listesinde, Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Amasya’nın merkezindeki gezi noktaları yer almaktadır. Yaklaşık 7500 yıllık geçmişiyle ile ön plana çıkmaktadır. Toplamda 7 ilçesi bulunmakta fakat nüfusun neredeyse yarısı merkez ilçede yaşamaktadır. Bundan dolayı yazımızda öncelikle Amasya’da gezilecek yerler listelenmektedir. Sonlarda ise turistik ilçeleri yer almaktadır.

Amasya Gezilecek Yerler / Şehir Merkezi

Amasya Gezilecek Yerler / Alçak Köprü

nden dolayı artan bir ziyaretçi kitlesine sahip. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu kentte gezilesi birçok yer var. Fakat biz Amasya gezilecek yerler listesinin başında Alçak Köprü’ye yer verdik. Çünkü Alçak Köprü, “Roma zamanından kalma tek köprü” olma özelliğine sahiptir. Merkezdeki kaleyi ve çevresini, Yeşilırmak’ın karşı tarafına bağlamak amacıyla inşa edilen bu köprünün ayakları zamanla suyun altında kalmış. Bu nedenle yöre halkı tarafından yapı, Alçak Köprü olarak anılmaya başlamış.

Amasya Gezilecek Yerler / Şehir Merkezi

Amasya Gezilecek Yerler / Amasya Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, tarihi eserler açısından Amasya’da gezilecek yerlerden biridir. İçerisinde gerçek mumya görebileceğiniz, eski uygarlıklara dair birçok objenin yer aldığı ve dizaynı oldukça başarılı olan bir yerdir. Yol üzerinde olduğu için de ulaşımı kolaydır. Müzenin her bölümü, kendine has özellikler taşıyor ve ilginç eserleri ile ziyaretçi çekmeyi başarıyor.

Amasya Gezilecek Yerler / Şehir Merkezi

Amasya Gezilecek Yerler / Amasya Kalesi

Harşena Dağı üstüne konumlandırılan Amasya Kalesi, dağın isminden dolayı Harşena Dağı olarak da adlandırılmaktadır. Amasya gezilecek yerler içerisinde yapımı en eski zamanlara dayanan en önemli yerdir. Kalenin yapıldığı kaya, deniz seviyesinden tam 700 metre yüksekliktedir. Kimin tarafından yaptırıldığına dair iki farklı düşünce yer almaktadır. Bazı tarih kitapları yapının, Pontus Kralı Mithridates tarafından inşa ettirildiğini belirtmektedir. Bazıları ise kalenin Harsana ve Kumandan Karsan tarafından yaptırıldığı iddia edilmektedir. Kale kış döneminde sabah 8 ila akşamüstü 5 arasında ziyaretçilere açıktır.

Amasya Gezilecek Yerler / Şehir Merkezi

Amasya Gezilecek Yerler / Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları, sadece Amasya gezilecek yerler listesinde değil aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi’nde de yer almaktadır. Pontus Krallarına ait olan mezarlar, kalenin eteklerindeki kalker kayaların oyulması ile yapılmıştır. Araştırmalara göre Kral Kaya Mezarları olarak bölgede 21 mezarın olduğu fakat günümüze yalnızca birkaçının gelebildiği bilinmektedir.

Amasya Gezilecek Yerler / Şehir Merkezi

Amasya Gezilecek Yerler / II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi

Sultan II. Beyazıt’ın oğlu Şehzade Ahmet 1481 yılında II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi’ni yaptırmıştır. İnşaatı 1486 yılında tamamlanan yapıda medrese, şadırvan, cami ve imaret bulunmaktadır. Amasya Valisi Şehzade Ahmet, külliyenin yapımı için Şemseddin Ahmet’e emir vermiştir. İmaret “L” planlı olarak yapılmış ve günümüzde Maket Amasya Müzesi olarak hizmet vermektedir. Medrese ise “U” planlı olarak inşa edilmiş ve 1922’den beridir Halk Kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. Amasya gezilecek yerler arasında bulunan II. Beyazıt Camisi, zaviyeli cami mimarisinin en güzel örneklerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Amasya Gezilecek Yerler / Şehir Merkezi

Amasya Gezilecek Yerler / Ferhat ile Şirin Müzesi

Bu kente gezi düzenleyecek olan birçok kişi araştırması yapıyor. Çünkü burayı özel kılan müzede Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan, Kerem ile Aslı gibi birçok efsanevi aşk yansıtılmıştır. Belediye tarafından yaptırılan müze, Ferhat Su Kanalı mevkiindedir.

Amasya İlçelerinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Amasya gezilecek yerler haricinde yakın ilçelerdeki doğal güzellikleri keşfetmek isterseniz Taşova ilçesinden başlayabilirsiniz. Buradaki Borabay Gölü’nde mavinin ve yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Doğal set gölünün etrafında sarıçam, kestane, kayın ve sedir gibi farklı tür ağaçlar yer alıyor. Gölün inanılmaz güzellikteki rengi ise zümrüt yeşili. Amasya gezilecek yerler arasında temiz havada yürüyüş yapabileceğiniz, piknik amaçlı kullanabileceğiniz ya da hafta sonu tatilleri için ormanlık arazide konaklayabileceğiniz bir yer arıyorsanız kesinlikle Borabay Gölü’nü ziyaret etmelisiniz.

Kenti terk etmeden önce dilerseniz Aynalı Mağara’yı da görebilirsiniz. Amasya gezilecek yerler arasında gelen bu mağaranın nesilden nesile aktarılan bir hikayesi var. Bölgede yaşayan dünyalar güzeli kızın babası, onun güzelliğini görüp de dayanan kim çıkarsa kızını onunla evlendireceğini söylüyor. Bu çağrıya dört bir taraftan bilginler, zenginler, şehzadeler ve vezir çocukları Amasya’ya gelir.

Aynalı Mağara’nın Hikayesi

Kentin meydanına kurulan alanda bekleyen Güzelce Kız’ın peçesini açmaya kimse cesaret edemez. Ta ki alımlı bir delikanlı gelene kadar. Destur alıp, kıza yaklaşan delikanlı peçesini kaldırır kaldırmaz etrafta bir aydınlanma ve alev olur. Kimse ne olduğunu anlamadığı için herkes korkudan yere kapanır. Ardından iki gencinde sonsuz bir sessizlik içerisinde kömür kesildiği görülür.

Yan yana uzanmış halde ölen gençlerin cesetleri, kaya mezarlara iki ayrı oda yapılarak gömülür. Kaya mezarların dış cephesi, güneşle birlikte inanılmaz bir parlaklığa kavuştuğu için mezarların adı Aynalı Mağara şeklinde anılmaya başlar. Amasya gezilecek yerler listesini zenginleştirmek isterseniz sizde şehrin tarihi mekanlarını, hikayelere konu olan yerlerini ve doğal güzelliklerini Amasya gezilecek yerler yazısı altına yorum yaparak bizlere bildirebilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Karabük Gezilecek Yerler | Tarihi Evler Doğal Güzellikler başlıklı makalemizde karabük, Karabük gezilecek yerler ve Karabük’te gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın