Ankara’da gezilecek yerler listesinde Anıtkabir, Ankara Kalesi, Estergon Kalesi, Hamamönü ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi birçok önemli yapı yer almaktadır. Başkent gezi turu düzenleyecek olanlar için Ankara’da gezilecek yerler hakkında bilgi paylaşımında bulunduğumuz bu yazıda, şehir merkezinin dikkat çeken mimarilerinin fotoğrafları da bulunmaktadır.

Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

 1. Anıtkabir
 2. Kızılay Meydanı
 3. Ankara Kalesi
 4. Estergon Kalesi
 5. Hamamönü
 6. Hacı Bayram Camii
 7. Augustus Tapınağı
 8. Duatepe Anıtı
 9. Botanik Parkı
 10. Gençlik Parkı
 11. Nata Vega Akvaryum
 12. Tunalı Hilmi Caddesi
 13. Seğmenler Parkı
 14. Atakule
 15. Dikmen Vadisi

Hakkında Bilgiler

Ankara'da Gezilecek Yerler | Başkent Gezi Önerileri Ankara’da gezilecek yerler listesinin zirvesinde yer alan Anıtkabir, ülkemizin ve dünyanın en önemli yapılarından biridir. Çankaya ilçesinde bulunan Ata’mızın ebedi istirahatgahı, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kabristanı, Anıt Parkı ve müzesi birlikte ele alındığında, başkent gezinizin bir gününü tamamen buraya ayırmanız gerekebilir.

Ankara'da Gezilecek Yerler | Başkent Gezi Önerileri Kızılay Meydanı’nın Ankara’da gezilecek yerler listesinde bulunmasının en önemli sebebi: Başkentin kalbi olarak anılmasıdır. Meydan adını; 1929 yılında inşa ettirilen Kızılay Genel Merkezi’nden almaktadır. Meşhur Karanfil Caddesi’ne ve Güven Park’a komşu alan meydanda çok sayıda mağaza, restoran ve eğlence mekanı bulunmaktadır.

Ankara'da Gezilecek Yerler | Başkent Gezi Önerileri Ankara’da Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Ne zaman yaptırıldığı tam olarak bilinmeyen Ankara Kalesi, 4.000 yılı aşan bir geçmişe sahiptir. içerisindeki kale, yaz aylarında çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Birçok uygarlık tarafından hem yerleşim alanı, hem de savunma amaçlı kullanıldığı için defalarca onarım görmüş ve bu tadilatlar sayesinde varlığını koruyarak günümüze kadar eksiksiz ulaşmayı başarmıştır. Kalenin çevresindeki eşya dükkanları da, Ankara’da gezilecek yerler arasında olmaya layık. Sevdikleriniz için başkent hatırası olabilecek hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz.

Ankara'da Gezilecek Yerler | Başkent Gezi Önerileri 2005’te Türk Kültür Merkezi ismiyle ziyaretçilere açılan Estergon Kalesi, Budapeşte’de bulunan kalenin bir kopyası olarak inşa ettirildi. Keçiören sınırları içerisindeki yapı, aslına birebir uygun olarak yaptırıldı. Muazzam bir kent manzarası izlemek istiyorsanız, İslam ve Türk mimari kültürlerinden çizgiler barından bu kaleyi mutlaka gezmelisiniz.

Ankara'da Gezilecek Yerler | Başkent Gezi Önerileri Ankara’da gezilecek yerler listesinin üst sıralarında restore ettirilerek, turizme kazandırılan Hamamönü bölgesi de yer almaktadır. Gezginlerin; 19.yüzyıl sivil mimari örneği olan evleri, farklı lezzetler sunan kafeteryaları ve kültürel etkinlikler için ayrılmış Hamamönü sokaklarını görmelerini tavsiye ederiz.

Ankara'da Gezilecek Yerler | Başkent Gezi Önerileri Hacı Bayram Camii, başkente gezi turu düzenleyenlerin merakla ziyaret ettikleri dini yapılardan biridir. Mimar Mehmet Bey tarafından yapılan caminin en önemli kısmı, Hacı Bayram-ı Veli Türbesi’dir. 1427 ila 1428 tarihleri arasında inşa edilmiş olan caminin avlusundaki su gösterileri ve ilahilerde insana huzur vermektedir.

Ankara’da Gezilecek Yerler Listesinin En Eski Yapısı Augustus Tapınağı

Ankara'da Gezilecek Yerler | Başkent Gezi Önerileri Ankara’da gezilecek yerler listesinin en eski yapılarından biri Augustus Tapınağı’dır. M.Ö. Romalılar tarafından yaptırılan tapınak, Ulus bölgesindeki Hacı Bayram Camii’nin yanında yer almaktadır. Augustus Tapınağı inşa ettirildikten sonra imparator kültürü de Ankara’ya getirilmiş ve tapınağın bulunduğu kutsal tepenin etrafına yerleşke kurulmuştur. Roma dönemin önemli yapıtlarından biri olduğu için Ankara’da gezilecek yerler tarihi mekanlar içerisinde yer almaktadır.

Ankara'da Gezilecek Yerler | Başkent Gezi Önerileri 10 Eylül 1921 tarihindeki taarruzda, düşmandan geri alınan ilk tepe olma özelliğini taşıyan Duatepe Anıtı aynı zamanda sonu aydınlık bir sürecin başlangıç noktası olarak da bilinmektedir. Bu nedenle Ankara’da gezilecek yerler listenizi hazırlarken Duatepe’yi de eklemeyi unutmayın.

Sosyal Hayat Açısından Ankara’da Gezilecek Yerler

Atakule’den kenti kuşbakışı izledikten sonra Cinnah Caddesi’ne doğru ilerlerseniz, Botanik Parkı ile karşılaşacaksınız. Parkın ilk girişi küçük bir kısımdan oluşmaktadır. Fakat aşağıya doğru yüründüğünde görülen manzara, Botanik Parkı’nın Ankara gezilecek yerler arasında bulunmasına neden oluyor.

275 bin m²’lik bir alana kurulu olan Gençlik Parkı, ziyaretçilerine hem dinlence hem de eğlence imkanları sunuyor. Ankaralılar için bir simge haline gelen parkta, kentin en büyük tiyatrolarından birisi bulunuyor. Ankara’da gezilecek yerler içerisindeki bu parka giderseniz, 150 metrelik dönme dolaba binerek şehrin büyük bir bölümünü kuş bakışı seyretme şansı da bulabilirsiniz.

dediğinizde, birçok insan Nata Vega’yı tarif edecektir. Birbirinden farklı binlerce canlının yer aldığı Nata Vega Akvaryum’da saydam balıkları ve devasa balinaları izleyerek eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Başkentin sosyal yaşantısının merkezindeki Tunalı Hilmi Caddesi, adını Cumhuriyeti’mizin ilk senelerinde ilerici görüşleriyle bilinen milletvekilinden almaktadır. Trafiğin tek yönlü aktığı caddede, keyifli yürüyüşler yapabilir ya da şık mağazalarda kendiniz ve sevdikleriniz için bir şeyler alabilirsiniz.

Ankara’da Gezilecek Yerler Doğal Alanlar

Bölgesel olarak Ankara’da gezilecek yerler Çankaya şeklinde arama yaparsanız, meşhur Seğmenler Parkı’nı ilk sıralarda görebilirsiniz. Doğa özleminizi giderebileceğiniz sayılı yerlerden bir tanesidir. Parkı meşhur eden iki önemli undur bulunmaktadır. Bunlardan ilki Seğmenler’i sembolize eden heykel, diğeri ise kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan amfi tiyatrosudur.

Atakule, Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi’nin kesiştiği yerde olduğu için arasında bulunmaktadır. Yüksekliği 87 metre olan yere asansörle çıkılarak, seyir terasına ulaşılmakta ve başkent manzarası fotoğraflanabilmektedir.

Kızılay’dan hareket eden otobüsler ile kısa sürede ulaşabileceğiniz Dikmen Vadisi, güvenli ve bakımlı olması sebebiyle birçok kişinin uğrak noktası haline gelmiştir. Özellikle bahar aylarında Ankara’da gezilecek yerler araştırması yaparsanız doğa manzarası nedeniyle Dikmen Vadisi’ni görmenizi tavsiye ederiz…

İsterseniz, yeme-içme bölümündeki Ankara’da Kahvaltı Yapılacak Yerler başlıklı yazımıza da göz gezdirebilir ve şehrin en popüler kahvaltı mekanlarını keşfedebilirsiniz. Ayrıca Ankara’da gezilecek yerler ile ilgili oluşturduğumuz bu gezi rehberini, sosyal medyalarda paylaşarak tanıdıklarınızın da başkentimiz hakkında bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. Ankara’da gezilecek yerler görülmesi gereken tarihi mekanlar listesine eklemek istediğiniz yerleri yorum olarak bırakabilir, yazının zenginleşmesine yardımcı olabilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Göreme Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde gezilecek yerler, Göreme ve Göreme gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

 1. […] arkadaşlar gezmeyi seven bir toplum olarak gezilecek yerleri de merak etmekteyiz. Ankara başkentimiz olduğu için bu gezilecek yerlerin başında gelmektedir. […]

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın