Size bu yazımızda Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri olan Amsterdam ile ilgili bilgiler vereceğiz. , Hollanda’nın başkenti ve Avrupa’nın en ilginç turistik yerlerinden biridir. ’ı ilginç kılan en önemli sebep şehirleşme yapısıdır. Bir yelpaze şeklinde genişleyen kanalları ile bu kanal etrafında dizilmiş olan kırmızı tuğlalı evlerin oluşturduğu ikonik görüntüsü turistler tarafından oldukça ilginç olarak nitelendirilmektedir.

Amsterdam aynı zamanda Avrupa’nın en renkli gece hayatına sahip şehirlerinden biridir. Renkli ve çılgın gece hayatıyla beraber birbirinden güzel kanallar, müzeleri, çiçek pazarları ve upuzun bisiklet yolları ile tüm turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Amsterdam 12.yüzyıl başlarından küçük, kendi halinde bir balıkçı kasabası iken günümüzde romantik ve bohem yaşam tarzına sahip ilgi çekici bir şehir olmuştur.

İstatistiklere göre Amsterdam’ı her sene en az 5 milyon civarında ziyaretçi turist ziyaret etmektedir. Bunların haricinde 16 milyon civarında günübirlikçi turistler gelmektedir. AB ülkeleri arasında vize sorunu olmaması turist sayısının bu kadar artmasına olumlu etkisi olmuştur.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

                Kanallar: Amsterdam deyince akla ilk gelen dünyaca ünlü kanallarıdır. UNESCO tarafından dünya mirası olarak korumaya alınan bu kanallar gerçekten görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Gezinizi bir tekne turu yapmadan tamamlamamanızı öneririz.

Dam Meydanı: Amsterdam’ın kalbidir bu meydan. Yılın 12 ayı ve her günü capcanlı bu meydanda biraz etrafınıza baktığınızda dünyanın her yerinden gelen turistlerin burada toplandığını görürsünüz. Meydanda akrobatlar, müzisyenler, gezginler, aşıklar kısaca hayatın her kesiminden herkesi görebilirsiniz. Şehrin en cazibe merkezi olmasa da en can alıcı mekanlarından biridir. Bu meydanda Kraliyet Sarayı ve Niewe Kerk yani Yeni Kilise yer almaktadır. Kraliyet Sarayında kısa bir tarih ve kültür gezisi yapabilirsiniz. Yeni Kilise taç giyme törenlerinin yapıldığı gotik bir kilisedir.

Amsterdam Avrupa’nın en gözde şehirleri
Amsterdam

Red Light District: Çok fazla sayıda bar, gece kulübü ve kendine has tarzları olan kahve dükkanları ile kendi halinde bir mekan. Gündüz sakinliğin ve kahve kokularının dolandığı mekanda gece 11’den saat 3’e kadar gece hayatının en fazla ve herşeyiyle yaşandığı mekandır.

De Oude Kerk: Türkçe anlamı Eski Kilise. Hollanda’nın en eski kiliselerinden biridir. 1306 yılında inşa edilmiş ve 1500’lerden kalan bir kapı vardır. Bu kapı beraber tarihi belgelere göre 1275 yılında toplanmış olan Özgürlük Bedelleri de dahil olmak üzere şehrin birçok imtiyazlarının kilitli tutulduğu Demir Şapele açılmaktadır.

Amsterdam Avrupa’nın en gözde şehirleri
De Oude Kerk

Zeedijk: Hollanda’nın en eski sokaklarından biridir. 2 dakikalık ama sizin için aşırı derecede tarih ve kültür içeren kısa bir tur olacak.

Amsterdam Avrupa’nın en gözde şehirleri
Zeedijk

Rijksmuseum ve Van Gogh Müzesi: Rijksmuseum, sadece Amsterdam’ın değil Hollanda’nın da en önemli müzelerinden biridir. Hollanda’nın ulusal sanat galerisi olan Rijksmuseum ‘da Rembrandt, Vermeer, Frans Hals ve jacob van Ruysdael gibi sanatçıların eserleri sergilenmektedir. 2012 yılında Hollanda Kraliçesi Beatrix tarafından tekrar açılmış ve 8 binden fazla sanat eseri sergilenmektedir. Eğer bir sanatseverseniz 1 gününüzü alacak bir mekandır. Van Gogh Müzesi, Amsterdam’da en çok ziyaret edilen müzedir. Van Gogh’un eserleri burada sergilenmektedir. Dünyanın en geniş Van Gogh koleksiyonu buradadır.

 

Bir önceki yazımız olan Paris : Romantizmin Başkenti başlıklı makalemizde Fransa, LOUVRE MÜZESİ ve PARİS hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın