Akdeniz Bölgesi‘nde bulunan ’in bir ilçesi olan , Yunanca Anemourion sözcüğünden türemiş ve rüzgârlı burun anlamına geliyor. Öyle ki, Antik Anemurium Kenti, Anamur Burnu’na fazla yakın ve devamlı rüzgâr saha bir noktada kurulu. Kumsalları, nesli tükenmek üzere olan deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yumurtlama alanı olan ilçe, deniz kıyısının tenha ve kayalık olan kesimlerinde Akdeniz foklarını barındırıyor.

Türkiye’nin cenup ucunda yer Anamur’un güneyinde Akdeniz, batısında Antalya Gazipaşa, kuzeyinde Karaman’ın Ermenek ilçesi, kuzeydoğuda Gülnar ve doğusunda ise Bozyazı ilçeleri ile çevrili. Anamur’da gezilecek noktalar arasında Anemurium Antik Kenti, Mamure Kalesi, Çukurpınar Düdeni ve Köşekbükü Mağarası öne çıkan yerler.

Anadolu’nun en cenup noktasında bir tabiat bahçesi olan Anamur’un, zümrüt yeşili dağları, akarsuları ve pırıl pırıl deniziyle cennetten bir köşe. Titiopolis Antik Kenti, Ala Köprü, Ak Camii, Anamur ilçe merkezi ve Ören beldesindeki tarihi evler ile Azıtepe ve Anamur Müzesi Anamur’da gezilmesi gereken mühim yerlerden.

Anamur Nerede Nasıl Gidilir

Anadolu’nun en cenup noktasında bir tabiat bahçesi olan Anamur’un, zümrüt yeşili dağları, akarsuları ve pırıl pırıl deniziyle cennetten bir köşe. Titiopolis Antik Kenti, Ala Köprü, Ak Camii, Anamur ilçe merkezi ve Ören beldesindeki tarihi evler ile Azıtepe ve Anamur Müzesi Anamur’da gezilmesi gereken mühim yerlerden.

Mersin’e 230 km, Antalya‘ya 265 km, Karaman’a 230 km, Kıbrıs’a 40 mil (76 km) uzaklıkta olan Anamur, Mersin-Antalya Devlet Karayolu üzerinde bulunuyor. Orta Toros Dağlarının Akdeniz’e inen kollarının ilçe topraklarının içinden geçtiği Anamur’da yer saha Anadolu’nun Akdeniz’deki en cenup noktası olan Anamur Burnu, merkezin 7 km batısında kalıyor. Anamur, Alanya’ya 129 km ve Silifke’ye de 140 km uzaklıkta.

Anamur Nereler Gezilir

Anamur’a ulaşım, karayolu ile bütün illere bağlantısı bulunan Mersin’den sağlanıyor. Havayolu ile Anamur’a ulaşım düşünürseniz, Mersin’e 69 km, Tarsus‘a 32 km uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Havalimanı’na uçmanız gerekiyor.

Özel aracınız ile Alanya veya Mersin yönünden yola çıkarsanız, muazzam manzaraya sahip biraz virajlı yoldan ilerliyorsunuz. Karşılıklı iki aracın zor geçtiği dar yoldan çam ağaçları arasında Anamur’a ulaşım mümkün. Mersin’den gelirken Mersin-Erdemli–Silifke–Aydıncık güzergahını izleyebilirsiniz. Aydıncık’ta yer saha ve şu ana kadar gördüğüm en güzel mağaralardan olan Aynalıgöl Mağarası‘nı da görün.

Silifke’de Uzuncaburç Kalıntıları ve Aya Tekla Kilisesi, Kızkalesi yakınlarında bulunan Adamkayalar, Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş mahallesinde bulunan Kanlıdivane, Aydıncık ilçesinde Kelenderis Antik Kenti görülecek mühim yerler

Anamur Nereler Gezilir

Konya üzerinden ulaşımda ise iki alternatifiniz var. Konya-Karaman-Mut-Gülnar-Aydıncık veya Konya-Seydişehir-Akseki-Alanya-Gazipaşa rotasından birini tercih edebilirsiniz.

Anamur-Kıbrıs Girne arasında çalışan deniz otobüsleri ile yaklaşık 2 saatte Anamur’a ulaşım mümkün.

Türkiye’nin pek fazla aka şehrinden devinim eden otobüs seferleri ile direkt Anamur Otogarı’na ulaşım mümkün. Buradan istediğiniz yere taksi veya belediye otobüsleri ile geçebilirsiniz. Dilerseniz Mersin üzerinden de Mersin Otogarı’na geldikten sonra Anamur’a devinim eden minibüslerle ilçeye gelebilirsiniz.

Anamur Nereler Gezilir

Akdeniz Bölgesi’nin en uç noktası, Mersin’in çilek ve muz diyarı ilçesi olan Anamur, 60 km’lik sahil uzunluğu ve tertemiz denizi ile ziyaretçilerini bekliyor. Mersin gezilecek yerler yazımda Mersin coğrafyası hakkında daha detaylı bolca bilgi var.

Anamur Nereler Gezilir

Bir önceki yazımız olan Yosemite Ulusal Park başlıklı makalemizde Yosemite Ulusal Park hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın