Dünya’nın en ünlü müzelerinden bir tanesi durumunda bulunan geçtiğimiz yıl tam 7,5 Milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında ikinci sıraya yükseldi. Bu müze dünya üzerindeki en ünlü uzay ve havacılık müzesi olarak biliniyor.

Washington’da bulunan Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi, insanlığın havacılık ile olan çalışmalarının başladığı tarihten günümüze kadar olan dönemde kullanılmış pek çok hava ve uzay aracını sergiliyor. Sadece Amerika’nın değil, dünyanın da en büyük müzelerinden bir tanesi olan müzede en çok ilgi gören araçlar ise İkinci Dünya Savaşı zamanında üretilen savaş uçakları.

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi

Büyük Bir Alana Sahip

Müzede sergilenen araç sayısı o kadar fazla ki, müzenin kapalı alanı devasa büyüklükte olmasına karşın bu kapalı alanın her metre karesinin özenli bir şekilde kullanılmış. Kapalı alanda bulunan pek çok uçak çelik halatlarla binanın çatısına asılmış ve buradan aşağıya sarkar vaziyette konumlandırılmış. Ziyaretçiler tabi ki bu uçaklara yakından bakamıyorlar ancak devasa boyutlardaki uçakların binanın çatısından aşağıya doğru sarkmış olması da ziyaretçilere oldukça ilginç gelmekte.

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi

Ne kadar büyük olursa olsun bazı büyük uçak modellerinin de tamamı yerine belirli bir kesitleri bu müzede sergilenmekte. Örneğin devasa boyutlardaki bir Boeing 747’nin sadece burun ve ön kısmı sergileniyor. Ziyaretçiler bu bölüme tırmanarak uçağın kokpitini de gezebiliyorlar. Bununla birlikte 2003 yılında hizmetten ayrılan Concorde uçaklarından bir tanesi de Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi kapsamında sergileniyor.

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi

Müzede sadece uçaklar değil, Amerika’nın uzay çalışmalarında kullandığı ve özellikle Ay’a yolculuk sürecinde Astronotlar tarafından kullanılan kıyafetler ve uzay kapsülleri de burada sergilenmekte.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En İlginç Yerleri başlıklı makalemizde Aziz Vasil Katedrali, dünyanın 7 harikası ve en ilginç yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın