Ankara Türkiye’nin başkentinin olmasının yanında ayazı, soğuğu ve sıcak insanlarıyla biliniyor. ’da yaşamayanlar veyahut henüz evvel gitmemiş olanlara uzaktan gri tek kent gibi görünse de güneş açtığında, bahar geldiği zaman tek farklı güzel oluyor.
Sokaklar tek yandan Cumhuriyet’in ilk dönemlerinin izleriyle ve grup giysili bürokratlarla doluyken diğer taraftan müzik gruplarına,talebelerine ve Ankara’nın sıcak kanlı insanların ev sahipliği yapıyor.

Ankara’da Gezilecek Yerler…
Ankara

Peki, Ankara’da gezilecek yerler neler? Ankara epey devasa tek kent olsa da en ehemmiyetli yerler birkaç gün içerisinde dolaşılabiliyor.
İşte Ankara’da gezilecek yerler…

1. 4 bin senesi aşan tarihiyle

Ankara’nın Altındağ kazasında tespit edilen Ankara Kalesi’nin tarihi M.Ö 2. yüzyıla kadar dayanıyor. Yüzyıllar süresince hem orada yaşam sürdüren insanlara ev sahipliği yapmış hatta koruma emelli kullanıldığı için defa zarar gören kale bir çok sefer onarıldı. Yazın eğlenceli festivallerin adresi olurken bu arada Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi kalenin derhal dış duvarında yer alıyor.
Kaleyi ziyaret ettiğinizde hem kenti tepeden görebilir hatta müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ankara’da Gezilecek Yerler…
Ankara Kalesi

2. Sanayi temalı ilk ve tek müze:
Ankara Kalesi ana giriş kapısının derhal karşısında bulunan Ankara Rahmi M.
Koç Müzesi iki ana bölümden oluşuyor: Çengelhan ve Safranhan. Kanunî Sultan Süleyman döneminde 1522–1523 senelerinde inşa edilen Çengelhan bu arada o devresinin en devasa dört hanından biri. Aynı vakitte saatinde Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un iş hayatına ismim attığı senelerde tek dükkanının bulunduğu han. Safranhan ise 1511’de uygulanan classic tek Anadolu kervansarayı. Müzede tarımdan raylı ulaşım araçlarına, denizcilikten matbaacılığa birçok hususta tarihin izlerine şahitlik edebilirsiniz.

Ankara’da Gezilecek Yerler…
Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

3. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk istirahatgahı: Etnoğrafya Müzesi
Mustafa Kemal Atatürk’ün ’in yapıldığı müddet süresince geçici kabrinin yer aldığı yer Etnoğrafya Müzesi’ydi. Aynı vakitte Selçuklu’dan şu zamana kadar Türk sanatının en ehemmiyetli örneklerine ev sahipliği yapıyor. Cumhuriyet döneminde müze olarak planlanıp uygulanan ilk devlet müzesi bu arada. 25 Eylül 1925’de esası atılan müzenin mimarı Cumhuriyet döneminin en ehemmiyetli mimarlarından Arif Hikmet Koyunoğlu.
Müzede Türk kıyafetlerinden el dokumalarına, cam ve çiniden cevheri yapıtları birçok koleksiyon görmek olası.

Ankara’da Gezilecek Yerler…
Etnoğrafya Müzesi

4. Başkentin sembolü 

Müzeleri gezdikten ardından bir miktar henüz sakin zaman geçirip dinlenmek isteyenler için Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park en güzel seçeneklerden biri durumuna geliyor.
Birinci derece tabii sit kısmı olan Kuğulu Park epey devasa tek alana (7 bin 743 m²) sahip.
Adını Cumhuriyet’in ilk senelerinden milletvekilliği yapmış Tunalı Hilmi’den alan cadde Ankara’da sosyal hayatın merkezlerinden biri. Bu caddede hem alış veriş yapılabilir hatta güzel mekanlarda Ankara’nın keyfini çıkarabilirsiniz. Hareketli caddenin nihayetinde sizi bekleyen ve 1958 senenin de kurulan Kuğulu Park’ın ismi ise kurulduğu dönemde Viyana Belediyesi’nin armağan ettiği kuğulardan geliyor.

Ankara’da Gezilecek Yerler…
Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park

5. Acının izi:
Eğer defa henüz duygusal ve tarihsel tek gezi planlıyorsanız duraklarınızdan biri kesinlikle Ulucanlar Cezaevi olmalı. Türk siyasetinden ve edebiyatından ehemmiyetli isimlerin bir müddet tutulduğu, bu arada 68 Kuşağı’ndan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ile 1980 İhtilali’nin kurbanlarından Necdet Adalı ve Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam cezalarının uygulandığı yer olan cezaevi, 2009’daki 1 senelik restorasyonun sonrasında müze olarak ziyarete açıldı.

Ankara’da Gezilecek Yerler…
Ulucanlar Cezaevi

6. Ankara’nın kalbi:
1929’da uygulanan Kızılay Genel Merkezi’nden ismini alan alan Ankara’nın sembolü sanki.
Her türlü sosyal olanaktan faydalanabileceğiniz meydanda ister alış veriş yapılabilir dilerseniz de her tarza makul mekanlarda zaman geçirebilirsiniz. Çankaya’da tespit edilen Kızılay Meydanı bu arada içerisinde Güvenpark’ı ve Kocatepe Camii’ni de barındırıyor. Darbe teşebbüsü ertesi Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan hüküm ile meydanın resmi isiminin 15 Temmuz Kızılay Ulusal Istem Meydanı oldu.

Ankara’da Gezilecek Yerler…
Kızılay Meydan

7. Cumhuriyet’in tesis devresine ışık tutan
Mimar Vedat Tek’in Cumhuriyet Halk Fırkası’na ilişkin toplantı yeri olarak tasarladığı fakat fonksiyonu defa henüz ehemmiyetli hale getirilerek II. TBMM Binası olarak sarf edilen apartman, 1981 senenin de müze durumuna getirildi. 1924-1960 döneminde parlamento faaliyetlerine ev sahipliği yapmış ve çoğu ehemmiyetli hükmün alındığı apartman devasa tek ruhani kıymet taşıyor.

Ankara’da Gezilecek Yerler…
Cumhuriyet Müzesi

 

8. Kentin tarihi yüzü:
Altındağ’da tespit edilen mevki 19. yüzyıl sivil mimari örnekleri taşıyor.
Çok henüz otantik tek yer olan Hamamönü haneleri restore ederek turizme kazandırıldı.
El ürünleri pazarından Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ne, Taceddin Dergâhı’ndan Muhsin Yazıcıoğlu Kabri’ne ziyaret edilebilecek bir çok ehemmiyetli noktayı da içerisinde barındırıyor.

Ankara’da Gezilecek Yerler…
Hamamönü

9. Ankara ziyaretinin en ehemmiyetli ve mukaddes durağı: Anıtkabir
Ankara demek Anıtkabir demek, Atatürk demek.
Ata’nın ölümsüz istirahatgahı olan Anıtkabir, 3-4 saat bölünmesi  lüzumlenen çok önemli tek nokta. 47 proje çevresinden seçilen Prof. Dr. Emin Onat ve Doç Dr.
Ahmet Orhan Arda’nın projesi Anıtkabir, 1944-1953 seneleri arasında inşa edildi.
Hürriyet ve Özgürlük kuleleriyle başlayan Anıtkabir ziyareti Aslanlı Yol ile sürüyor.
Tören Meydanı’na vardığınızda tek yanda Anıtkabir’i tek yanda Cemal Gürsel ve İsmet İnönü’ye ilişkin kabirleri görebilirsiniz. Aynı vakitte bölgede bulunan Atatürk ve Kurtuluş Muhabereyi Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Anıtkabir’in baş mühendisinin Türkiye’nin ilk bayan mühendisi Sabiha Önad Gürayman olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Bir önceki yazımız olan Gaziantep Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde 14 Çocuk Heykeli, Belkıs/ Zeugma Antik Kenti ve Gaziantep Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın