Antalya’nın en gözde tatil mekanlarından bir tanesi olan Alanya, tarihi ve tabiat güzellikleriyle yerli ve ecnebi misafirlerini ağırlamaktadır. Mağaraları, tarihi yapıları, müzeleri, plajları ile gezebileceğiniz çoğu mekân yer almaktadır.Doğal güzellikleri ve görkemli coğrafyası yönünden yanlızca Antalya’nın değil Türkiye’nin gözde tatil yerlerinden biri olma özelliğini içerisinde barındırır. gezilecek yerler listesi itibariyle epey varlıklı tek tatil yöresidir.

Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya Kalesi

250 metre yüksekliğine sahip kale Alaaddin Keykubat doğrulusunda kayalık tek yarımadanın üstüne yaptırılmış müthiş tek mimariye sahiptir.83 kuleye bulunduran kale camilere ve lahitlere ev sahipliği gerçekleştirmektedir.Ayrıca Alanya kalesi Türkiye’nin tek Selçuklu kalesi olma özelliğini içerisinde barındırır.

Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya Damlataş Mağarası

Alanya gezilecek yerler arasında olan Damlataş Mağarası, sihirli görüntüsü ile yeniden yeniden gitmek isteyeceğiniz yerlerdendir. Mağara tabii oluşum neticesi gelmiştir ve 1948 senenin de Alanya İskelesi yapımı sırasında keşfedilmiştir.

Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya Kızıl Kule

1950 senelerinde onarılarak ziyarete açılan Kule, limanda bulunmaktadır.
Alanya’nın simgesi olarak malum kule, Alaaddin Keykubat döneminde inşa edilmiştir.
5 katlı Kızıl Kule sekizgen mimarisiyle turistlerin alaka odağıdır.


Yerli ve ecnebi çoğu turiste ev sahipliği yapmış Alanya gezilecek yerler arasındadır Dim Mağarası, 360 metrelik kısmı ile ziyarete açıktır.18 derecelik sabit sıcaklığa sahip mağaranın etrafı çam ormanları ile kaplıdır. Türkiye’nin en güzel mağaraları arasında bulunan Dim Mağarasının tarih evveli çağlardaki yaşantıya ev sahipliği yaptığı tahmin edilmektedir.

Alanya Tophane
Tophane, derhal yanı sıra tespit edilen Tersaneyi savunmak emeli ile Selçuklular döneminde yapılmıştır. Tophane denize 10 metre yükseklikte tek kayada bulunmaktadır.


Gece ve gündüz görkemli yansımaları ile güzel tek görüntüye bulunduran Fosforlu Mağara, gökyüzünden aldığı fosforlu ışıklardan adını alabilmektedir. Alanya gezilecek yerler listesinde kesinlikle olması lüzumlenen yerlerdendir.


Alanya sıcağına karşın soğuk olan Dim Çayı, yaz aylarında turistleri ağırlamaktadır.
Toros Dağları’ndan dökülen çayın çevresi yürüyüş uygulanabilecek rahat tek alana sahiptir.
Alanya’nın tabii güzellikleri arasında bulunan çay görülmeye kıymet yerlerden bir tanesidir.

Alanya Arkeoloji Müzesi
Farklı çağlara ilişkin tarihi yapıtların koleksiyonları Alanya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Bunlarla beraber Alanya’da hafriyat sırasında çıkarılan eserlerde bu müzede bulunmaktadır.


Temiz havada yürüyüş uygulanabilecek rahat tek alana sahip Alanya Limanı’nın etrafı tekneler ve yatlar ile çevrilidir. Alanya Limanı tekne turlarının başlangıç noktası olma özelliğini içerisinde barındırır. Limanın nihayetinde bulunan Alanya Deniz Feneri ise ziyaret edilebilecek yerlerdendir.

Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya Seyir Terası

650 metre yüksekliğe bulunduran terastan Alanya’nın tüm manzarasını görebilirsiniz.
Alanya merkeze 4 km mesafede bulunur ve terasında çiniler ile yapılmış tek çeşme ve tek çay bahçesi bulunur. Alanya tatilinizde bu eşi benzeri olmayan görüntüyü kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Alanya gezi listenize eklemeyi unutmamalısınız.

Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu, eşi benzeri olmayan görünümü ve şelalesi ile dikkatleri üstüne çekmektedir. Sapadere Kanyonu sıcak tek tatilin yanı sıra serinleyebileceğiniz doğal güzelliklerden bir tanesidir.

Alara Kalesi

Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler
Alara Kalesi

Alara Kalesi,1232 senenin de Alaaddin Keykubat doğrulusunda yaptırılmıştır.
Kalede saray, hamam, odalar, tüneller gibi çoğu harabe bulunmaktadır.
İhtişamlı tek görüntüye bulunduran kale, eskilerde kervanların barındığı yer olarak kullanılmaktadır.

İncekum Plajı

Adını mevcut ince kumdan alabilmektedir. Deniz ile ağaçlar arasında bulunan bu plaj, görkemli tek manzaraya sahiptir. Alanya’nın denizinden en iyi şeklinde yararlanabileceğiniz yerlerden biri incekum plajıdır. Denize girecekseniz burayı kolaylıkla seçenek edebilirsiniz.

Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler
Kleopatra Plajı

Altın renkli tek kumsala bulunduran Kleopatra Plajı 8-10 metrelik tek sığ alana da sahiptir.
Masmavi denizi ve kumsalı ile dikkatleri üstüne çeken plaj, Alanya’nın mavi bayraklı plajlarından bir tanesidir. ismini ise Helenistik devresinin kraliçesi Kleopatra’dan alabilmektedir.

Damlataş Plajı
Damlataş mağarasını kaplayan Damlataj plajı adını de mağaradan alabilmektedir.
Aynı vakitte Alanya kalesini de içinde barındıran plaj, eşi benzeri olmayan tek manzaraya sahiptir. Uzun kumsalı ile yürüyüş yapıp dinlenebileceğiniz görkemli tek alana sahiptir.

Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler
harita

Alanya’ya kara yolu ile, deniz yolu ile veyahut hava yolu ile ulaşım edinebilirsiniz.
Alanya Antalya hava alanına 125 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antalya hava alanından Alanya’ya otobüs, taksi veyahut kalifiye vasıta ile ulaşım edinebilirsiniz.
Özel yat ve tekneler vasıtasıyla deniz yolu üstünden de Alanya’ya ulaşım olasıdır.

Alanya’da Konaklama
Antalya’nın gözde tatil mekanlarından bir tanesi olan Alanya’da her gereksinime ve her kültüre ev sahipliği yapabilecek konaklama bölgeleri bulunmaktadır.
Turizm markası Alanya, kilometrelerce uzunlukta tek kıyı şeridine sahiptir.
Buralarda bulunan konaklama tesislerinde tatilinizin tadını ikiye katlayabilirsiniz.
Ayrıca konaklama tesislerinde bulunan eğlenmek mekanlarında da keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler başlıklı makalemizde Akçaabat – Orta Mahalle, Birgi ve Bursa – Hisar hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın