Bozdoğan Kemer Barajındaki Kanyonu,Aydın Büyükşehir Belediyesi doğrulusunda yerli ve ecnebi turizme açıldı. Büyükşehir belediyesinin satın aldığı iki gelenek katamaran tekne ile turistler bu tabiat harikasına akın edecek.

Arapapıştı kanyonunda anıt mezar
arapapıştı

Kanyon içindeki tabii mağaralardan kaya kabiri ve saklı manastıra kadar şu zamana kadar bakir kalmış tarihi alanların turizme açılacağını bildiren Başkan Çerçioğlu, “Arapapıştı Kanyonu Ekoturizm Projesinde aldığımız iki gelenek katamaran tekneyle turistleri kanyonda gezdireceğiz.

Arapapıştı kanyonunda anıt mezar
arapapıştı

Böylece keşfedilmemiş kanyonu hem dünya tanıyacak hatta Kemer Barajı havzasında yaşam sürdüren vatandaşlarımız ek iş elde edecek. Burası dünyanın 8’inci harikası olacak.
Zaten, Büyükşehir Belediyesi olarak 2 adet katamaran teknemizi aldık ve şunlar için tek de iskele yaptık.

Arapapıştı kanyonunda anıt mezar
arapapıştı

Şimdi gezi güzergahımızı belirliyoruz. Güzergahta 5-6 değişik yürüyüş alternatifleri de olacak. Bunları kitapçık durumuna getirip milli ve beynelmilel bölgede dağıtacağız.
Ciddi manada kentimizi, bölgemizi tanıtmış olacağız” dedi.

Arapapıştı kanyonunda anıt mezar

Bölgenin tabii güzellikleri yer aldığını herkesi kendisine hayran bıraktığını söyleyen Çerçiolu, “Yaklaşık 15 senedir buranın turizme açılması hayalini kuruyorduk.
Dünyanın 8. Harikasına aday olabilecek tek kanyon burası” diye konuştu.
Çerçioğlu, Kemer Barajı’nın sularının çekilmesiyle milattan evvel 5.
yüzyıla ilişkin olduğunu ön görü ettikleri abide kabir bulduğunu bildirdi.

Bir önceki yazımız olan Zerzevan Kalesi başlıklı makalemizde diyarbakır, Mithras Tapınağı ve Zerzevan hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın