gezilecek yerler ve tarihi mekanları ile turizm sektöründe halay başı çeken illerimizden biridir. Ağrı’da gezilecek yerler listesi yapanların, soğuk iklime göre hazırlanması şart diyebiliriz. Çünkü ülkemizin en soğuk kentlerinden biridir Ağrı. Elbette ki soğuk iklim koşulları, görmemize engel değil. Yalnızca gezginlerin biraz sıkı giyinmesi gerekiyor.

Ağrı Gezilecek Yerler Dikkat Çekiyor

Listesinin Zirvesinde Ağrı Dağı Bulunuyor

Şehrimiz, adını bu dağdan aldığı için listenin ilk sırasını Ağrı Dağı Kapıyor. Ülkemizin en yüksek dağı olan bu yerin ismi, Kutsal Kitaplarda da zikredilmektedir. Ayrıca Nuh’un gemisinin de karaya oturduğu dağ olarak tanımlanmaktadır. Ağrı Dağı’nın etkileyici bir diğer özelliği ise Cebel ül Haris, Ararat ve Kuh-i Nuh zirvesindeki kar ilkbahar ve yazda dahil olmak üzere hiçbir mevsim erimemektedir. 5165 metre yüksekliğindeki dağ, Ağrı gezilecek yerler listesinin en meşhur durağıdır.

Ağrı Gezilecek Yerler Dikkat Çekiyor

Ağrı’da Gezilecek Yerler: Urartu Döneminden Kalan Kale

Eski Beyazıt olarak bilinen bölgenin kuzeydoğusundaki Doğubayazıt Kalesi, Belleburç denilen yerdedir. Yapım tarihi net olarak bilinmese de, Urartular döneminden kaldığı bilinmektedir. Bu nedenle Urartu Kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başaran kale, önemli hasarlar aldığı için harap bir durumdadır. Ağrı gezilecek yerler arasındaki bu kalenin içerisinde; Antik Çağlardan kalan mimari kalıntılar ve Urartu mezarları bulunmaktadır. Tarih boyunca önemli görevler üstlenen kaledeki kalıntılar, buranın antik bir yerleşme olduğu fikrini ortaya çıkarmaktadır.

Ağrı Gezilecek Yerler Dikkat Çekiyor

Değişik İnanç İzlerinin Görüldüğü Meya Mağarası

Meya Mağarası, Günbuldü ismiyle de anılmaktadır. Çünkü mağara, Diyadin ilçesi sınırlarındaki Günbuldü köyünde yer almaktadır. Kayalarla oyulmuş olan mağaranın içinde odalar bulunmaktadır. Bazı odaların pencere ve kapı önlerine balkonlar yapılmış. Ayrıca Meya Mağarası içerisindeki ibadethane ve tapınaklarda, değişik inanç izlerini görmek mümkün.

Ağrı Gezilecek Yerler Dikkat Çekiyor

Ağrı Gezilecek Yerler: Buz Mağarası

Aslında bölgede küçük ve büyük olarak sınıflandırılmış durumda iki adet Ağrı Dağı bulunmakta. Buz mağarası küçük Ağrı Dağı’nda yer almaktadır. Dağın eteklerindeki bu mağara, Hallaç köyüne yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunmakta ve macera severler için iyi bir gezi alternatifi oluşturmaktadır. Ağrı tarihi yerleri ve doğal güzellikleri arasındaki Buz Mağarası’na giderken yanınızda ekipmanlarınızı götürmeyi unutmayınız.

Ağrı Gezilecek Yerler Dikkat Çekiyor

Hamur Kümbeti’de Ağrı’da Gezilecek Yerler Arasında

Hamur Kümbeti, Osmanlı türbe mimarileri içerisindeki en ilginç eserlerden biridir. İlçe merkezinin kuzeydoğusundaki bu yapı, ilçenin kurulduğu bölgeye hakim olan mezarlığın orta kısmında yer almaktadır. İlginç mimarisi ile kümbet, Ağrı’da gezilecek yerler arasında olmayı hak ediyor.

Ağrı Gezilecek Yerler Dikkat Çekiyor

Ağrı Gezilecek Yerler Listesinin 6. Sırasında: İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, ülkemizin en büyük ikinci yapısı olarak bilinmektedir. Doğubeyazıt sınırlarındaki saray, İshak Paşa ve oğlu Mehmet Paşa döneminde inşa ettirilmiş olup yapımı 1784 yılında tamamlanmıştır. Ağrı gezilecek yerler listesindeki turistik açıdan en çok ilgiyi çeken yerdir. Topkapı Sarayı’ndan sonra ülkemizdeki en büyük yapı olma özelliğine sahip olan İshak Paşa Sarayı’nın bir de rivayeti vardır. Söylentiye göre Ağrı’ya yolu düşen ve bu saraya uğramadan şehri terk eden kişi, tekrar gelip sarayı görmeden can vermezmiş. Elbette ki bu sadece bir rivayet olduğu için kesinlikle gerçeklik payı yoktur.

Ağrı Gezilecek Yerler Dikkat Çekiyor

Eski Bayazıt Camii (Selim Camii)

Tarih boyunca önemli görevler üstlendiği için Ağrı gezilecek yerler listesinde ikinci sıraya oturan Doğubayazıt Kalesi’ni görmeye gittiğinizde, hemen yanında bulunan Eski Bayazıt Camii’yi de gezebilirsiniz. 1514’te gerçekleşen Çaldıran Savaşı’ndan sonra I. Selim döneminde devletin topraklarına katılan Doğubeyazıt’ta inşa ettirilen bu cami merkezi kubbeli ve tek minarelidir. Kesme taşlardan yapılan camide tuğla kırmızısı, beyaz ve sarı renkte taşlar kullanıldığı için oldukça göz kamaştırıcı bir yapıdır.

Doğal Kaynak Suları ve Türbeleriyle Ağrı Gezilecek Yerler

Diyadin, Ağrı ili sınırlarında ve kent merkezinin güneydoğunda bulunan ilçedir. Bu ilçeye yaklaşık 5 km uzaklıkta Diyadin Kaplıcaları yer almaktadır. Geniş bir alana yayılmış olan kaplıca bölgesinde, birbirinden kopuk Davut, Köprü, Yılanlı ve Tunca kaplıcaları bulunmaktadır. Diyadin Kaplıca bölgesi, Ağrı’da gezilecek yerler içerisinde rekreatif ve görsel açıdan en önemli gezi noktalarından biridir. Çünkü bölgeden Murat Nehri geçmekte ve gezginlere adeta görsel bir şölen sunmaktadır. Bu da kaplıcanın bulunduğu alana, önemli bir doğal değer kazandırmaktadır.

Ağrı gezilecek yerler listesinde iki önemli yapı daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki Ahmet Hani Türbesi’dir. Doğum tarihi bilinen (1651) vefat tarihi ise net olarak bilinmeyen Ahmedi Hani’ye ait olan bu türbenin yan tarafına sonradan bir de cami inşa ettirilmiştir. Ağrı tarihi yerleri ve doğal güzellikleri arasındaki türbe, İshak Paşa Sarayı’nın üst kısmında yer aldığı için bölgede en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Diğer önemli mevki ise Keşiş Bahçesi’dir. Ağrı’nın en önemli turistik çekim merkezlerinden olan Keşiş Bahçesi, Kerem ile Aslı hikâyelerine konu olan yerdir. Bu nedenle Ağrı gezilecek yerler listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor diyebiliriz.

Ağrı tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir şehrimizdir. Buna bağlı olarak da, doğudaki bu önemli kenti daha fazla insana tanıtabilmek amacıyla Ağrı Gezilecek Yerler listesini sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca Cebelibereket olarak 1933’e kadar ülkemiz illerinden biri olan ve sonrasında Adana iline bağlanmış, 1996’da ise yapılan yasal düzenlemeyle tekrar il olmuş Osmaniye’de gezilecek yerleri merak ediyorsanız, Osmaniye Gezi Rehberi’mizi de inceleyebilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Osmaniye Gezilecek Yerler | Tarihi Alanlar ve Doğal Güzellikler başlıklı makalemizde Osmaniye Düziçi gezilecek yerler, Osmaniye gezilecek yerler ve Osmaniye tarihi yerleri ve doğal güzellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın