nereleri, Afyon’da nereye gidilmeli ve Afyonkarahisar’da hangi aktiviteler yapılmalı? Tatilciler tarafından merak edilen bu soruları yazımızda yanıtladık. Afyon’da gezilecek yerler listesini inceleyerek ve fotoğraflarına bakarak tatil rehberinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. konusunda zengin sayılabilecek kentlerden bir tanesidir. Bu nedenle şehirdeki birçok önemli yapıyı ve şifalı, doğal yerleri gezi listenize ekleyebilirsiniz…

Afyon Gezilecek Yerler Listesi

1-Çay Kervansarayı

2-Ömer Kaplıcası

3-Gedik Ahmet Paşa Medresesi

4-Kabe Mescidi

5-Karacamal Mağarası

6-Memeç Kaya Klisesi

7-Ayazini Kilisesi

8-Apameia Antik Kenti

9-Sarıçayır Kaya Mezarları

10-Göynüş Vadisi Açık Hava Tapınağı

11-Amorium Antik Kenti

12- İhsaniye Döğer Örenyeri

13-Dokimaia Antik Kenti

14-Gazlıgöl Kaplıcaları

15-Ulu Cami

16-Sandıklı Kalesi

17-Yedikapılar Manastırı

18-Ot Pazarı Cami

19-İmaret Camii

20-Avdalas Kalesi

Afyon Gezilecek Yerler | Afyonkarahisar Tatil Rehberi

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler: Çay Kervansarayı

Selçuklu döneminin en muhteşem örneklerinden bir tanesidir. Kapalı kervansaray özelliği taşıyan bu yapı, Taşhan olarak da adlandırılmaktadır. Avlusu tahribata uğramış fakat kışlık bölümü günümüze kadar sağlam bir biçimde gelmeyi başarmıştır. Mimarı Oğul Bey’dir. İsmini sınırlarında bulunduğu ilçeden alan Çay Kervansarayı, Afyon gezilecek yerler listesinin en güzel tarihi hanlarından biridir.

Afyon Gezilecek Yerler | Afyonkarahisar Tatil Rehberi

Afyon Gezilecek Yerler: Ömer Kaplıcası

Afyon’da gezilecek yerler kaplıca tesisleri ve termal merkezleri açısından incelendiğinde listeye çok sayıda yer eklenebilir. Şehrin zengin su mineralleri, turizmi hareketlendiren en önemli husustur. Ömer Kaplıcası’da bölgenin şifalı su kaynaklarından biridir. Merkeze 15 km uzaklıkta bulunan kaplıcanın suları; bakır, baryum, magnezyum, kurşun, demir arsenik, nitrat, krom, çinko, sülfat, florür ve karbondioksit içermektedir. Bu nedenle Afyon gezilecek yerler listesindeki Ömer Kaplıcası’nın eklem ağrılarına ve romatizma, bronşit, bağırsak hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca mide ve kısırlık hastalıkları için de kaplıcanın şifalı sularından faydalanabilirsiniz.

Afyon Gezilecek Yerler | Afyonkarahisar Tatil Rehberi

Afyon Gezilecek Yerler: Kabe Mescidi

Şehrin tarihi eserlerinden biri olan Kabe Mescidi, Karahisar Kalesi’nin alt tarafında kalıyor. Sade bir mimarisi olan mescid pek bilinmiyor fakat Karahisar Kalesi’ni görmeye gidenler, antik dönemlere ait taşların kullanıldığı bu mimariyi ziyaret edebilirler.

Afyon Gezilecek Yerler | Afyonkarahisar Tatil Rehberi

Afyon’da Gezilecek Yerler: Gedik Ahmet Paşa Medresesi

Medrese, Gedik Ahmet Paşa Külliyesi’nin günümüze kadar sağlam bir biçimde gelmeyi başaran bölümlerinden biridir. 1472 yılında inşa edilen yapı, külliyenin önemli parçası olarak bilinmektedir. Yapım aşamasında kesme taş kullanılması, medrese mimarisinin ilgi çekici olmasını sağlamaktadır. Yaklaşık 20 yıl önce düzenleme yapılarak, Türk İslam Eserleri Müzesi olarak ziyarete açılan Gedik Ahmet Paşa Medresesi’ni Afyon gezilecek yerler listenize almanızı öneririz. Çünkü tarihin farklı bir döneminden 21.yüzyıla kadar gelen yapıdaki mistik atmosfer, keyifli bir gezi yapılmasını sağlamaktadır.

Afyon Gezilecek Yerler | Afyonkarahisar Tatil Rehberi

Keşfedilmeyi Bekleyen Karacamal Mağarası

Afyon gezi noktalarından biri olan Karacamal Mağarası’nın tanıtımı çok fazla yapılmadığı için birçok turist tarafından keşfedilmemiş bir tarih diyebiliriz. Toplamda beş galerisi olan mağaranın son galerisine, ilkbahar aylarında yüksek su seviyesinden dolayı girmek oldukça zor. Bölgenin pek bilinmeyen bu mağarasını keşfetmek isterseniz, Afyon gezilecek yerler listenize ekleyebilir ve dikit, sarkıt gibi oluşumlarını yakından inceleyebilirsiniz.

Afyon Gezilecek Yerler | Afyonkarahisar Tatil Rehberi

Afyon’da Gezilecek Yerler: Memeç Kaya Klisesi

Bölgenin en eski yapılarından biri olan Memeç Kaya Klisesi, Döğer Kasabası’nın yaklaşık 5 km uzaklığında bulunmaktadır. Emre Gölü üzerinde olduğu için ulaşımı oldukça kolaydır. Kilisenin inşasının 8.ve10. yüzyıllar arasında gerçekleştiği düşünülmektedir. Memeç Kaya Kilisesi yakınlarında, sarp kayalıklar içinde kayaya oyulmuş bir ibadet mekanı daha bulunmaktadır. İhsaniye ilçesindeki bu yapı, Ayazini Kilisesi olarak adlandırılmaktadır. Afyon gezilecek yerler içerisinde bu tür eserlere meraklıysanız, bu iki kiliseyi gezmek için bir gününüzü ayırabilirsiniz.

Afyonkarahisar gezilecek yerler arasındaki diğer önemli yapıları incelediğinizde, her birinin farklı özelliği olduğunu keşfedeceksiniz. Örneğin; Apameia Antik Kenti şehrin turizmini hareketlendirebilecek kadar çok zengin kalıntılara sahip. Hatta öyle ki bu antik yerleşim, Efes Antik Kenti’nden sonraki en önemli şehir olarak kabul edilir. Diğer yandan Sarıçayır Kaya Mezarları’nın içerisinde bulunmasının en önemli sebebi, kaya mezarlarının yüzeyindeki bezemeler ve kabartmalardır. Sarıçayır Kaya Mezarları, ismini aldığı köyün çevresine dağılmış durumda olup tek mezar ve oyma mezar odalarından oluşmaktadır.

Göynüş Vadisi Açık Hava Tapınağı, ilin termal zenginlikleri arasında tarihi bir yolculuğa çıkmak isteyenler için ideal bir yerdir. Birçok önemli esere sahip olan tapınak, Kayıhan beldesi sınırlarındadır. Afyon gezilecek yerler arasında ulaşımı en kolay rotalardan birini oluşturmaktadır. Kısa zamanda etkili bir gezi olsun istiyorsanız, Göynüş Vadisi Açık Hava Tapınağı sizin için iyi bir alternatif oluşturabilir. Gazlıgöl Kaplıcaları da, Afyon’da gezilecek yerlerden biridir. İl merkezine olan uzaklığı 25 kilometredir ve her yıl yerli, yabancı yüzlerce turiste şifalı sular sunmaktadır. Gazlıgöl’deki bu kaplıcanın efsanesi duyanları etkilenmektedir…

Afyon Gezilecek Yerler | Afyonkarahisar Tatil Rehberi

Afyon Gezilecek Yerler: Gazlıgöl Kaplıcaları

Kral Midas’tan olma Suna’nın vücudunda çeşitli çıbanlar çıkmış ve kısa sürede tüm vücudunu sarmıştır. Hiçbir şekilde tedavi edilmeyen Suna, bir gün dışarıda dolaşırken kaplıcanın olduğu bölgeye gelir. Buradaki su birikintilerinden birinden su içerek, uyuyakalır. Suna uyandığında vücudunda bulunan çıbanların kuruyarak, ağrısının azaldığını fark eder. Kral Midas ise durumu öğrendiğinde, bölgeye bir kaplıca yapılmasını emreder. Afyon gezilecek yerler-şifalı sulardan biri olan Gazlıgöl Kaplıcaları’nın ilk keşfedilişi bu şekilde rivayet edilmekte ve termal tedavi uygulayan tesisleriyle birlikte Afyonkarahisar gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Afyon ve ilçeleri hakkında genel gezi bilgileri içeren Afyon Gezilecek Yerler başlıklı makalemizi faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak yayımlanmasını sağlayabilirsiniz! Ayrıca Afyon gezilecek yerler için yol haritasını kullanarak, rotanızı oluşturabilir ve eğlenceli bir tatile start verebilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Düzce Gezilecek Yerler Listesi başlıklı makalemizde Düzce gezi, Düzce gezilecek yerler ve Düzce’de gezilecek piknik yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın