Aksaray sonradan Niğde’den ayrılarak il olmuş gayet küçük ve şirin bir ilimizdir. Sarıyahşi, Eskil, Ağaçören, Gülağaç, Güzelyurt, Aksaray merkez olmak üzere toplam da 7 tane ilçesi vardır. Genel olarak müze ve camileri ile ön plana çıkan bu küçük ilimiz turizm yönünden güçlü bir ağırlığı vardır. Genel olarak sanayi üzerinden geçim sağlanmaktadır. Ayrıca sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü de oldukça ilginç bir mekândır. Şimdi de gezebileceğiniz yerler hakkında biraz bilgi verelim.

Aksaray Müzesi

Bu müzenin içerisinde yaklaşık olarak 2022 civarında tarihi eser parçasının olduğu genel olarak bilinmektedir. 14 yy da Karamanoğulları Beyliği tarafından yapılmıştır. 1969 senesinden itibaren ise günümüz yıllarına kadar müze olarak kullanılmaya devam ediyor. Tarihi müzenin yerini bilmek istiyorsanız Aksaray merkez Zincirli mahallesinde yer alıyor. Tarihi eser meraklısı iseniz ve tarihi seviyorsanız bu müze tam size göre bir mekân olacaktır kesinlikle.

Manastır Vadisi

Bu tarihi yapı Aksaray’ın doğu kesiminde yer alıyor. Merkeze yaklaşık olarak 50 km bir mesafede yer alan bu vadi çok güzel bir manzara sağlamaktadır. Büyük bir ilgi gören bu tarihi vadiyi görmek için Güzelyurt ilçesine gitmeniz gerekiyor. Yaklaşık olarak 50 civarında manastır ve kilise de yer alıyor bu tarihi vadide. Kesinlikle gitmeli ve burayı keşfetmelisiniz.

Aksaray Sultan Hanı

Bu devasa han Aksaray Konya yolu üzerinde yer alıyor. Yaklaşık olarak 5000 metre karelik bir alan üzerinde yer alıyor bu tarihi han. 1229 senesinde Alâeddin Keykubat tarafından inşa ettirildiği biliniyor. Bu devasa ve tarihi hanı kesinlikle görmelisiniz. Özellikle de Konya Aksaray arasında gidiyorsanız buraya uğrayabilirsiniz.

Hasan Dağı

Bu eski volkanik dağ Erciyes Dağı’ndan sonra gelen en büyük dağ olduğu biliniyor. Bu dağ Niğde Aksaray yolu üzerinde yer alıyor ve yoldan çok rahat bir şekilde görülüyor. 3268 metre bir yüksekliğe sahip olan bu eşsiz manzaralı eski volkanik dağ size kesinlikle güzel bir deneyim yaşatacaktır.

Ihlara Vadisi

Bu eşsiz vadi Güzelyurt ilçesinde yer alıyor. Kemal Sunal’ın oynadığı efsane Tosun Paşa filmi de burada çekilmiştir. Ailenizle beraber çok güzel bir gezi yeri olacaktır burası.

Bir önceki yazımız olan Hatay Gezi Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki yazıBolu Gezilecek Yerler
Sonraki yazıHatay Gezi Rehberi

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın