Tarihi, kültürel olanakları bakımından oldukça köklü bir geçmişe sahip olan ilimiz gezmekten keyif alacağınız illerden bir tanesidir. için medeniyetler + lezzet durağı bir konum olduğunu dile getirmemiz en doğrusu olacaktır.

Tarih boyunca hem ticari anlamda hem de siyasi alanda önemli rol oynayan ilimiz zamanında Hititlere, Romalılara, Harçlılara ve Abbasilere ev sahipliği yapmıştır. Antakya ilimiz günümüzde geçmiş dönemden gelen tarihi izlerini hala taşımaktadır. Antakya’ da bir kaç gün konaklamayı düşünüyorsanız Antakya geziniz için 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Lakin beldeyi keşfetmek ve yakın çevreye bağlı turistlik alanlarda doğayı keşfetmek Antakya’ nın leziz mutfağındaki tatları doyasıya tadabilmek için burada 3-4 gün kalmanız kafi olacaktır.

Antakya Ulaşım

Ulaşım konusunda ise kendi aracınız ile seyahat ederek ilerleme kaydediyorsanız karayolunu bunun dışında yakın illerde değilseniz havayolunu tercih etmenizi öneririz. Dönemsel olarak bir çok havayolu şirketi ve illerden hatta Kıbrıs’ dan bile Antakya’ ya uçuş bulunmakta. İstanbul’ dan Antakya’ ya 12 saate seyahat edebilirsiniz. Ankara’ dan ise 7 saate gelebilirsiniz.

Antakya’ da Nerede Kalınır

İlimizde her bütçeye ait formda uygun fiyatlandırmalı otel seçenekleri bulunmaktadır. Gezi açısından bizim önerimiz özellikle Antakya’ nın merkezi konumlarını tercih etmeniz olacaktır. Sizler için bir diğer önerimiz ise İskenderun yolu üzerinde bulunan kaplıcalı oteller olmakta. Buda her ne kadar uzak olsa da keyifli rahatlatıcı bir zaman geçirmek isteyenler için ideal bir tercih olmakta.

Antakya Gezilecek Yerler

Hatay Mozaik Müzesi

St. Piyer Kilisesi karşısında konumlandırılan müze ilimizin hem tarihi kültürel yapısına katkı sağlayan hem de yapısı gereğince dünyanın en zengin yapıdaki mozaik koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzesidir. Müze içerisinde bir tane kafe bulunmakta ve park yeri de mevcuttur.

Antakya Gezi Rehberi

Uzun Çarşı

Merkezi konumda bulunan şehrin çarşısı olan Uzun Çarşı ülkemize mal göndermekte olan yerel üreticilerin ürünleri ile dolup taşan bir çarşı olmakta. Hemen her ilimizde aktif rol oynayan bu çarşımızda da bizleri baharatlardan, kuyumculara, ayakkabıcılardan daha bir çok alanda ünlü dükkanlar karşılamakta. Bu çarşı içerisinde en taze en güzel kokuya sahip çeşit çeşit baharatlar satın alabilirsiniz. Ayrıca organik ev yapımı ürünler (ev yapımı peynir, salça ve benzeri ürünler) temin etmeniz mümkün.

Antakya Gezi Rehberi

St. Piyer Kilisesi ve Kaya Silueti

Hristiyanlığın ilk yapılan kilisesi olarak bilinen St. Piyer Kilisesi Hristiyanların ziyaret etmekte olduğu haç noktalarından bir tanesidir. Her sene düzenli olarak Haziran ayının sonunda bu noktada Vatikan büyük bir ayin düzenlemektedir. Kilise şimdilerde müze olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra dikkatleri üzerine çeken bir diğer kalıntı ise patika yollardan ilerleyip ulaştığınız dağın adeta içerisine kazınmış gibi duran kadın siluetidir. Bu siluetin Hz. Meryem olduğuna inanılmakta. Yerel halka sorarsanız sizi yönlendirecektir. Bunun dışında bölgede herhangi bir tabela görmeniz imkansız.

Antakya Gezi Rehberi

Habibi Neccar Camii

Merkez kıyısında ana meydan da Habibi Neccar Camii konumlandırılmıştır. Habibi Neccar Camii Anadolu’ da bilindik en eski camilerden bir tanesidir.

Antakya Gezi Rehberi

Eski Antakya Sokakları ve Evleri

Nereye giderseniz gidin Antakya’ da evlerin sokakları ve yapısı sizleri etkiler nitelikte bir yapıya sahiptir. Renkli ve son derece otantik bir görünüme sahiptirler. Burada gezinebilir ve yeni açılan kafelerde köpüksüz kahveyi deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sanat galerilerini dolaşmayı ihmal etmeyin.

Antakya Gezi Rehberi

Harbiye ve Şelaleler

Defne ağaçları ile kaplı olan şelaleler eski güzelliğini kaybetmeyen nitelikte bir alandadır. Giriş kısmından aşağı doğru indiğinizde mesire yerlerini dolaşabilir, piknik alanlarına suların içerisindeki lokantalara ulaşarak keyifli bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Antakya’ ya gelmişken Vakıflı Köyü Musa Ağacı, Samandağ- Çevlik, Titüs Kaya Tüneli, Beşikli Mezarı ziyaret etmenizi öneririz.

Antakya’ da Ne Yemeli

Künefe Uzun Çarşı’ da en leziz künefeyi Çınaraltı Avlusunda tadabilirsiniz. Burada künefe odun ateşinde pişirilmektedir. Burada mezeler, kebaplar, soslu Antakya döneri, yerel ev yemekleri ( ekşili aş çorba, biberli ekmek, kabak boraniyesi, içli köfte, aşur, kaytaz böreği) gibi yemeklerinde tadına bakmanızı öneririz. Bunun yanı sıra tepsi kebabı, haytali, hurmalı pasta da beldede tadabileceğiniz lezzetlerden bir kaçıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bursa Gezi Rehberi başlıklı makalemizde bursa hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: sabratha mosaic oceanus

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Antakya, mutfağı ve tarihi yapıları ile mutlaka görmeniz gereken illerimizden bir tanesi. Çok faydalı rehberlik bilgileri sunuyorsunuz, tebrikler.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın