gezilecek yerler

Tarihi yapılar bakımından farklı medeniyetlerin bir arada yaşam sürdüğü bir diğer ilimizde Antajya’ dır. Özellikle yazın portakal ve limon ağaçlarının donattığı ilimiz bizlere adeta renk çümbüşü yaratmakta. Haydi başlayalım!

Habib Neccar Camii

Dini inanışa göre Hz. İsa döneminde ilk inanan insanlardan olan Habib Neccar’ ın sahiplenmesi üzerine kutsal kabul edilmiştir. Camii yapısı gereğince ortaçağ dönemine ait bir kiliseyi andırmakta. Camiinin bitiş kısmında ise yeraltı mezarı bulunmakla beraber bu alanda da Habib Neccar’ ın başı gömülü olmakta.

Antakya Gezilecek Yerler

Hatay Arkeoloji Müzesi

Gerek tarihi eserleri gerekse dekorasyon yapısı olarak dikkatleri üzerine çeken alanlardan bir tanesi de kuşkusuz ki Hatay Arkeoloji Müzesi’ dir. içerisinde 35 binden fazla eser barındıran bu müze Sümer, Helenistik, Asur, Bizans, Romalı ve Osmanlı dönemine aittir.

Müzede bulunan en önemli mozaikler ise Thetis Mozaiği, Kemgöz Mozaiği ve Oceanus Mozaiğidir.

Antakya Gezilecek Yerler

Titus ve Samandağ Tüneli

Doğal körfez yerleşim alanlarından bir tanesi olan Samandağ Antakya’ da bulunan en yakın sayfiye bölgesi olmakta. Titus Tüneli ise İ.Ö 300′ lü yıllarda I. Seleucus tarafından bulunmuş olup Çavlik şehrinde dağların hemen bittiği alanda iç liman bulundurmaktadır. Bu limanların su dolma tehlikesine karşılık olarak dağ delinmesi üzerine tüneller açılmıştır.

Antakya Gezilecek Yerler

 

Beşikli Mağarası

Oyulmuş kayaların içerisinde bulunan mağarada birden fazla mezar bulunmaktadır. Mağara son derece gösterişli ve farklı yapılarda da yapılmıştır. Eski zamana ait olan mağarada kralların mezarları bulunmaktadır.

Antakya Gezilecek Yerler

Uzun Çarşı

2 bin yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Uzun Çarşı en eski hanlardan bir tanesidir. Bir nevi alışveriş cenneti olarak tanımlayabileceğimiz bu hanımız da çeşitli peynirlerden, tel kadayıfa, yöresel bir çok ürün bulunmakta iken aynı zamanda ayakkabıcılar, kuyumcular, bakırcılar ve daha birçok meslek grubu bir arada bulunmakta.

Antakya Gezilecek Yerler

Bir önceki yazımız olan Madrid başlıklı makalemizde madrid hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın