Amerika’nın San Francisco şehrinde bulunan , sadece sıradan bir ada değil. Burası üzerinde sadece bir hapishanenin olduğu bir ada. Tarihi hapishanelere meraklı olup da yolu Amerika’ya düşecek olanlar için görülmesi gereken bir yer.

Alcatraz Adası üzerinde bulunan pek çok filme konu olmuş bir hapishane. Öyle ki buradan kaçmaya çalışan mahkumların pek çoğunun bu girişi başarısızlıkla sonuçlanmış. Hapishane 1861 ve 1963 yılları arasında aktif olarak kullanılmış. Ancak San Francisco Körfezi’ndeki deniz trafiğinin artması ve insanların özel teknelere sahip olması bu hapishaneyi kullanışsız bir hale getirmiş. Zira hapishanenin en büyük özelliği olan denizin ortasında olması ve bu yüzden mahkumların kaçacak yerlerinin olmaması, zamanla insanlara mahkumlara kendi tekneleriyle yardım etme şansı doğurdu. Aslında bu durum geçmişte de vardı ancak günümüzdeki sürat tekneleri bir mahkûmu kaçırmak için hız anlamında son derece uygun.

Alcatraz Adası

Yıkılması İstendi

Alcatraz Adası, 1982 yılından beri Golden State Ulusal Dinlence Bölgesi’nin bir parçası. Hapishaneyi yılda ziyaret eden turist sayısı ise 750 Bin kişi. Şubat 2008’de Alcatraz Hapishanesi’nin yıkılması için San Francisco’da düzenlenen referandumda %72’lik bir oy çoğunluğuyla karşı çıkıldı. Bu durum halkın böylesine bir tarihi geçmişi olan adaya nasıl sahip çıktıklarının da bir göstergesi.

Alcatraz Adası

Kayıtlara göre Alcatraz ile ilgili olarak toplam 19 film çekildi. Bu filmlerin hemen hemen tamamına yakını adadan kaçma ya da birilerini kaçırma fikri üzerine kurulan filmlerdi.

Bir önceki yazımız olan 2018'de Vizesiz Gezilebilecek 5 Avrupa Ülkesi başlıklı makalemizde 2018'de vizesiz gezilebilecek ülkeler, Vizesiz Avrupa Seyahati ve Vizesiz gezilebilecek Avrupa ülkeleri 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın