Ülkemiz sınırlarında ilinde bulunan Antalya Olympos ünlü bir turizm merkezimizdir. Sit alanı olarak ilan edilen bu alan, yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Türkiye’de gezilecek yerler listesinin başında gelen Olympos birçok farklı özelliği sayesinde turist çekmektedir. Antalya Kemer’e yaklaşık olarak 28 kilometre kadar uzaklıkta eski Likya kenti olarak da bilinen bu alan, Çıralı üzerinden yürüyerek sadece on dakika sürede varılabilen bir yerdir.

Antalya Olympos Gezisi

 

Bu antik kent Olympos ismini Helenistik Dönemde en büyük turizm merkezi olan ve ortalama olarak 2.375 metre dolaylarında olan Tahtalı Dağı’ndan almaktadır.

 

Antalya Olympos Gezisi

Antalya Olympos En Güzel Tatil Beldelerinden Biridir!

Yaz aylarında da olmak üzere çok fazla bir kalabalığı olmayan Antalya Olympos kum ve güneşin birleşimini seven herkesin mutlaka gitmesi gereken bir yerdir. Çevresinde her bütçeye uygun olarak müşterilere hazır olarak bekleyen birçok otel ve uzun süre konaklamak için pansiyonlar bulunmaktadır. 3.5 kilometre sahili bulunan bu yerin Roma ve Helenik dönemlere ait onlarca eski esere de ev sahipliği yaptığı görülebilmektedir.

 

Antalya Olympos Gezisi

 

Antalya’da gezilmesi gereken yerler listenize Olympos’u mutlaka eklemelisiniz. Çünkü içerisinde tarihi anıt mezarlar, akropol, tarihi köprü, Roma Tapınağı ve sulak alan bulunan bu alanda görülmeye değer pek çok güzellikler bulunmaktadır. Ayrıca Olimpos gezilecek yerler denildiğinde Çıralı beldesi de hemen akla gelmektedir. Tatil için Çıralı’nın tercih edilme sebeplerini ise doğası, plajı, denizi ve sakinliği olarak sıralayabiliriz.

 

Antalya Olympos Gezisi

 

 

Antalya Havalimanı’na Türkiye’nin her yerinden ve yurt dışından birçok ülkeden uçaklar ulaşım yapabilmektedir. Deniz yolculuğu yapmak isteyenler için deniz ulaşımı otobüs yolculuğunu seven kişiler için ise otobüs yolculuğu ile rahatlıkla ulaşılabilen bir yerdir.

 

Antalya Olympos Gezisi

Olympos Tarihçesi

Bu kente M.Ö I. Yüzyılda korsanların saldırması ile kent oldukça fakirleşmiş fakat kent ekonomisi Roma Döneminde oldukça yükselmiştir. Antalya Olympos antik kenti M.S III. Yüzyıl döneminde Venedikli korsanlar ve Cenevizli korsanlar tarafından bir müddet kullanılmıştır.

Antalya Olympos Gezisi

 

 

Kent Osmanlı döneminin yönetimi başladıktan sonra XV. Yüzyılda bu korsanlardan boşaltılarak halkın kullanımına sunulmuştur. Olympos tarihçesi ile ilgili daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz diğer kaynaklara da göz atabilirsiniz…

 

Antalya Olympos Gezisi

Bir önceki yazımız olan Muğla’nın En İlgi Gören Turistik Beldesi Fethiye başlıklı makalemizde fethiye, kanyon ve kelebeklervadisi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın