, Türkiye’nin en turistik noktalarından biri olması sebebiyle oldukça fazla. Çok sayıda tarihi ve doğal güzellik içeren bu kent, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi! Eğer yolunuz buraya düşerse ya da tatil için burayı tercih ederseniz, i mutlaka keşfedin.

Yazımız içerisinde ve ilçeleri şeklinde özetlendi. Ancak Kemer, Konyaaltı, Olympos ve Alanya hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizdeki diğer gezi rehberlerini inceleyebilirsiniz.

Antalya Gezilecek Yerler Merkez

Antalya Gezilecek Yerler | Turistik Gezi

Antalya’da yabancı ve yerli turistlerin en uğrak yeri Kaleiçi’dir. Hemen hemen her sokağın denize çıktığı bu yapı; görkemli Osmanlı evlerine, ışıltılı restoranlara ve hareketli bir gece hayatına sahiptir. Bu nedenle Antalya gezilecek yerler içerisinde en ilgi çekici mevkidir. Peki, Kaleiçi’ne gittiğinizde neler yapabilirsiniz?

Tarihi evler arasında çarşıda eğlenceli vakit geçirebilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir ve renkli dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Sokakları dar olan Kaleiçi’nin ışıltılı restoranlarında bir şeyler yiyebilir ya da kahve keyfi yapabilirsiniz. Aslına uygun bir şekilde restore edilen Kaleiçi evlerini gezebilirsiniz. Çoğunlukla yığma taşlardan yapılan bu evlerin üst katında Cumba ismi verilen hem bulunduğu sokağın, hem de ev mimarisine uygun inşa edilen çıkmalar vardır. Bu çıkmalarda resim çektirebilir veya Kaleiçi’nin eşsiz güzelliğini fotoğraflayabilirsiniz…

Antalya Gezilecek Yerler | Turistik Gezi

Yivli Minare, Kaleiçi sınırlarında yer almaktadır. Antalya gezilecek yerler merkez noktaları içerisinde tarihi yapısı ile merak uyandırmaktadır. İl merkezinin birçok yerinden görülebilen Yivli Minare, şehrin ilk İslami yapılarından biridir. Bizans kilisesi olarak inşa edilen yapı, Alâeddin Keykubat tarafından camiye çevrilmiştir. Selçuklulardan bu yana varlığını korumayı başarmış ve günümüzde eğlence yerlerinin, antikacıların, pansiyonların ve hediyelik eşya satışı yapan dükkanların bulunduğu bir turizm merkezi olmuştur.

Antalya Gezilecek Yerler | Turistik Gezi

Konyaaltı ilçesindeki Antalya Müzesi, 1922 senesinde Süleyman Fikri Erten tarafından hizmete açılmıştır. İlk olarak I.Dünya Savaşı sırasında İtalyalıların topladıkları tarihi eserleri korumak amacıyla kurulan müze, tarihi zenginliği sebebiyle Antalya gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Farklı dönemlere ait yaklaşık 70.000 tarihi esere sahip olan Antalya Müzesi, 14 sergi salonundan oluşmaktadır. Çeşitli eserlerin sergilendiği bu salonlar haricinde müzede tarihi heykellerin yer aldığı bir de açık hava galerisi bulunmaktadır.

Antalya Gezilecek Yerler | Turistik Gezi

Konyaaltı Plajı, devasa uzunluğu ve büyüleyici güzelliği ile kentin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerinden biridir. Yüzme için uygun deniz sularına sahip plajda çok sayıda soyunma kabini ve duş yeri bulunmaktadır. Burada ister rehber eşliğinde yamaç paraşütü yapabilir, isterseniz de serin sularda denizin tadını çıkabilirsiniz. Ayrıca sahil boyunca sıralanan beach parklarda yeme-içme ihtiyaçlarınızı da gidebilirsiniz.

Antalya Gezilecek Yerler | Turistik Gezi

Muhteşem Beydağlarını ve Konyaaltı sahilini kuşbakışı izlemek isterseniz, Antalya gezilecek yerler arasında bulunan Karaalioğlu Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinin en önemli dinlenme alanlarından biri olan parkta yeşillikler içinde yürüyüş yapabilir, çay bahçelerinde dinlenebilir ya da manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. 145 bin metrekarelik bir bölgeye yayılan parkta kapalı spor salonu ve stadyumda bulunmaktadır.

Kent merkezinden sonra turistlerin en uğrak yeri Kemer ilçesidir. Antalya gezilecek yerler Kemer dediğinizde ise tam bir doğa harikası olarak adlandırılan Göynük Kanyonu ilk sırada gelmektedir. Güzel bir etkinlik ve aktivite mekanı olan kanyonun ardından hem gezi, hem de deniz keyfini bir arada yapabileceğiniz Phaselis Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz. Denize kıyısı olan sayılı antik kentlerden biridir Phaselis.

Antalya Gezilecek Yerler | Turistik Gezi

Kemer için Antalya gezilecek yerler listenize Dünyadaki en uzun teleferiklerden biri olarak bilinen Olympos Teleferik’i ve eğlence mekanlarıyla ünlü Moon Light Parkı’nı eklemeyi unutmayın deriz. Her ikisi de doyasıya eğlenebileceğiniz gezi noktalarıdır. Kafa dinlemek için Antalya’da gezilecek yerler nereleri derseniz muhteşem doğası ve sessiz atmosferiyle Tahtalı Dağı’nı önerebiliriz. Son olarak Antalya gezilecek yerler Kemer listenize tarihi ve kültürel miras turlarını da ekleyebilirsiniz…

Tarihi kalıntılar açısından Antalya gezilecek yerler Manavgat ilçesi oldukça zengindir. Bu yönüyle özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken ilçede Side Anfi Tiyatrosu’nu, Vespasianus Anıtı’nı, Apollo Tapınağı’nı ve Side Müzesi’ni gezebilirsiniz. Anfi Tiyatrosu’nda insan o zamanın şartlarında bu yapının nasıl inşa edildiğini düşünmeden edemiyor. Tiyatro ve etrafındaki eski kalıntılar, günümüze kadar gelmeyi başaran eserler harikulade! Yaklaşık 1800 yıl önce yapılan bu antik kentte, hiçbir ses aygıtı kullanılmadan sahneden en uzak noktaya ses rahatça ulaşabilmektedir.

Antalya Gezilecek Yerler | Turistik Gezi

Gezginler Antalya gezilecek yerler listesine tarihi kalıntıların, hamam ve sütunların ücretsiz gezilebildiği Apollo Tapınağı’nı da mutlaka alırlar. Çünkü bu bölge liman antik kentin tüm özelliklerini taşımakta ve muhakkak görülmesi gereken yapıları içermektedir. Yemyeşil suyu ve doğası ile kendine hayran bırakan Manavgat Şelalesi ve huzurlu doğası ile günübirlik gezilerin ilk rotalarından biri olan Yeşil Kanyon’da Antalya gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Antalya’da gezilecek yerleri daha yakından tanımak isterseniz, blogumuzdaki diğer tanıtımlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca dört bir yanı cennet köşesi olan ülkemizdeki gezi turlarından haberdar olmak isterseniz sosyal medya hesaplarımızı takibe almanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Amasya Gezilecek Yerler / Şehir Merkezi başlıklı makalemizde Amasya gezilecek yerler, Amasya tarihi yerleri ve Amasya tarihi yerleri ve doğal güzellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın