listesi yaparak, birçok doğa harikasını ve tarihi dokuları keşfetmeniz mümkün. Özellikle kış aylarında tatil yapmayı seviyorsanız, ılıman iklimiyle Akdeniz’de gezilecek yerlerin tadını çıkarabilirsiniz. Turistik ve simgesel mekânları bu mevsimde gezmek oldukça eğlenceli. Peki, Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler nereleri? İllerin merkezlerinde ve ilçelerinde görülmesi gereken güzellikler hangileri?

Akdeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

Antalya, Kahramanmaraş, Isparta, Hatay, Burdur, Mersin, Adana ve Osmaniye Akdeniz Bölgesi’nin illeridir. Gezi turumuza Antalya’dan başlayabiliriz. Side’de bulunan Antik Kent, M.Ö. 7. yüzyılda inşa edilmiş ve o günden bu yana insanları coğrafyası ile etkilemeyi başarmış. Şehrin ismi “nar” anlamına gelmektedir. Denizle iç içe olan bir mekândır. Bu da insanların Antik Kent’i gezerken huzur bulmasını sağlayan en önemli etkendir.

Akdeniz’de gezilecek yerler içerisinde Antalya’nın en çok turist çeken ikinci durağı ise Manavgat Şelalesi’dir.  Yüksekten akan suları, yemyeşil çevresi ve ihtişamlı görüntüsüyle adeta göz kamaştırıyor. Burada insanlar hem harika manzara fotoğrafları çekebiliyor, hem de şelaleye karşı piknik yapabiliyor. Keyifli zamanlar geçirebileceğiniz doğal bir ortam!

Akdeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

Lavanta Vadisi’de Akdeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler Arasında

Sakin ve sessiz bir ortamda huzur dolu gezi turu planlıyorsanız, Isparta-Lavanta Vadisi’ne gidebilirsiniz. Keçiborlu ilçesi sınırlarındaki bu vadi ülkemizin en önemli lavanta üretim yerlerinden biridir. Morun her tonunu bulabileceğiniz Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler den biri olan Lavanta Vadisi’nde eşsiz bir manzara yakalayacağınızdan eminiz.

Isparta’nın bir başka güzelliği de Eğirdir Gölü’dür. Buraya yolunuz düştüğünde Türkiye’nin 4.büyük tatlı su gölü özelliğinde olan yüzme, rüzgar sörfü, trekking ve yamaç paraşütü gibi sporlar için elverişli Eğirdir Gölü’nü de Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Ortalama 14 metre derinliğindeki gölde yüzebileceğiniz gibi isterseniz göl kıyısında su sporları da yapabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

Mersin’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Mersin’de tatil yapmayı planlıyorsanız, Erdemli ilçesine yaklaşık 23 km uzaklıktaki Kız Kalesi’ni gezebilirsiniz. Burası, küçük bir adacık üzerinde bulunduğu için ilçenin en önemli turizm merkezi olarak bilinmektedir. 1448’de Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarım gören kale 8 burca sahiptir. Bu açıdan muhteşem bir eserdir ve Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Kaleye, kıyıdaki balıkçı motorları sayesinde süre sürede varabilirsiniz.

Mersin’in yoğun ilgi gören bir diğer ilçesi Anamur’dur. İlçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktaki Bozdoğan Köyünde ise doğanın ve tarihin muhteşem buluşmasına tanık olabilirsiniz. Buradaki Mamure Kalesi’ni, ilk olarak kimin inşa ettiği belli değildir. Ancak 14. Asırda Karamanoğulları tarafından onarıldığı ve daha sonra Osmanlı döneminde çeşitli tadilatlar geçirdiği bilinmektedir. Günümüzde kalenin fener kulesi, su sarnıçları, beş kulesi, depoları, çeşmesi ve iç avlusunda yedi burcu bulunmaktadır. İsterseniz, Anamur Nereler Gezilir yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz…

Saint Pierre Kilisesi’de Akdeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler İçerisinde

Aslında Akdeniz’de gezilecek yerler çok fazla. Ancak yolunuz Antakya’ya düştüğünde Saint Pierre Kilisesi’ndeki ilkleri mutlaka keşfetmelisiniz. Doğal bir mağara olan mekânı, Hz. İsa’nın Havarisi Saint Pierre M.S. 29-40 yıllarında buraya gelerek, halka dini anlatmak amacıyla kilise yapmıştır. Bu nedenle Saint Pierre Kilisesi Hristiyanların ilk dini mekanı olarak sayılıyor. Dinlerini yaymak için kullandıkları ilk kilise olduğu için Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler listesinde yerini almaktadır.

Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler gibi diğer 6 bölgemizde de en turistik mekanlar nereleri, en ünlü şelaleler, kanyonlar, tarihi kalıntılar ve plajlar hangileri blogumuzun diğer sayfalarını gezerek araştırabilirsiniz!

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın