeleri ve esas gereksinim malzemeleri getirilmelidir.

MACAHEL YAYLASI

Artvin Yaylaları Gezilecek Yerler
MACAHEL YAYLASI

Artvin’in kazası Borçka’ya bağlı tabii güzelliklerini korumuş altı köyden (Camili, Efeler, Derli toplu, Kayalar, Maral, Uğur) meydana gelen yöreye Maçahel denmektedir. Avrupa’nın en ihtiyar, Türkiye’nin ise yağmur ormanlarıyla çevrili, varlıklı nebat ve faunasına sahip tek saklı cennetidir.  Macahel’in gözlerden ırak olmasının sebebi, coğrafi konumu ve abu havası. Macahel’e Borçka istikametinden giden tek yol, Batamya (Küçük Yayla) 1.850 metre yükseğe çıktıktan ardından yeniden 400 metreye inen tek geçitten oluşuyor.
Macahel, hudutta tek yerleşim bölgesinin ismi. Kelime manası olarak bakıldığında, Gürcüce tek isim olan Macaheli, “maca” (bilek) ve “heli” (el) sözcüklerinden oluşuyor.
Gürcüce “ca” kuyu, çukur demek. 2005 senesinde Biyosfer Rezerv Kısmı ilan edilen bu kalifiye bölgeyi kesinlikle görmenizde yarar var

DOĞU KARADENİZ’DE GÖRÜLESİ YERLER

Artvin Yaylaları Gezilecek Yerler
BİLBİLAN YAYLASI

Yayla Yalnız çam Dağları’nın 3.150 metrelik Doruğu’nun derhal güneyinde 2.640 metre yükselti dedir. Karanlık meşe ve çam ormanlarından geçilerek gidilen, Ardahan ile sınır olan Bilbilan Yaylası, yöre insanının yaylacılık yaptığı yaylalardandır. Yaylaya, Ardanuç ilçesinin doğusundaki 51 kilometrelik stabilize yolla erişerek olasıdır. Yaylada her Cumartesi günleri Piyasa kurulmaktadır. Bu pazarda, besin ve gereksinim maddeleri alım-satımı yapılmakta ve işlek hayvan borsası kurulmaktadır. Yaylanın sütünün, kaymağının ve yağının lezzeti defa meşhurdur.

Artvin Yaylaları Gezilecek Yerler
HATİLA VADİSİ Ulusal PARKI

Artvin merkezden 10 kilometrelik stabilize tek yol ile ulaşım sağlanmaktadır.
Hatila Vadisi, V tarzı, dar tabanlı, genç vadi özelliğindedir. Vadi süresince jeolojik farklılıklardan kaynaklanan eğim kırıkları meydana çıkmıştır. Bu eğim kırıkları, akarsuda şelalelerin oluşumunu sağlamıştır. Vadinin orta ve yukarıya ağzında defa varlıklı ve kesif olan ve jetatif örtü; içeriğinde defa muhtelif nebat türlerini içermektedir.
Bitki çeşitleri içinde endemik karakterde olanlarda bulunmaktadır.  Bu türlerin adedi 500’ü geçmektedir.  Bitki türlerinden 50 civarındaki çeşitler ilaç sanayiin de sarf edilen bitkilerdir.

Artvin Yaylaları Gezilecek Yerler
ARSİYAN YAYLASI

Yalnız çam Dağları silsilesinin kuzeydoğu ucunda bulunur. En yüksek yerleri Kençiyan Tepesi ve Kanlıtepe’dir. Şavşat’ın Pınarlı, Demirkapı, Ilıca köyleri ile Ardahan’ın Posof kazası arasında kalır.  Arsiyan Dağı’nda Şavşat’ın Cevizli, Yaşar, Saylıca ve Kayadibi köylerine ilişkin yaylalar yer alır. Dört tek yanı göllerle kaplıdır. Dağcılık sporuna epey uygundur.
Kuzeyinde ve batısında Gürcistan hududu, güneyinde Ilıca Köyü, güney doğusunda Pınarlı Köyü, Cin dağı, doğusunda ise Posof (Kol Köyü) yer alır. Arsiyan yaylası otuyla, suyuyla, balığıyla başka yaylalardan değişiktir. Ayrıca tuz kayaları kömür cevheri ve büyük küçük defa çermik bulunmaktadır. Geniş orman alanları barındıran yaylada turfanda meyveleri kekre, mozi, mesğal, jol da bol yer alır.  Güzel kokulu Negolara (sarı cennet çiçekleri) bolca mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Fethiye Rehberi başlıklı makalemizde Kabaköy, Kelebekler Vadisi ve Ölüdeniz Tabiat Parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: artvin yaylaları

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın