ve tarihi mekânlar oldukça fazla. Özellikle kentin kalesi, ulaşımı çok rahat olan müzesi ve Sultan I.Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Kızılkule’si ile ziyaretçilere tarihi doya doya yaşama imkânı veriyor. Antalya Alanya’da gezilecek yerler tüm dünyaca tanınan eşsiz mimarilerden oluşmaktadır. Bu nedenle ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Antalya merkeze 133 km uzaklıkta olan ilçenin limanı da, kruvaziyer turizmine hizmet vermektedir.

Alanya’da Gezilecek Yerler | Alanya Gezi Rehberi

Kruvaziyerler yemek, konaklama ve eğlence gibi pek çok seçeneği bir arada bulunduran yüksek hizmet standartlarına sahip yolcu gemileridir. Turistik geziler amaçlı üretilen kruvaziyer, programlanmış belirli bir rotada hareket eder. Türkiye’nin dört bir yanından Alanya’ya otobüs seferleri de düzenlenmektedir. Ulaşım kadar konaklama imkânları da mevcut olup, gelir düzeyine göre uygun fiyatlı konaklama hizmeti veren tesislere sahiptir. Peki, Alanyada gezilecek yerler hangileridir? Şehir merkezi haricinde civar semtlerde gezilip görülmesi gereken mekânlar var mı?

Alanya’da Gezilecek Yerler | Alanya Gezi Rehberi

Alanya’da Gezilecek Yerler

1.Alanya Kalesi: hazırlanırken, muhteşem manzarası ile herkesi büyülemeyi başaran kaleyi mutlaka ilk sıraya almalısınız. Kale gezisi sırasında limanı, plajı ve Cilvarda Burnu’nu kuşbakışı seyretmeniz size ayrı bir keyif verecektir.

2.Dim Mağarası ve Dim Çayı: Dim Mağarasının iç mekânı kadar, konumu da oldukça etkileyici. Dim Çayı ise çeşitli çay bahçeleri, piknik yerleri ve restoranlarıyla turistlere dinlenme imkânı veren nefes alma yeri diyebiliriz.

Alanya’da Gezilecek Yerler | Alanya Gezi Rehberi

Mimari Eserler Açısından Alanya’da Gezilecek Yerler

3.Kızılkule: Selçuklu sanatının eşi benzeri olmayan mimari örneklerinden biridir. Bu nedenle Alanya’da gezilecek yerler listesi hazırlarken kuleyi not etmeyi unutmayın. Sekizgen planı sayesinde ilçenin simgesi haline gelen Kızılkule, 13.asırda I.Alaaddin Keykubat’ın emriyle yapılmıştır. Kuleyi gezdikten sonra dilerseniz en üst katından, şehrin manzarasını izleyerek gezinizi keyifli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

  1. müze, han ve seyir terası olarak devam edebilir. Alanya Müzesi hem salon düzenlemesi, hem de bahçe dizaynı ile Antalya’nın en güzel müzelerinden biri olarak bilinmektedir. Doğal güzelliklerden hoşlananlar için Alara Han bölgesini tavsiye ederiz. Çay kenarında doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, suların üzerine kurulmuş platformlarda bir şeyler yiyip içebileceğiniz ve sıcak havalarda serin sularda yüzebileceğiniz keyifli bir bölgedir. Alara Han, Okurcalar Beldesinin sınırlarındadır. Seyir Terası’nın ise Alanyada gezilecek yerler içerisinde yer almasına sebep olan muazzam manzarasıdır. Piknik alanı adeta botanik bahçesini andırmakta, kuşbakışı seyri ilçeyi çok geniş bir açıdan görme imkânı vermekte ve karabiber ağaçları terasın parkına ayrı bir güzellik katmaktadır.

5.Syedra Antik Kenti: Antik çağda gezi yapmak isteyenler için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir yerdir. Kentin tarihi milattan önce 7.asıra kadar uzanmaktadır. Tepe üzerine kurulu olduğu için manzarası görülmeye değer güzelliktedir. Alanya’da gezilecek yerler arasında yer alan Syedra Antik Kenti’ne muz bahçeleri içerisinden tırmanılarak çıkılmaktadır.

Alanya’da Gezilecek Yerler | Alanya Gezi Rehberi

Kleopatra Plajı’da Antalya Alanya’da Gezilecek Yerler Arasında

6.Kleopatra Plajı: Alanya’da gezilecek yerlerin listesi yapılırken bu kumu çok özel olan plaj yazılmazsa, bir şeyler eksik kalmış olur. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Kleopatra Plajı’nda deniz dibinin doğal güzelliklerini seyretmek mümkün.

7.Sapadere Kanyonu: Hem yolu, hem de kanyonuyla büyüleyici bir etkiye sahip olan Sapadere Kanyonu Antalya Alanya’da gezilecek yerler içerisindedir. 750 metre uzunluğundaki kanyona giriş ücretlidir fakat henüz kanyon yolundayken dahi Torosların kalbine doğru seyahat ettiğinizi hissedebileceksiniz.

Bu gezi rehberini Alanya’nın gezilecek yerleri olarak sosyal platformlarda etiketleyebilir ve sevdiklerinizin de keyifli bir tatil planı yapmasına katkıda bulunabilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan Positano Görülecek Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın