Kendine özgü kültürel değerlerinin yanı sıra İtalya ve Osmanlı’ nın izlerini taşıyan bu ülke Balkan kültürü ile bütünleşmiş farklı bir ülke olmakta. ’ u 40 yılı geçik yönetmekte olan Enver Hoca ’ a olan baskıları ile dünyadan izole etmiştir. Balkanların kilit noktası olarak adlandırılan ülke Adriyatik kıyılarında saldırılara karşı koyması yönünden ön planda tutulmuştur. güneyde Yunanistan ve Karadağ, doğu kesimde Makedonya, kuzey kesimde ise Kosova arasında yer almaktadır. Değerlendirmede bulunacak olursak %70 Müslüman %20 Ortodoks %10′ da Katoliklerden oluştuğunu söyleyebiliriz. resmi para birimi Lek olmakta.

Arnavutluk Şehirleri

Tiran

Arnavutluk Gezi Rehberi

Başkent olan şehrin en önemli caddesi Vatan Şehitler Caddesi olmakta. Bu cadde boyunca Başbakanlık Binası, Tiran Üniversitesi, Parlemento bulunmaktadır. Arnavutluğun bir nevi simgesi haline dönüşen yapıt ise şehrin meydanındaki Ethem Bey Camii, İskender Bey Heykeli ve Saat Kulesi olmakta. Duvar resimleriyle bir hayli ünlü olan Ethem Bey Camii 1793 yılında Ethem Bey tarafından yaptırılmıştır. Birçok Balkan şehrinde olduğu gibi Tiran şehrinin içerisinden de nehir geçtiğini söyleyebiliriz. Yakın konumdan Osmanlı Kalesi’ nin kalıntıları gözlemlenen Lena Nehri Tiran’ a ayrı bir güzellik katmıştır.

Durres

Arnavutluk Gezi Rehberi

Arnavutluk’ un 2. kalabalık ve büyük şehri olan Durres bir diğer adı Dıraç olarak bilinmekte olup tarihi ve ekonomik olarak önemli bir yere sahip yerleşim alanlarından bir tanesidir. Arnavutluk limanının ana yapısı Durres’ de bulunmaktadır. Durres limanının karşı kıyısında İtalya’ nın Brindisi ve Bari kentleri bulunmaktadır. Tarihi yapılanma bakımından önemli bir yere sahip olan yapıtlardan bir tanesi de Fatih Cami, Ortodoks Kilisesi ve de Eski Kale’ den kalma tarihi bir kule olmakta. Bunun yanı sıra beldede gezilecek yerler arasında Antik Tiyatro, İskender Bey Heykeli ve heykelin bulunmakta olduğu meydan bulunmakta.

Elbasan

Arnavutluk Gezi Rehberi

Osmanlı’ dan kalma bu şehir bizler için bir nevi korunaklı Anadolu kasabalarını andırmakta. Yuvarlak kiremitli evleriyle ülkede bulunan en kalabalık 3. şehrimiz de Elbasan diyebiliriz. Kültürel bakımından son derece renkli olan bu belde camiinin yanı sıra içerisinde pek çok da kilise barındırmaktadır. Osmanlı tarafından yapılmış olan Elbasan Kalesi ve kale içinde bulunan Kral Cami Arnavutluk’ ta yer alan nadide eserlerdendir. Elbasan’ ın simgesi yine Osmanlı döneminde yapılmış olan bir saat kulesi olmakta.

 Berat

Tarihi evleri ile seyahat ettiğiniz süre boyunca kendinizi tıpkı Safranbolu’ da hissedeceğiniz yine diğer şehirlerde de olduğu gibi asırlarca Osmanlı’ nın hüküm sürdüğü şehirlerden bir tanesi diyebiliriz Berat şehri için. Şehrin hemen girişinde yer alan Osumi Nehri muhteşem manzarası ile göz doldurmakta. Kenti ikiye bölen nehrin bir yakası Müslüman bir diğer yakası ise Hristiyan mahallesi olmakta. Nehrin üzerinden adeta bir inci gibi uzanan köprü ise Gorica Köprüsü olmakta. Bölgede bulunan Hünkar Cami, Saat Cami, Bekarlar Cami ve Kurşunlu Cami ise zaman içerisinde komünizm ve zaman karşısında direnerek günümüze kadar ulaşmış olan eserlerdir. Gezerek görerek keyifli zaman geçirin Berat Kalesi’ nin yanı sıra dizilen evlerin arasında kaybolarak huzurlu bir yolculuğa çıkın ve kalenin zirvesine erişip manzarayı doyasıya seyredin. Kaleden aşağı inerken ise sizleri geleneksel yaşamın izlerini taşıyan Ulusal Etnografya Müzesi karşılamaktadır. Bunun yanı sıra İşkodra, Kruja, Ksmail Arnavutluk’ un diğer şehirlerindendir. Arnavutluk’ a havayolu ulaşımı ile seyahat edecekseniz o vakit direkt uçuş seferini kullanarak ortalama 1 saat 45 dakika içerisinde Tiran Rinas Havaliman’ na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Azerbaycan Gezintisi İçin Yerler başlıklı makalemizde Azerbaycan, Azerbaycan Gezi Rehberi ve Azerbaycan Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın