Binlerce yıl öncesinden beri çeşitli mimari yapılara ev sahipliği yapan Amasra, Batı Karadeniz için eşsiz doğal ve kültürel yapılara sahip olması itibariyle bilinmektedir. Bartın’ın doğa harikası ilçesinde sayısız gezilecek yerler bulunabilmektedir. Gerek yaşam alanı olarak kabul edilen doğal güzellikler gerekse tarihi yapılar bakımından çok sayıda önemli merkez yer almaktadır. Bizans Dönemi’nde inşa edilmiş ve varlığını hala devam ettiren Amasra Kalesi, tarihi yapıların başında gelmektedir. Birçok farklı devlet tarafından uzun süreli kullanıldığından dolayı her mimari unsurun bulunması da mümkündür. İki kısımdan oluşan Amasra Kalesi, gezginler ve turistlerinde ilgisini çekmektedir. Amasra Çeşmi Cihan    Tabiat parkı statüsüne sahip olmasından dolayı koruma altında olan ’nde yer alan Gürcüoluk Mağarası, merkeze 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 159 metre uzunluğunda olan mağara içinde 36 odacık vardır. Güvenli alanlar ve ışıklandırmaların yapılmasıyla mağara içinde gezebilmek mümkündür.   Amasra Çeşmi Cihan    Karaman Köyü’ne çok yakın olan bir başka doğal güzellik ise ’dir. Engebeli bir yoldan gelinen şelale, ormanlık alanla kaplıdır. Huzurlu ve doğa ile baş başa kalmak isteyen gezginler için ideal bir yaşam alanı sunmaktadır. Amasra Çeşmi Cihan    Güzel manzaraların çevrelemesinden dolayı da harika bir atmosfer hissedilmektedir. Dökülen yerinden şelaleye girilmesi de mümkündür. Amasra Çeşmi Cihan    Amasra’ya 3 kilometre uzaklığa sahip olan Cevizlik Vadisi’nde yer alan ise Roma zamanında kalma bir yol bağlantısıdır. Köprü etrafında çeşitli askerlerin kabartmaları da bulunmaktadır. Oldukça tarihi bir yapı olmasına karşın hala kullanımı devam etmektedir. Amasra Çeşmi Cihan  Büyük Liman yolu üzerinden basamakların çıkılmasıyla Cenova Şatosu’nun ana kapısına gelinmektedir. Amasra Kalesi’nin içinde bulunan şatonun büyük bölümü yıkılmış durumdadır. Ancak tarihi açısından çok eskilere dayanmaktadır. Bununla birlikte tekne turlarının yapılmasıyla ziyaret edilebilecek yerlerden bir tanesi de Tavşan Adası’dır. Çok küçük bir ada olmasına karşın önemli tarihi yapıların kazılar sonucunda çıkması sağlanmaktadır. Kuzey bölümünde ise 70 metrelik bir de mağara vardır.   Amasra Çeşmi Cihan             

Bir önceki yazımız olan Sinop Cezaevi başlıklı makalemizde inaltı mağrası, sinop ve sinop cezaevi hakkında bilgiler verilmektedir.

 
 
Amasra Çeşmi Cihan
  Tabiat parkı statüsüne sahip olmasından dolayı koruma altında olan İnpiri Köyü’nde yer alan Gürcüoluk Mağarası, merkeze 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 159 metre uzunluğunda olan mağara içinde 36 odacık vardır. Güvenli alanlar ve ışıklandırmaların yapılmasıyla mağara içinde gezebilmek mümkündür.  
Amasra Çeşmi Cihan
  Karaman Köyü’ne çok yakın olan bir başka doğal güzellik ise Göldere Şelalesi’dir. Engebeli bir yoldan gelinen şelale, ormanlık alanla kaplıdır. Huzurlu ve doğa ile baş başa kalmak isteyen gezginler için ideal bir yaşam alanı sunmaktadır.
Amasra Çeşmi Cihan
  Güzel manzaraların çevrelemesinden dolayı da harika bir atmosfer hissedilmektedir. Dökülen yerinden şelaleye girilmesi de mümkündür.
R
[ara1reklammm]
Amasra Çeşmi Cihan
  Amasra’ya 3 kilometre uzaklığa sahip olan Cevizlik Vadisi’nde yer alan Kemerdere köprüsü ise Roma zamanında kalma bir yol bağlantısıdır. Köprü etrafında çeşitli askerlerin kabartmaları da bulunmaktadır. Oldukça tarihi bir yapı olmasına karşın hala kullanımı devam etmektedir.
Amasra Çeşmi Cihan
Büyük Liman yolu üzerinden basamakların çıkılmasıyla Cenova Şatosu’nun ana kapısına gelinmektedir. Amasra Kalesi’nin içinde bulunan şatonun büyük bölümü yıkılmış durumdadır. Ancak tarihi açısından çok eskilere dayanmaktadır. Bununla birlikte tekne turlarının yapılmasıyla ziyaret edilebilecek yerlerden bir tanesi de Tavşan Adası’dır. Çok küçük bir ada olmasına karşın önemli tarihi yapıların kazılar sonucunda çıkması sağlanmaktadır. Kuzey bölümünde ise 70 metrelik bir de mağara vardır.  
Amasra Çeşmi Cihan
 
 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın