Şanlı tarihin şanlı komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün na’şının bulunduğu tarihi mekan olan başkentimiz Ankara’da yer almaktadır. mimari yapısı ile oldukça dikkat çeken kale gibi bir görüntüye sahiptir.

Dev Miras Anıtkabir

Tarihinde onlarca zafer ile dolu savaşı barındıran ülkemizin efsane komutanı Atatürk’ün mezarının yer aldığı bu yapı her yıl özel günler başlarda olmak üzere yediden yetmişe herkesin ziyaret ettiği bir mekandır. Özel günler ve bayramlarda devlet erkanının ziyaret ettiği ve törenler yapıldığı Anıtkabir’i ziyaret etmek yılın her günü yapılabilmektedir. Anıtkabir içerisinde barındırdığı kültür de ziyarete gelenlerin kolay kolay ayrılamayacağı bir yerdir.

Dev Miras Anıtkabir

Onlarca zaferler kazanmış şanlı Türk ordusunun komutanı Atatürk’ün şahsi eşyaları, posterleri, kullandığı silahlar ve daha birçok tarihin kalıntılarını taşıyan eşyalar Anıtkabir de bulunmaktadır. Söylentiye göre atamızın mezarının bulunduğu bölümdeki taş göstermeliktir asıl kabri bu taşın yedi kat altında beton duvarlarla çevrilmiş bir şekilde koruma içerisindedir.

Dev Miras Anıtkabir

 

Bu durum ilk bakışta tuhaf gelebilir ancak vakti zamanın diğer ülkelerin Atatürk’ün zekasına hayret ettiği ve onun ölümünden sonra bedenini çalma girişimlerinin yapılması sonucu böyle bir uygulamaya gidilmiştir. Bu hususta Anıtkabir hakkında az bilinen bir özelliktir. Bir diğer konuda Anıtkabir’de sadece Atatürk’ün mezarının bulunmamasıdır. İsmet İnönü’nde mezarı burada yer almaktadır.

Dev Miras Anıtkabir

Anıtkabir her yönüyle sizlere farklı duygular yaşatacak olağanüstü bir mekandır. İçeriye girdiğiniz andan itibaren hem hüznü hem de sevinci aynı yaşamanıza sebep olacaktır. Daha önce hiç ziyaret etmeyenler için şunu da söyleyebiliriz ki yılın her günü ziyarete açık olan bu tarihi mekan günün belirli saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Dev Miras Anıtkabir

Özellikle hafta sonları için evde oturmak yerine tarihinizi daha yakın görmek ve tatmak için Anıtkabir’e rotanızı ayarlamanızı öneririz.

Dev Miras Anıtkabir

Bir önceki yazımız olan Pamukkale Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde pamukkale hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın