1960’lı yıllarda ülkemizden Almanya’ya büyük bir göç olduğu bilinmekte. Almanya’ya göç edenler için en önemli sebep orada çalışmaktı. Her ne kadar Almanya’nın geneline bir dağılım olsa da pek çok kişi şehrine yerleşti. Bunun en büyük sebebi de Mannheim’ın bir sanayi şehri olmasıydı.

Mannheim’a yerleşen Türk sayısı o kadar fazlaydı ki burası kısa süre içinde bir Türk şehri halini aldı. Mannheim sokaklarında yürürken pek çok Türk ile karşılaşmak ve dükkanlarda Türkçe tabelaları görmek mümkün. Burada yaşayan Türkler arasındaki bağlar çok kuvvetli. Şehre dışardan gelen Türkleri hemen tanıyacak kadar da tecrübe sahibi olmuşlar.

Mannheim’a ulaşmak için birkaç seçenek mevcut. Frankfurt havaalanından ICE hızlı trenine binerek Mannheim istasyonunda inebiliyorsunuz. Bu yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor ve arada başka durak bulunmuyor. Yani bir duraktan binip diğer durakta iniyorsunuz. Bu tren, çok fazla ülke geçtiği için trenin içerisinde de değişik milletlerden pek çok insanı görmek mümkün. Aynı şekilde Stuttgart üzerinden de trenle buraya ulaşmak oldukça kolay.

Almanya’da Bir Türk Şehri Mannheim

Nehir Kıyısında Temiz Hava

Ren Nehri’nin hemen kıyısında bulunan Mannheim’da, nehrin kıyısında pek çok kafe ve restoran bulunmakta. Bir taraftan yemeğinizi yerken diğer taraftan nehirden geçen gemileri seyredebiliyorsunuz. Burası ılıman bir iklime sahip ve yılın hemen hemen her ayı yağış görülmekte. En çok yağış görülen ay ise Ağustos ayı. Buraya gelecek olanların yanlarında şemsiye bulundurmaları son derece önemli. Zira burada şemsiye satan bir mağaza bulmak da sorun olabiliyor.

Almanya’da Bir Türk Şehri Mannheim

Mannheim’da her bütçeye ait otel ve pansiyon mevcut. Şehrin Vogelstang ve Neckarstadt-West bölgelerinde suç oranı yüksek olduğundan buralarda konaklama yapmak biraz sorun olabilir. Ancak şehrin merkezinde konaklama yapılabilecek hesaplı oteller mevcut.

Bir önceki yazımız olan Unutulmuş Kastamonu İlçesi Abana başlıklı makalemizde Abana hangi ile bağlı, Abana nerede ve Abana'ya nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın