Pek çok kişi tarafından çok fazla bilinen bir merkez olmaması bir tarafa dursun, dünya üzerindeki en iyi korunmuş antik kentlerden bir tanesidir. Kütahya il sınırları içerisinde bulunan bu kent Çavdarhisar ilçesine 5 kilometre mesafededir.

Aizanoi Antik Kenti’nin geçmişi milattan önce 3000’li yıllara kadar uzanıyor. Roma döneminde tam 80 bin kişinin yaşadığı tahmin edilen bu kent, dönemin en kalabalık kentleri arasında yer almakta. Bu sebepten dolayı antik kentte bulunan yapılar da devasa boyutlarda inşa edilmiş. Frigya Krallığı’na bağlı olarak yaşayan Aizanitis’lerin yerleşim merkezi olan Aizanoi Antik Kenti, 1824 yılında bu bölgeden geçmekte olan yabancı gezginler tarafından keşfedilmiş. Kentin tamamen ortaya çıkarılması için başlayan kazılara ise bulunmasından tam yüz yıl sonra 1926 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından başlanmış ve bu kazılar halen devam etmekte.

Aizanoi Antik Kenti

Anadolu’daki En İyi Korunmuş Zeus Tapınağı

Aizanoi Antik Kenti, Anadolu’da bulunan en iyi şekilde korunmuş Zeus Tapınağı’na sahip. Bu tapınağın hemen yanında ise günümüzde bile oldukça büyük sayılabilecek 150 bin kişilik bir tiyatro bulunmakta. Bununla birlikte 13 bin 500 kişilik de bir stadyum mevcut. Bu büyük yapılarla birlikte bölgede dünyanın ilk ticaret borsa binası, iki agora, Meter Steunene kutsal meydanı, antik bent, su kanalları ve çeşitli kapılar da buradaki kazılar sonucunda ortaya çıkarılan diğer eserler arasındadır.

Aizanoi Antik Kenti

Aizanoi Antik Kenti, en az Efes ve Bergama Antik Kentleri kadar görkemli. Ancak onla kadar ilgi toplayabilmiş değil. Burası 24 saat boyunca koruma altında tutulan bir bölge.

Bir önceki yazımız olan Şehrin İçindeki Tarih İzmir Agora başlıklı makalemizde Agora nedir?, Agora nerede? ve Agora'ya nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın