Ağrı Gezi Rehberi
haritası

Ağrı 2014 Sayımlarına göre 549 bin kişilik tek nüfusa sahipken bu günlük istatistiklere bakıldığında tek evvelki seneye göre artış adına azalma göstermiştir.İklim olarak Ülkemizin en soğuk kentler arasında halay başı çekenlerden diyebiliriz. Turizm yönünden gayet kesif alaka gören, fakat ormanlık mevki yönünden defa zayıftır. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı (5.165 metre) İle meşhurdur ve ismini ondan almıştır.

Ağrı Gezi Rehberi

Ağrı ufak bir kent olduğu halde her aradığınızı bulmakta zorluk çekmeyip, dilediğiniz yeri de rahatlıkla bulabilir ve ziyaret edebilirsiniz. Ağrı merkezde bulunan Cumhuriyet caddesi, İzmir Alsancak Kıbrıs Şehitleri caddesi ile bire tek aynısı görüntüye ve aynısı kalabalığa sahiptir. Yolunuz Ağrı ve çevresini düşmüşse Kars, Erzurum ve Muş illerimiz için gezi rehberi yazılarımızı okumanızı  tavsiye ederim. Bağlantılara tıklayarak ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Ağrı Gezi Rehberi
Meya (Günbuldü) Mağarası

Meya (Günbuldü) Mağarası: Ağrı’nın Diyadin ilçesinin Günbuldu Meya köyünde tespit edilen bu mağarada, kimi odaların kapı ve penceresinin önünde balkonu bulunuyor.
Kayalarla oyulmuş olup içindeki mabet ve ibadethanelerde farklı inanç ve buna benzer şeylerin izleri görülüyor.

Ağrı Gezi Rehberi
Buz Mağarası

Buz Mağarası: Ufak ağrı dağı diyeceğim fakat bilmeyenler için bir miktar yersiz kaçmış gibi görünecek. Buz mağarasının da yer aldığı yer ufak ağrı dağının eteklerinde tespit edilen hallaç köyünün tahminen 3 kilometre uzaklığındadır.

Ağrı Gezi Rehberi
Buz Mağarası

Ağrı Gezi Rehberi
Urartu Kalesi

Urartu Kalesi: Doğubayazıt’ın 5 km. doğusunda, Külüstür Beyazıt’ın kuzeydoğusundaki Belleburç olarak bilinen yerde yer almaktadır. Kayalıklar üzerindeki bu kalenin yapım tarihi bilinmemektedir.  Büyük ihtimalle kale Urartular döneminden kalmıştır.Günümüze epey viran bir halde gelen kalenin içinde Urartu mezarları ile Antik Çağlardan kalma mimari kalıntılar yer almaktadır.

Ağrı Gezi Rehberi
İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı: İshak Paşa ve erkek çocuğu Mehmet paşa saatindeyapımı 1784 tarihinde bitiren bu saray Topkapı Sarayı‘n dan ardından Türkiyen’nin en devasa yapısıdır.
İlçesi olan Doğubayazıt’dadır ve turistlik yönden en fazla alakalı İshak paşa sarayı çekmektedir. Bir Rivayete göre ağrıya gelip de İshak paşa sarayına uğramadan dönen, gelip onu görmeden ölmezmiş. bu öylesine tek söylenti, gerçeklik hissesi net değildir.

Ağrı Gezi Rehberi
Hamur Kümbeti

Hamur Kümbeti: Osmanlı türbe mimarisinin en enteresan yapılarından birisi olan Hamur Kümbeti, kaza merkezinin kuzey-doğusunda, kazanın kurulduğu vadiye hakim halde tespit edilen mezarlığın merkezinde bulunmaktadır.

 

Ağrı Dağı

Ağrı Gezi Rehberi
Ağrı Dağı

Ağrı dağı: Türkiye’nin En yüksek dağı olan ve Nuh’un gemisinin de karaya oturduğu olarak bilinen dağ Ağrı dağıdır.  Ayrıca Mukaddes Kitaplarda da Ismi zikredilmiştir.
Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel ül Haris Zirvesindeki kar 4 mevsim süresince erimemektedir.

 

Ağrı Gezi Rehberi
camii

Beyazıt Camii: Cami Ağrı ilimizin Doğubayazıt kazasında yer alır.
Bu cami Osmanlı yapıtı olup Yavuz Sultan Selim saatinde inşa edilmiştir.
süslemesi bulunmayan caminin renkli taşlarla ilgi çekici tek renk katmıştır.
Halla imanda açık olan bu tarihi camiyi kesinlikle ziyaret edin.

Diyadin Kaplıcaları

Diyadin Kaplıcaları: Kaplıca kısmı, Ağrı ilinin güneydoğusunda tespit edilen Diyadin kaza merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.Kaplıca ili birbirinden kopuk olarak tespit edilen Yılanlı, Davut, Tunca ve Köprü kaplıcaları olmak suretiyle geniş tek alana yayılmıştır.Bu alanının içinden geride bıraktığımız Murat Nehri, resim ve rekreatif yönden kaplıca alanlarına ehemmiyetli tek tabii kıymet kazandırmaktadır.

Ağrı Gezi Rehberi
Ahmet Hani Türbesi

Ahmet Hani Türbesi: 1651 seneninde doğan ve ölüm tarihi net olarak meçhul Ahmedi Hani ye ilişkin tek türbedir.Türbenin yanı sıra ardından birde cami yapılmıştır.Türbe Doğubayazıt’a 8 km. mesafede, İshak Paşa Sarayının üst evresindedir. Bölgede en fazla ziyaret edilen türbedir.

Bir önceki yazımız olan Siirt Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Botan Mağaraları, Finik Kalesi ve Güneydoğu hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın