Ülkemizin baş şehri olan Ankara elbette bu soğuk mevsimde de olsa gezilebilecek yerlere sahip bir konumda. Genelde yazları çok sıcak ve kışları da çok soğuk geçen başkentimiz denizi olmamasına rağmen mutlaka ziyaret edilebilecek yerlere sahiptir.

Aynı zamanda Kurtuluş Savaşımıza önderlik eden başkentin tarihi bir yapısı da halen kendini korumakta. Özellikle de şehir merkezine doğru gittikçe adeta kendinizi o kahramanca yıllara gitmiş gibi hissediyorsunuz.

Gezilecek yerler listemize gelelim;

Anıtkabir

Ankara’da Ziyaret Edilebilecek Yerler

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir Ankara’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Aynı zamanda İsmet İnönü’nün kabri de yer alan Anıtkabir’de bir de müze yer alıyor. Ankara’yı yüksekten gören eşsiz bir manzara ile Ulu Önder’i ziyaret ediyorsunuz.

Orada yaşanan atmosfer sizi derinden etkileyecektir. Bu görkemli yapı, aslanlı yol, tören meydanı ve de mozole olmak üzere toplam 3 bölümden oluşmaktadır. Siz de bu tarihi dokuyu adeta içinizde yaşamak istiyorsanız haydi durmayın!

Hacı Bayram Camisi

Ankara’da Ziyaret Edilebilecek Yerler

Bu cami Ankara’nın en eski camilerinden birisidir. Cami, Ankara’nın merkezinde, Ulus semtinde yer almaktadır. Hacı Bayram Veli’nin adını taşıdığı gibi türbesini de içermektedir bu cami. Tarihi yapısı insanın adeta manevi duygularını en üst noktaya taşımaktadır. Günümüzde restore edilen cami ve çevresi artık çok daha güzel bir görünüme de kavuşmuş oldu.

Ankara’da Ziyaret Edilebilecek Yerler

Tarihi yaklaşık olarak milattan önce 2. Yüzyıla kadar dayanan Ankara’nın adeta sembolü haline gelmiş bir kaledir. Ankara’yı gözünüzün önüne seren bir yüksekliğe sahiptir Ankara Kalesi. Ayrıca her sene düzenli olarak festivallere de ev sahipliği yapmaktadır burası. Etrafında yer alan müzeleri gezebilir, tarihi dokuya bir kez daha şahitlik edebilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi

Şüphesiz ki bir milletin milli dayanağı olan marşlar millete azim ve hırs duygusu katıyor. Bizim de İstiklal Marşımızı yazan şair Mehmet Akif Ersoy’un evi de Ankara Altındağ’da yer almaktadır. Şair, Kurtuluş Savaşı dönemlerinde bu evde kalmıştır. Bu müzede şairimize ait birçok kişisel eşya da yer almaktadır. Siz de bu tarihi kenti içinizde yaşamak istiyorsanız biletleri hazırlayın!

Bir önceki yazımız olan Adana Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde adana hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın