Doğuya yolunuz düşerse, Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri olan Van’da gezilecek yerleri ve yakınlarındaki tarihi mekânları mutlaka görmelisiniz. Bunlardan birisi de birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan Adası’dır. Adanın çok uzun yıllar öncesine dayanan yaşam hikayesi mevcut ve burada Ermenilerden kalan birçok kalıntıya rastlamak mümkün. Akdamar Adası’na nasıl gidilir diyenlere kısaca en rahat yolculuk rotasını oluşturalım…

Akdamar Adası ve Klisesi

Akdamar Adası

Van’a İstanbul ve Ankara’dan düzenlenen uçak seferleriyle ulaşmanız, hem rahatlık açısından hem de havadan muhteşem bir görsel şölen izlemek açısında daha keyifli olacaktır. Akdamar Adası’na ulaşmak içinse Van şehir otogarından, Gevaş – Akdamar minibüslerine binebilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika sürecek olan yolculuğun bitiminde Akdamar İskelesi’ne varmış olursunuz. Buradan da gün boyu kalkış yapan tekneler vasıtasıyla adaya geçebiliyorsunuz.

Akdamar Adası ve Klisesi

Akdamar Adası giriş ücreti ise 5 TL olup, sadece müze kartı olmayanlardan alınmaktadır. Ada çevresindeki Çadır Dağları gibi birçok güzelliğin, gölün mavisine yansıdığını hemen görebileceksiniz. İnanılmaz huzur dolu olan bu yerde, Akdamar Kilisesi mutlaka ziyaret edilmelidir. Kiliseye seyir terasından geçebilir ve hatta gezinizi bahar aylarında düzenlediyseniz, badem ağaçlarının çiçek açmış halleri ile tam bir görsel show izleyebilirsiniz.

Akdamar Adası ve Klisesi

Akdamar Kilisesi

Van’da gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Akdamar Kilisesi, etrafındaki devasa büyüklükteki mezar taşları ve taşlar üzerindeki nakışları, yazıları ile dikkat çekici. Aslında uzaktan mütevazi bir görüntüsü olan kilise, yakınlaştıkça yerini heybetli ve Ermenilerin ustaca işlediği taşlara bırakıyor. Kilise M.S. 915-921 senelerinde, Kudüs’ten İran’a kaçırıldıktan sonra Van bölgesine getirilen Hakiki Haç’ın bir parçasını korumak amacı ile Vaspurakan Kralı I. Gakik tarafından yaptırılmıştır.

Akdamar Adası ve Klisesi

Kutsal kitaptan esinlenerek kilisenin dış cephelerine hayvan ve bitki figürleri yaptırılmış, kubbesinde ise dört yapraklı yoncaya benzetilen haç planlanmış. Van Akdamar Kilisesi sayesinde şehre ve kilisenin yer aldığı adaya oldukça ziyaretçi çekmektedir. 1113 yılında manastıra dönüştürülen bu kilise, 19.yy öncesinde ise Ermeni Patrikliği Merkezi olmuş…

Akdamar Adası ve Klisesi

 

Bir önceki yazımız olan ARLES başlıklı makalemizde ARLES hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın